Podkręcenie Karty Graficznej

Witam chciałbym podkręcić moją kartę graficzną a mianowicie MSI GeForce GTX 1050 Ti GAMING X 4GB nie wiem jakie programy będą do tego potrzebne i jak się za to zabrać mam na ten moment tylko Msi Afterbunder, bo słyszałem że on właśnie do takiego podkręcania jest potrzebny, ale czy trzeba jeszcze coś czy tylko ten program wystarczy? Chciałbym polepszyć osiągi tej karty graficznej, ale też niczego nie zepsuć. Oczywiście pierwszy raz podkręcam kartę, wiec fajnie by było jakby ktoś wytłumaczył co do czego służy i ile tego mogę dać maksymalnie żeby niczego nie zepsuć a zarazem polepszyć osiągi.

@panicagaming A co do “Temp Limit” to skąd mam wiedzieć ile tego dać? Na filmie nie było to omawiane ogólnie, było omawiane tylko dla karty autora filmiku. “Power Limit” mogę dać na maksa i się nic nie stanie? W moim przypadku Power Limit ma 125.
I czytałem komentarze i ludzie pisali, że spalili karty.

Zostaw zabawę w piaskownicy i idź poczytać poradniki :stuck_out_tongue: np. https://ithardware.pl/poradniki/jak_podkrecic_karte_graficzna_poradnik_dla_poczatkujacych-205.html
nie ma czegoś takiego jak bezpieczne podkręcanie, nawet jeżeli bezie działała stabilnie, to długotrwałe działanie na ponad normalnych obciążeniach może skrócić zywotnosć karty. Dodatkowo jak padnie na tym w czasie gwarancji, to ja tracisz, więc pomyśl 2 razy.

Tutaj kolejny poradnik. Zawsze podkręca się ze świadomością możliwości wystąpienia uszkodzenia.
https://pclab.pl/art60000-12.html

Czyli co będzie krócej działała karta np. zamiast 10 lat będzie działała tylko 8? Ten poradnik z YouTube mi wyjaśnił tylko spytałem o ten power limit, mogę uzyskać od was odpowiedzieć?

Może zakończyć żywot przy próbie podkręcania, a może żyć tak długo aż jej nie zmienisz.
Wszystko zależy: jak będziesz podkręcał, czy powoli mozoląc się i bezpiecznie sprawdzając działanie, czy popełnisz błąd i nastąpi trwałe uszkodzenie. Równie dobrze możesz zrobić wszystko dobrze, a trafi się felerna sztuka i też kopnie w kalendarz.
Co do power limit, tu masz wrzucone przykłady ustawień ludzi.

Generalnie rzecz biorąc MsiAfterburner wystarczy do takich zabaw. Wydajność karty na pewno urośnie. Ryzyko trwałego uszkodzenia karty zawsze istnieje przy tego typu operacjach.

Ale jest dość małe przy ostrożnym podkręcaniu? W te gierkę ile mam pograć i może być jedna czy trzeba kilka?

To Twoja opinia. Nikt nie powie Ci z ręką na sercu “będzie dobrze”. Wszystko zależy od kawałka krzemu (i kilkunastu innych czynników np. płyta, zasilacz, obudowa, rodzaj i jakość pasty na czipie karty etc.), który dostałeś, jak człowiek: jeden wypije 50 denaturatu, straci wzrok i ledwo go odrapują, a drugi za jego zdrowie będzie chlał litrami z gwinta i po x latach wątroba go zabierze.

Generalnie jest tak :slight_smile: OC-> wyższa temperatura-> niższa żywotność

Czyli się nie opłaca?

@panicagaming A z tym napięciem to warto się bawić, bo w tym filmie na YouTube mówił, że lepiej się tym nie bawić. Tak samo z temperaturą tam jest 97 a mówił że chyba z 80 to jest maks ile można dać żeby się nic nie stało. Jak ja patrzę na te ustawienia, to już widzę jak mi karta się pali.

Kilka procent może wyciągniesz, ale ja nie jestem zwolennikiem ryzykowania. Jak masz aplikacje producenta i zapisali Ci tam “fabryczny profil OC”, to możesz przełączyć na gry, ale samemu - szczególnie jak masz gwarancje jeszcze (?)- bym nie tykał:slight_smile:

Mam gwarancje, mam jakiś program MSI GAMING APP. Czy opłaca się podczas gry ustawić gaming mode/oc mode? A powiedzmy gdy oglądam jakieś filmiki to tryb cichy?

Dokładnie, sam sobie odpowiedziałeś, jak Ci “producentd ał OC do gier”, to odpalaj, do TV zaś “eco-friendly”:slight_smile:

1 polubienie

Okej dzięki, ale wiesz poczekam aż się jeszcze ktoś wypowie na temat tego programu czy to jest bezpieczne tak co chwilę zmieniać ten tryb. Może @panicagaming bo widzę, że on też się zna na rzeczy :slight_smile:

Nie pisałem nic więcej, bo dobrze Ci to wyjaśnił :smiley: W zasadzie zastanawiam się tylko nad sensem przełączania trybu grafiki na oszczędny.

Chłopaki to mam zmieniać ten tryb co chwilę? Grać na oc mode a oglądać na cichym? Czy może na oc mode cały czas? Ogólnie oc wydajniejszy od gaming? @panicagaming @anon7248146

Wg mnie nie zmieniaj trybu bo nawet jak będziesz oglądał codziennie 1 film to nie wiem czy 1 zł oszczędzisz na miesiąc, a zmiany konfiguracji co chwila to na pewno żywotności nie zwiększą.
Co do który profil daje więcej mocy to powiem, że nie znam na pamięć. Zobacz, który o więcej zmienia parametry.

Zgadza się, możesz się tym pobawić. Skoro producen Ci dał takie “ustawienia karty”, to są na tyle rozsądne, ze nie powinieneś nic popsuć :wink: