Podkręcenie P4 - czy można?

http://img41.imageshack.us/f/intelo.png/

To screen z Everest’a. Temperatury są ok (procesor - ok. 30 st. C). Zasilacz 350W. Iteraz pytanie, czy mogę ten procesor podkręcić chociaż trochę ? To trzeba zmienić w BIOS’ie wartość 133 MHz stopniowo na więcej - tzn 135, 140 itd . czy da się to zrobić ?

Podkręcić coś na pewno się da… Tylko trzeba sobie zadać pytanie czy jest sens? W tym wypadku moim zdaniem nie ma…

Co do podkręcania, tak, zwiększaj te wartości, pilnując temp oraz napięć.

a dlaczego Twoim zdaniem nie ma sensu, za słabe taktowanie ?

ps. wszedłem do BIOS i mam zablokowaną opcję zmienienia 133 MHz na wyżej, dam jutro zdjęcie.

Jeśli moge coś dodać od siebie, dziś właśnie podkręcałem, i mi się niestety nie udało. Jeśli nie masz o tym zielonego pojęcia, nie mówie że nie masz, ale jeśli robisz to pierwszy raz, to najlepiej poproś kogoś kto sie zna na tym.

Ja mam Northwooda z HT z 2.4 podkręcony na bezpieczne i stabilne 2.85 (tylko szyna FSB, ze standardowych 200 na 238, napięcia nie ruszane) i ma to jak najbardziej sens bo jest widocznie żwawszy. W moim przypadku musiałem ustawić pamięć ddr z 400 na 333 bo podnosząc FSB dźwigam również RAM.

http://img600.imageshack.us/i/p1090054.jpg/

oto zdjęcie z BIOS.

Opcji “CPU Multimple Factory” nie mogę zmienić z “Locked”

a opcji “Clock Spread Spectrum Enable” - Jak wezmę Disable również nic nie da.

Opcji 133 MHz nie mogę zmienić.

Nie masz czasem płyty Gigabyte (bo opcji masz tyle co kot napłakał)? Jeśli tak to zaawansowane opcje zobaczysz dopiero gdy w biosie wciśniesz ctrl+f1.

mam płytę MSI. Wciskałem CTR+F1 i nic z tego, nie zmienia się nic. Więc nie mogę go podkręcić ? :frowning:

Poszukaj jeszcze w manualu czy nie masz na płycie jakiś zworek do kontroli blokady SPD/mnożnik. Opcje masz biedne, żadne OC nie wchodzi w rachubę. Warto na necie jeszcze poczytać czy istnieją dla twojej płyty głównej alternatywne biosy (z odblokowanym oc).

a jakbym wymienił procesor to coś może zmienić, bo i tak chcę wymienić na 3,2 GHz czy to zależy od płyty głównej, BIOS’u ?

Podaj model płyty głównej, zobaczymy co możesz tu włożyć mocniejszego.

MSI 648 Max (MS-6585)

Pentium 4 - 3,2 GHz jest najlepszym procesorem dla tej płyty :slight_smile:

Lekki stolec bo masz płytę na “ekonomicznym” chipsecie SIS`a. A zazwyczaj SIS i OC się wykluczają,