Podkręcenie P4 - czy można?

(Adi636) #1

To screen z Everest'a. Temperatury są ok (procesor - ok. 30 st. C). Zasilacz 350W. Iteraz pytanie, czy mogę ten procesor podkręcić chociaż trochę ? To trzeba zmienić w BIOS'ie wartość 133 MHz stopniowo na więcej - tzn 135, 140 itd . czy da się to zrobić ?

(Neon1992) #2

Podkręcić coś na pewno się da... Tylko trzeba sobie zadać pytanie czy jest sens? W tym wypadku moim zdaniem nie ma...

Co do podkręcania, tak, zwiększaj te wartości, pilnując temp oraz napięć.

(Adi636) #3

a dlaczego Twoim zdaniem nie ma sensu, za słabe taktowanie ?

ps. wszedłem do BIOS i mam zablokowaną opcję zmienienia 133 MHz na wyżej, dam jutro zdjęcie.

(Vicus7) #4

Jeśli moge coś dodać od siebie, dziś właśnie podkręcałem, i mi się niestety nie udało. Jeśli nie masz o tym zielonego pojęcia, nie mówie że nie masz, ale jeśli robisz to pierwszy raz, to najlepiej poproś kogoś kto sie zna na tym.

(witek-pl) #5

Ja mam Northwooda z HT z 2.4 podkręcony na bezpieczne i stabilne 2.85 (tylko szyna FSB, ze standardowych 200 na 238, napięcia nie ruszane) i ma to jak najbardziej sens bo jest widocznie żwawszy. W moim przypadku musiałem ustawić pamięć ddr z 400 na 333 bo podnosząc FSB dźwigam również RAM.

(Adi636) #6

oto zdjęcie z BIOS.

Opcji "CPU Multimple Factory" nie mogę zmienić z "Locked"

a opcji "Clock Spread Spectrum Enable" - Jak wezmę Disable również nic nie da.

Opcji 133 MHz nie mogę zmienić.

(witek-pl) #7

Nie masz czasem płyty Gigabyte (bo opcji masz tyle co kot napłakał)? Jeśli tak to zaawansowane opcje zobaczysz dopiero gdy w biosie wciśniesz ctrl+f1.

(Adi636) #8

mam płytę MSI. Wciskałem CTR+F1 i nic z tego, nie zmienia się nic. Więc nie mogę go podkręcić ? :frowning:

(witek-pl) #9

Poszukaj jeszcze w manualu czy nie masz na płycie jakiś zworek do kontroli blokady SPD/mnożnik. Opcje masz biedne, żadne OC nie wchodzi w rachubę. Warto na necie jeszcze poczytać czy istnieją dla twojej płyty głównej alternatywne biosy (z odblokowanym oc).

(Adi636) #10

a jakbym wymienił procesor to coś może zmienić, bo i tak chcę wymienić na 3,2 GHz czy to zależy od płyty głównej, BIOS'u ?

(Neon1992) #11

Podaj model płyty głównej, zobaczymy co możesz tu włożyć mocniejszego.

(Adi636) #12

MSI 648 Max (MS-6585)

Pentium 4 - 3,2 GHz jest najlepszym procesorem dla tej płyty :slight_smile:

(witek-pl) #13

Lekki stolec bo masz płytę na "ekonomicznym" chipsecie SIS`a. A zazwyczaj SIS i OC się wykluczają,,,