Podkręcanie Semprona 3000+ s.AM2

Słuchajcie mamproblem, mianowicie podkręciłem swojego Semprona 3000+ z 1600 na 2100 mhz. Chcialem wiecej, ale komputer moze max dojsc do 2128(fsb 266).Po wymianie biosu wyciągam góra 2160( fsb 270). Co mogę zrobić, by by wyciągnąć więcej z tego komputera? Moja płyta to asrock am2nf6g-vsta. Nie zmieniałem w nim napięcia, bo płyty asrock blokują tą opcję dla sempronów. Poza tym mam pamięci ddr2 256 667 goodram, 512 kingston 667 oraz 1gb 800 goodram. Timingi sa nie ruszone, pamięci pracują w trybie 800mhz. temperatury to 45-50 stopni na procu i 36-40 na chipsecie. Czy opłaci sie montować wentylator na chipsecie?

Skoro timingi nie są ruszane to pamięci na pewno nie pracują z częstotliwością 800MHz, tylko z 667MHz gdyz zawsze wyrównają się z najsłabszym taktem.

ale są ustawione w tryb ddr2 800, ale timingi są standardowe, czyt. “AUTO” a tak konkretnie to z predkoscia 843 około, daje sie we znaki podkrecenie proca tutaj bo i poszła o kilkadziesiąt MHZ w górę szyna HT i przez to pamięć, poza tym powyzej specyfikacji pamięci chyba wrzucają timingi z najszybszego obslugiwanego trybu, wiec pracuje na CL równemu 5

Nie przeginaj, 667 na 800 +oc, to nie są kości Microna na najlepszych PCB.

jest opcja zmiany Command Rate na 2T?

A grzeje się?

Zamontuj lepiej na sekcję zasilania, to może paść pierwsze.

proc może być blokowany przez wiele kości, kontroler pracuje powyżej swoich ustawień i może nie wyrabiać

jak podkręcasz to NIC nie może być na auto, napięcia, timingi, mnożniki na manual, mnożnik HT obniżony?

i pozbądź się tego zanim on nie pozbawi Ciebie paru podzespołów.

no tak tylko gdzie w tej plycie jest zmiana ustawień HTT? W biosie nie ma takich opcji! A proca nie wymienię, bo nie mam kasy. Chipset sie grzeje po podkręceniu. ASRock zablokował też w tej płycie zmianę napięcia dla sempronów. i ze jak wentylek na sekcję zasilania?

Kręcisz i nie znasz biosu?

Szukaj w ustawieniach zaawansowanych, kontrola napięć/taktowań, lub coś z napisem sugerującym podkręcanie, powinno być od 1 do 5x.

HT Frequency (inne możliwe nazwy: HT Ratio, LDT bus Frequency) – domyślnie x4 (800 Mhz) lub x5(1000 Mhz), ewentualnie Auto.

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=177-2

Każdy AMD K8/10 ma zintegrowany kontroler.

Kombinować, np masz zasilacz z grilem chroniącym wentyl 120mm, na sznurku, drucie, plastikowej opasce do kabli, inne nie używasz tylniego otworu do wentla też można przyczepić w podobny sposób (wymyślone teraz), lub zrobić rusztowanie w slocie PCI, ale to wersja bardziej dla pr0, trzeba mieć piłę nie używany slot, śledź po karcie na pci, listewki, wenty, śruby, przy okazji taki wentyl na środku płyty będzie owiewał chipset.

schemat

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? … 7584c900ec

mam chyba ale to sie nazywa CPU NB-LINK SPEED i odkąd kupiłem płytę to jest ustawione toto na 1000MHz przeze mnie.

I chipset tak nawiasem sie nagrzewa ale działa niepokojąco stabilnie, ale tu wystarczyłoby naprawdę dorzucić wiatrak…

A tak nawiasem to o co chodzi z dzielnikiem pamięci? Co to jest? Gdzie to jest? Głupie pytania, wiem, ale ja ciągle żyję archtekturą K7 i podkręcam ten procesor jak typowy proc K7…

To, zmniejsz zanim ubijesz płytę, zobacz w prog CPU-Z czy nie jest przekroczone powyżej 1000.

1000MHz=(5xHTT) – mnożnik HT x wartość HTT

800MHz=4xHTT

600MHz=3x HTT

400MHz=2x HTT

200MHz=1xHTT

viewtopic.php?p=772510

U mnie na Biostarze TForce 6100 AM2 jest wentyl na środku, +5V 80mm chipset ledwo ciepły.

W AM2

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=2685-34

http://forum.idg.pl/index.php?showtopic=64586

Ej a dzielnik pamięci jak zmienić? Do czego służy opcja cpu/ldt spread spectrum? Można tu zmięnić wartości na:

0,5% hershey

0,75% hershey

0,5 % triangular

0,75% triangular

Używasz przełączników MHz RAMu w opcjach od oc, 400/533/667/800 MHz, innych nie ma.

Tłumik zakłóceń elektromagnetycznych (np powstających podczas pracy marnych zasialczy), jak podkręcasz daj na disabled (i przy zwykłym użytkowaniu, nie ma wtedy spadków wydajności i sys pracuje stabilniej), jak np taktowanie proca zwiększa się same (gwałtownie na duże wartości np ja by szyna skoczyła z 200 na 250) przez skoki to włączaj, jak dalej zegary będą skakać to zwiększasz %.

ej a pci-e spread spectrum i sata spread spectrum też powyłączać? I poza tym po zmniejszeniu taktowania pamięci i tak nie mogłem wyciągnąć ani megaherca więcej, więc zostawię to wszystko tak jak jest.:frowning: Ale czy zamontowanie wiatraczka na chipsecie dało dodatkowych kilkanaście mhz czy też nie?

Lepiej nie ruszać żadnej opcji, działa to zostawić.

Zobacz czy doda (prędzej dodało by zmniejszenie ilości zajętych slotów ram, inne pamięci bardzie pod oc, inna płyta większe v-core dla proca i ludzka reg innych napięć zamiast lov, hight, v. hight z której słynie asrock, i zasilacz), próbuj też z innym np 2,3x CPU NB-LINK SPEED bo na standardzie auto 5x mam nadzieje że nie trzymasz. A Command Rate (CR,T) można regulować, mi trochę mhz dodało zmniejszenie CR z 1 na 2T.

ale to występowało jak miałem zajęty też jeden slot! A v-core moge zmienić dla Athlonów tylko, poza tym znalazłem w necie metryczkę, która ukazuje jakie są wartowści napięcia dla poszczególnych oznaczeń. Command Rate mam jako standard 2T wg CPU-Z. I odnośnie HT 1000 MHz to ja na takim jadę od roku z o/c i żadna część sprzętu nie wywala kompa, ba, pamięci 667 przy prędkości HT 1000 i przestawieniu na 800 pozwalały na obniżenie większości timingów z 5 na 4T (np CL), ale kość DDR2 1gb 800 którą kupiłem jako ostatnią 2 miechy temu nie znosi zmiany opóźnień