Podkręcanie Sapphire Radeon HD 7770, zero efektu!

Witam, zakupiłem ostatnio nową karte mianowicie Sapphire radeon hd 7770. Karta działa, wszystko jest okej. Ostatnio chciałem sobie ją troche podkręcić, posiadam chłodzenie na obudowie więc nie widziałem problemu. Domyślne taktowanie zegarów to: 950MHz procesora i 1125MHz pamięci. Podkręcałem w AMD Catalys Control Panel tamtejszym wbudowanym programikiem do tego typu spraw. Podkręcałem co troche, powoli co 10MHz tak po 50 do testów zostawiałem. Testowałem to na grze Battlefield 3. Nie było żadnych artefaktów, pokręciłem karte do 1200 MHz procesora oraz 1250 Mhz pamięci i artefaktów nie było. (wyżej się nie dało ponieważ wywalał błąd z dirext’em). Temperature sprawdzałem w programie Catalys control oraz w MSI Afterbuner. Maksymalna temperatura podczas grania wynosiła 68 stopni i nie przekraczała jej ani troche. Problem polega na tym, że po podkręceniu nawet tak sporo karty graficznej nie odczułem nic, kompletnie żadnego FPS więcej. Zdziwiło mnie to, ponieważ w poprzedniej grafice po podkręceniu wydajność wzrosła o połowe, nie wiem czego to może być wina i czy da się tak podkręcić aby wzrosła wydajność.

 

Mój sprzęt:

 

CPU: AMD Athlon X4 740 QUad Core Processor.

GPU: Sapphire radeon HD 7770 1 GB.

RAM: 4 GB.

Płyta główna: MSI FM2-A55M-E33

Zasilacz: Thermaltake 530 W.

System: Windows 7.

 

PS: Jakby się okazało, że źle umieściłem temat proszę o przeniesienie, nie wiedziałem gdzie napisać o tym problemie. Dziękuje i pozdrawiam. :slight_smile:

Podnieś ustawienia sterowania zasilaniem do 20 %

 

Ta funkcja podnosi limit TDP w górę, zdejmując jakby kaganiec przy podkręcaniu. 

 

Procesor też wypada trochę podkręcić. 

A czy podniesienie sterowania zasilaniem może coś uszkodzić ? Napisałem jaki mam zasilacz ale nie wiem ile mu zostaje mocy i czy to może podnieść temperature ?

Nie powinno, aczkolwiek przy OC zawsze jest to podwyższone ryzyko. Zasilacz masz wystarczający, bez obaw.

 

Temperatury trochę wzrosną, ale nie na tyle by się tym przejmować. 

Okej, dzięki - zaraz zobacze, ale czy mam odrazu do 20 % czy robić to powoli stopniowo ? I Czy też musi być 20 % a nie np. 10 % bo na max raczej nie chce podkręcać.

Daj 20 % i sprawdź czy dało jakiś efekt. 

 

Sterowniki masz aktualne?

Tak, najnowsze jakie są na stronce AMD. Czyli mam dać 20 % i zastosować.

Tak zrób. 

Dzięki wielkie, zobaczyłem odrazu różnice - nieraz są spadki ale myśle, że to też wina 4 GB ramu, do takiej gry jak BF 3 na wysokich w full hd to troche mało, ostatnie pytanko, czy nie będe miał za dużych rachunków za prąd ? xD

Rozwaliłeś mnie ;d

 

Nie. To wciąż jest HD 7770 :wink:

Okej, dzięki za wszystko - pomogliście mi i to bardzo, tak więc dziękuje jeszcze raz ! :slight_smile: