Podkręcenie Athlon 6400+ & pamięci

Witam,

postanowiłem podkręcić mój procesor czyli AMD Athlon 6400+ Black Edition domyślnie ustawione taktowanie na 3200MHz… W BIOS-ie wyłączyłem opcję  AMD Cool&Quiet. Zmieniłem magistralę na początkowo małą wartość. Wszystko startuje normalnie, Taktowanie procesora jest nieco zwiększone co pokazuje CPU-Z. W momencie, kiedy chciał bym już ostrzej podkręcić magistralę tj. z 200 na 250, po procedurze POST wyskakuje mi takie coś:

2i1z3vb.jpg

 

Dając F1 jako continue przy obecniej magistrali procesora wraca mi automatycznie do domyślnej wartości taktowania procesora czyli 3200MHz. Oznacza, to, że przekroczyłem pewien limit, czy po prostu jakaś przyzwoita opcja po osiągnięciu pewnego progu przywraca domyślną wartość?

 

  1.  Co mógł bym jeszcze tutaj podkręcić przy poniższych dostępnych opcjach w sekcji OC w BIOS-ie ?

 

2zs1pxj.jpg

dxtg0.jpg

 

Dziwne, ale nie wiedzę tam sekcji z napięciem czy to procesora czy pamięci RAM. Wszelkie propozycje co mógł bym tutaj jeszcze ulepszyć mile widziane.

 

Specyfikacja

Zasilacz: OCZ X STREAM X2 500W

Procesor: AMD Athlon 6400+ BE (domyślne taktowanie 3200MHz)

Chłodzenie procesora: Thermalright HR-02 Macho 120

Płyta Główna: Gigabyte GA-M61SME-S2 v2

Akcelerator graficzny: HD 5770 1GB od HIS’a

dodatkowe 120mm wentylatory w obudowie zatem podstawy do OC są. Za wszelką pomoc serdecznie dziękuję, pozdrawiam

Po 1 obniż taktowanie pamięci ram . Po drugie jakie u ciebie jest standardowe taktowanie magistrali ?

Jak na zdjęciu 200 razy mnożnik (x16)  Dlaczego obniżyć taktowanie RAM, skoro takie mam domyślnie i zapewnia to lepszy przepływ?

Funkcje ukryte w płytach Gigabyte - z poziomu głównej tablicy biosu wciśnij ALT+F1 lub CTRL+F1 i wtedy możliwe,że pokażą się dodatkowe opcje?

 

Może od razu za dużo podnosisz magistralę? podnoś co 10 MHz i test.

 

Może trzeba zwiększyć napięcie CPU?

 

Możliwe,że przy podnoszeniu FSB CPU, podnosi się FSB pamięci, więc ustaw w biosie zamiast 800 np: 667.

 

Metoda prób i błędów, ale najpierw poczytaj w necie o OC tego CPU.

Wykonałem pierwszą próbę ze zmniejszeniem częstotliwości pamięci RAM z 800MHz na najniższą jaką miałem możliwość, tj. 400 MHz. Zwiększyłem szynę (bus speed) z 200 na 215. No i kicha, przed procedurą POST wywala mi Warring (jak na 1 screenie) i przywraca ustawienia domyślne procesora. Co w takim wypadku mogę zrobić?

Wszystko masz napisane, może bez podniesienia napięcia na CPU nie ruszy.

 

Czytaj i metoda prób i błędów.

 

https://www.google.pl/search?q=GA-M61SME-S2+v2+OC&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a&channel=sb&gfe_rd=cr&ei=FPbhU8_YMoym8we91oGgAQ

 

I raczej odpuść sobie OC na tej płycie.

Kolejne próby wykazały powtarzający się problem Warring przy mnożniku maksymalnym x16 PCIE Clock 101 MHz i pamięciach od najniższej 400MHz do 667MHz (celowo nie używałem najwyższej czyli 800MHz). Niezależnie od tych ustawień nie mogę przekroczyć wartości Bus Speed powyżej 203 MHz. W momencie gdy domyślnie jest na 200. 3 MHz to nie jest satysfakcjonujący rezultat. 

 

Co do podniesienia napięcia chętnie bym to zrobił. Jednak nie widzę takiej opcji w Advanced Chipset Features (screen 2) to są te dodatkowe / ukryte opcje. 

 

Jakieś porady w takim wypadku?

Poczytaj w podanym linku o tej płycie.

 

Po prostu, z pobieżnej lektury wynika, że płyta w ogóle nie nadaje się do OC.

Faktycznie racja. Jednak ustawienie mnożnika na sztywnej pozycji x16 z domyślnie AUTO, oraz ustawienie DDR-ów na stałej pozycji 800MHz przyniosło rezultat. Aplikacje (te większe) instalują się szybciej i system jeszcze szybciej startuje. Zawsze to korzyść.  Dziękuję za wypowiedzi, pozdrawiam!