Podkręcanie Sapphire Radeon 9600 PRO

Witam!!

Zakupiłem niedawno kartę graficzną Sapphire Radeon 9600 PRO,

Słyszałem że karty te po małym “tuningu” osiągają dobre osiągi.

Nie wiem jednak w jaki sposób się do tego zabrać :slight_smile:

Mam ATI Tray Tools. Czy wie ktoś może czy na tej karcie jest jakiś czujnik temperatury? no i czy powinienem zainstalować lepsze chłodzenie?

Z góry dzięki za pomoc

Podkręcanie karty graficznej

Do kręcenia kart graficznych służą działające pod systemem operacyjnym programy. Za uniwersalne można uważać Rive Tuner czy PowerStrip-a. Karty od nvidii można kręcić w sterownikach, posiadających dopowiednia zakładke. Do kręcenia karty od Ati można użyć RadLinkera czy ATT

Karta graficzna posiada dwie wartości: pierwsza to taktowanie rdzenia, druga to taktowanie pamięci, dla karta z pamięcią ddr wartośc mnożymy razy 2!

Karte kręcimy co 10mhz dla rdzenia i pamięci np. z 250mhz na 260 i pamieci z z 200 na 210 ( dla ddr to juz 420mhz, 210x2)! Save ustawieni i odpalamy jakiś benchmark graficzny, w którym to możemy zobaczyć, czy coś sie poprawiło w pracy karty, zmieniajace sie na wyzsze fps podczas testu jest znakiem, ze karta przyspieszyla! Wszystko OK, to jedziemy dalej kolejne 10mhz, i tak zwiekszajac co 10mhz, a z czasem co 5mhz dojdziemy do max wartości na jakich moze pracować karta!

Efektami zbyt wysokich zagarów są: dla rdzenia zwis obrazu wyświetlanego, dla pamięci błędy w prawidłowym wyświetlaniu obrazu (artefakty), mogą one powstac równiez poprzez przegrzewanie sie karty graficznej, gdyż kręceniw karty rownież jak i procka wymaga zadbanie o chlodzenie! Jeśli wraz z podnoszeniem zegarów nie przybywa nam pnkt w 3dmarku to albo to juz kres możliwości karty lub ulega ona przegrzaniu!

Rwonież i tu pojawia sie opcja, że nie każda karta kręci sie tak samo, i jest identycznie wydajna!

Wielkie dzięki MARIO :smiley:

Ale tyle to wie każdy kto choć troche się na kompach zna :smiley:

Ja się zastanawiam nad dodakowym chłodzeniem na tej karcie bo nie wiem czy standardowe wystarczy. Karta chodzi 400/600 MHz.

Czytałem artykuł z dokładnie taką samą kartą i tam na pamięciach były umieszczone dodatkowe radiatorki.

Karta powinna wyciągnąć 560/800 i chodzić stabilnie ale co z temperaturą?

Sam sobie odpowiedziales :wink:

Potrzebujesz dodatkowe chlodzenie.

Najelpiej dobrej marki typu Zalman, itp.

Co do takiego krecenia to nie warto poniewaz wiele Ci to nieda.

Roznicy w grach napewno wielkiej nie odczujesz.

Lepiej podkrecic programami wymienionymi przez :: MARIO :: w granicach rozsadku i tak zostawic.

Powątpiewam, że wyciągnie takie cuda :slight_smile: Mało które modele dają takiego speeda :slight_smile: U mnie 450/650 to już powoli max ;D

To może dam linka jak powątpiewasz “zolciak” . prosze:

http://www.pc-max.pl/?load=shownews&pid=287

:slight_smile:

Mam dokładnie ten model

OK to teraz odpal ATT odpal 560MHz na rdzeniu i zobaczymy czy ruszy czy po prostu dobry egzemplarz im się trafił :smiley: Nie mówie, że to nie możliwe bo na tweku takie rzeczy robili ale dla mnie to już jest extreme :slight_smile: U mnie nawet Gigabyte nie chce na 500MHz Smarka 2003 przejść :smiley:

Na 500MHz działa bez żadnych artefaktów ale obawiam się że to jest lekka przesada bez lepszego chłodzenia. Testowałem go w grach na 480/700 i wszystko chodziło bez żadnych błędów

Byćmoże zależy to jak mówisz od egzemplarza :slight_smile:

Spróbuje przetestować ją jeszcze w 3DMarku 2003 i zobacze rezultaty :slight_smile:

Nie wiem tylko gdzie można kupić takie radiatorki na kości pamięci…

A powiedz mi czy do tych 700MHz na memkach dobiłeś bez zmieniania timmingów czy już coś grzebałeś ?? :slight_smile: A radiatorki na kości możesz kupić w każdym lepszym sklepie komputerowym :slight_smile: Są chodźby w proline ale z OCZ za 64zł co jest imo lekką przesadą :slight_smile: Poszukaj na necie napewno coś znajdziesz :slight_smile:

Tak :smiley: Timingi znieniłem ale i bez tej zmiany mogłem tyle osiągnąć. Wszystko fajnie chodzi tylko że ta próba była krótka a potem dotykałem z ciekawości kości pamięci i były dosyć ciepłe więc powróciłem do standardowego taktowania :slight_smile: Wole ich nie przegrzać bo będzie lipa :slight_smile:

Jak tylko zamontuje te radiatorki i chłodzenie to sprawdze czy to “dobry egzemplarz” :smiley:

radiatorki na http://www.cooling.pl lub http://www.4max.pl

pozatym :twisted:

blink.gif

Dobra :slight_smile: może nie przeczytałem twojej wypowiedzi zbyt dokładnie ::MARIO:: :slight_smile:

Uważam jednak, że parametry tych dwóch kartą są conajmniej podobne, nie koniecznie mogą osiągać te same wyniki, jednak nie powinny się one znacznie różnić :slight_smile:

Dzięki za stronki :smiley:

Złączono Posta : 09.12.2005 (Pią) 19:02

No i po testach :slight_smile: lekko kręcony Radek (500/600) ciśnie w 3DMarku 03 4019 pkt., a po lekkim podkręceniu pamięci (500/650) 4200 pkt.

Czekam na radiatorki…

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=75352366

…i zobacze co wiecej można wyciągnąć :slight_smile:

Wiatraczek na rdzeń w drodze:)

hehe… Sapphire jest ok