Podkręcanie Xeon E5450 (s775)

Witam
Mam komputer z:
Xeon E5450 (mod z lga771 na 775)
Asus P5QSE2 (chipset p45)
Chłodzenie Zalman CNPS10X quiet

Chciałbym podkręcić ten procesor, jednak szczerze mówiąc nie wiem jak się za to zabrać. Wiem że w internecie były już takie tematy, ale gdy ja próbowałem coś zrobić nic się nie udawało.
Bios który tu jest, jest jednym ze starszy. I tak jak czytałem, zwiększa się FSB. Jak ja to zmieniłem, to przy uruchomieniu Biosu komputer wskazywał że faktycznie procesor jest podkręcany np. na 3,4Ghz, jednak w Windowsie nie można było odczuć żadnej różnicy, ani nie było napisane że jest wyższa częstotliwość? Co mógłbym jeszcze tu zrobić? W następnej wiadomości wyślę zdjęcie Biosu. Z góry dziękuje Pozdrawiam

Z podkręcaniem LGA 775 nie powinieneś mieć problemu. Rzeczywiste taktowanie sprawdzisz np w CPU-Z.

Ok, zaraz sprawdzę. A na podstawie tych zdjęć, dałoby coś jeszcze podkręcić lub zmienić żeby komputer szybciej pracował?

Dysk HDD na SSD lub cały komputer.
Podkręcanie bym zostawił, ta płyta na oko nie wygląda na model do OC.

image

Dysk SSD właśnie jutro przyjedzie. Ma do tego dobry chipset, a ja sam zamocowałem dodatkowy wentylator na radiatorze mostka północnego. A pamięci jakoś wyżej jest sens? I z jakimi nacięciami? Są tu po 2xG.skill ddr2 6400 i 2xkingston 6400

Nie chodzi o mostek, ale o sekcję zasilania. Przy większej zabawie w OC poleci w górę pobór mocy, więc i zasilacz swoje dostanie i płyta. Miej to na uwadze, bo 10 letni “zasilacz 600w” może mieć 300w i chodzić na słowo honoru. :wink:

Faktycznie, jest wyższe taktowanie, dziękuję za pomoc. Jeszcze jedno pytanie mam co do tego pc. W biosie są też jest opcja pomiędzy IDE a AHCI. Coś tam mi się o uszy obiło że AHCI jest lepsze. Jest sens to zmieniać? Akurat będę instalował windowsa na czysto bo przyjedzie ssd. Czy AHCI może w czymś zaszkodzić?

Z tą sekcją zasilania, to faktycznie, ale zasilacz tu to silentiumpc elementume2 550w

Jest, zdecydowanie przestaw na AHCI przed instalacją systemu.

Ok, a czy trzeba do tego jakichś specjalnych sterowników? Na ssd będzie win10, może on sam coś wyszuka

Nie potrzeba. Przestawiasz w BIOS na AHCI i normalnie instalujesz system.

Dobrze, to dziękuję wszystkim bardzo za pomoc. Pozdrawiam serdecznie

Od podniesienia napięcia w nawet niewielkim stopniu krzywda się płycie nie powinna stać. Min. chociaż +0.10-0.15GHz warto zostawić i trzymać też te pamięci podkręcone, zamiast trzymać wszystko na stock. To zawsze coś IMHO. Sekcja na P5B jest na oko słabsza od tej, a napięcia nawet 1.3V z pencil modem trzyma przy niedużym OC z któryś rok. Spory vdrop tam jest, stąd duże napięcie niestety. Tu może będzie lepiej.
Po prostu zrób to delikatnie.

… zawsze można też za 10 zł dokupić te radiatorki na zasilanie w sklepie elektronicznym, to będzie pewnie groszowy koszt. :wink: Niestety, pewnie nie obejdzie się bez docinania…

Właśnie o tym myślałem. Chyba mam coś w piwnicy, a jak nie to coś się znajdzie, może w starym zasilaczu. Termopada, jakoś dokręcić, zaczepić o coś.

Szczerze mówiąc nie znam się na tym za bardzo. Podkręciłem go na 3,45Ghz, i normalnie działał ale gdy obciążyłem go i pamięci na 100% dostał bluescreena. Nie wiem czy to kwestia małych napięć czy tego konkretnego egzemplarza. Z tego co słyszałem ruscy kręcili go nawet do 4,5 :slight_smile:

W sprawie kręcenia Quadów, bo to tak faktyczniue masz, to bys musiał na Goma poczekać, albo znajdz na forum i wyslij mu priv. Kilka tematów ze swoimi sukcesami miał. :wink:

4.5? Nie rób tego tak wysoko na Twojej płycie.
Zejdź najwyżej z FSB, bo może być za duży vdrop żeby nie podnosić napięć vcore. Ostatecznie pamięci możesz spróbować dovoltować. Spróbuj zejść najpierw zejść z częstotliwością pamięci, żeby się upewnić, że to w ogóle wina pamięci. Zawsze może być i tego i tego.

Nie, nie. To tylko taki żart, jak inni podkręcali takie xeony. Na tej płycie co najwyżej maksymalnie do 3,6 podkręce. Ale też niedługo poszukam jakichś radiatorów na sekcję zasilania. Spróbuję zmniejszyć na pamięciach, i dać procesor na 3,5. Jak wszystko pójdzie ok, no to spróbuję faktycznie dać więcej V na ramach. Ale też jeśli to nie kłopot, prosiłbym o poradę. Podam dokładny model.