Podkręcanie Sempron 3200+

Witam. Mam procesor taki jak na obrazku nizej. W BIOS-IE mam ustawiona czestotliwosc taktowania procesora na 200 czy moge sobie pdoniesc bez obaw na 300 ?? na screenie widac ze pisze ze maxymalna czestotliwosc to 400 wiec powinienem moc bo to sa wlasciwosci tego procesora…tak mi sie wydaje czy mam racje?

procekcg5.png

tylko gdzie?

Jak ustawisz na 300 to taktowanie procesora będzie wynosiło 2700MHz tylko czy będzie on działał na takim ustawieniu to już zależy od procesora,każdy procesor podkręca się inaczej dodatkowo jak chcesz aż tak podkręcać musisz zadbać o dobre chłodzenie.

Właśnie od tego zacznij. A potem podkręcaj stopniowo.

Co do chłodzenia to mam na plycie głównej “wiatraczek” który sam moge kontrolowac (jesli sie niemyle to jego obroty) kontroluje go za pomoca jakiegos programu…z tego co mi sie wydaje jego obroty sa ustawione na 1800mhz wiec czy jesli podniose zalozmy do 2700 i zwiększe oborty wiatraczka to bedzie ok ?

Screen:

tigerqx1.png

to musisz od razu podnieść V na rdzeń o 0.5V.

zwiększ obroty do 2300.

A gdzie będe mógł zwiększyc napiecie? (V) bo w tym porgramie niemoge w tym programie moge tylko zwiększyc częstotliwośc taktowania…(i kilka innych ale nie napiecie) napięcie w BIOS-ie?? Prosiłbym o dokładna instrukcje. I moje pytanko czy istnieje prawdopodobieństwo spalenia kompa etc? duze małe? Pozdrawiam

chyba jednak trochę za dużo,jak podniesiesz o tyle to temperatura na pewno podskoczy i to dużo o ile procek wytrzyma.Ten Twój “wentylatorek” może nie dać rady.

Może i tak ale zwiększenie taktowania o 1Ghz to też prądu będzie potrzebowało. Ew. zwiększaj o 0.1V i sprawdzaj stabilność.

rsk_rysiek

Proszę używać polskich znaków, opcja zmień i popraw.JNJN

wydaje mi sie ze z początku będe próbował o mniejsze wartości jak np. z 1800mhz na 2200 w takim wypadku jak mam to zrobić??? co z tym napięciem?

P.S

Do Moda:

NIekiedy polskie znaki mi niedziałają i musze szukac ich za pomoca myszki w w google. (Copy PASTE)

Jeśli podkręcisz bez podniesienia napięcia to możesz sie spodziewać albo restartów albo BSOD’ów. Jeśli tak będzie to zwiększ napięcie o 0.1V. Potem jeśli będzie się powtarzać to podnieś o 0.2V a później jeśli nadal będzie sie powtarzać to kup lepszy cooler bo dalsze podnoszenie napięcia to jest znaczny skok temperatury(jeśli nie gigantyczny w twoim przypadku).

Tak. Ale nie pamiętam gdzie. Jaki BIOS?

w takim przypadku jeszcze nie musisz podnosić napięcia.Jak już coś to 0.1V nie więcej. A to jest na jakim sockecie?

Starczy nawet BOX chyba, że planujesz jakieś ogromne wyniki.

Widze, że przyda ci się trochę teori: http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=177

Najlepiej podkręcać w BIOSie. Napisz jaki masz zasilacz, płytę główną i RAMy. Wyłącz automatyczną regulację wentylatora od procesora i ustaw na najwyższe obroty(będzie trochę głośno, ustawiasz to w BIOSie).

Inawet tryb awaryjny nie wszedl zmienilem taktowanie na 1660 i mam taka Temperature.Nie polecam podkręcać.

Temperature

System:34C/93F

Cpu:45C/113F

Mam dobre czy zle chłodzenie mam problem bo komputer jest 5 cm od kaloryfera (wzdłuż).

Powiedzcie co o tym sądzicie bo bawiłem się w Biosie tzn. podkręcalem procka mało co go nie zepsułem i czy to jest winą tej zabawy taka temperatura lub kaloryfer??

Dzięki

Kaloryfer na pewno go nie schładza… Przestaw kompa w inne miejsce. Jaki ty masz w ogóle procesor? Jaka płyta, zasilacz? Co to znaczy, że prawie go zepsułeś?

Socket i kilka info na screen:

saaqu7.png

Pamiec RAM 512 DDR2 (2 kości po 256)

Płyuta Główna:

aaaaa111tj5.png

Zasilacz podam pozniej bo teraz niemoge rozkrecac obudowy.

P.S

ale czy to napewno jest podkrecanie?

Skoro mam w instrukcji procka napisane ze max czestotliwość taktowania to 400 to chyba sa własciwosci tego ?? niewiem tak mi sie wydaje przynajmniej moze sie myle.

Semprom 2400+ 1.66GHz,256 Ram

Płyta EPOX 8k9a7i

Karta graficzna RADEON 9250

Dysk WDC WD 800jb-00fmaq

rsk_rysiek postaraj się sprawdzić ten zasilacz, to bardzo ważny element. Jeżeli znajduje się na tej liście: http://forum.pclab.pl/index.php?showtopic=142996

to nie zaczynaj podkręcania, gdyż może to spowodować uszkodzenia sprzętu!

Masz niezłą płytę. Przeczytaj ten poradnik do którego podałem link.

nie jestem pewien czy dobra rzecz spisałem bo niedalem rady otworzyc górnej czesci obudowy ale z boku zasilacza pisze EURCASE Model 350y lub v niewidzialem male literki ;D

rsk_rysiek mam dla ciebie złą wiadomość twój zasilacz to “bliski krewny” legendarnego Codegena, więc zasilacz do zmiany. Nie próbuj na nim podkręcać! Najbezpieczniej będzie go wymienić. Napisz jakim byś dysponował funduszem.

na dzien dzisiejszy zadnym bo zbieram na karte graf która kosztuje przeszło 1500zł :smiley: i niejestem pewien czy spisałem dobra recz. Ale z checia wyslucham jaki zasilacz bys proponował cena niegra roli byle by dobry. A co jest z moim do bani ?