Podkręcenie procesora i komputer się nie uruchamia


(Dominikboruc) #1

Cześć, podkręciłem ostatnio procesor z 2.6Ghz do 2.88Ghz ale zaczęły się dziwne problemy komputer po włączeniu nie uruchamia ekranu mimo że karta graficzna pracuje, wszystkie wentylatory, dysk, dvd-rom itp słychać że się uruchamiają. Po przytrzymaniu przycisku power i ponownym jego naciśnięciu czasem za 2/3 razem komputer zaczyna się uruchamiać, co mam zrobić aby komputer bez problemu za każdym razem się uruchamiał ? Czytałem gdzieś że trzeba coś przy pamięci ram zmienić ale nie znam się za bardzo to wolę zapytać. :slight_smile:

Mój sprzęt:

Procesor: AMD Athlon 64 X2 5200+ 2,61GHz

RAM: GoodRam 2x2GB 800MHz CL5

Karta graficzna: Sapphire ATI Radeon HD 6790 1GB GDDR5 256Bit

Zasilacz 500W SEASONIC

Płyta główna: Gigabyte GA-MA69VM-S2

Dysk twardy: WD 1TB (WD10EADS-22M2B0)

Zdjęcia biosu:

http://imageshack.us/photo/my-images/20 … 75841.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/10 … 75812.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/17 … 75746.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/40 … 75732.jpg/

CPU-Z

http://imageshack.us/photo/my-images/826/cpuz2k.png/

http://imageshack.us/photo/my-images/3/cpuz1d.png/


(Manonim93) #2

No ja bym tego cuda nie podkręcał sam mam ten sam proc tylko 6400+ i wiem że nieźle się grzeje, co dopiero po podkręceniu. Sam widzisz że podkręcenie spowodowało że komputer działa niestabilnie. Lepiej zostaw tak jak było. Bo takie podkręcanie i tak Ci nic znaczącego wydajnościowo nie poprawi taka moja opinia.

Pozdrawiam


(Dominikboruc) #3

Ja jestem przyzwyczajony do wysokiej temperatury przy tym procku ale nie jest jakoś strasznie więcej po podkręceniu po 4-5 godzinnej grze w Battlefield 3 max mam 62 stopnie, i jednak czuje troszeczkę różnicy w szybkości ładowania systemu oraz gier więc chciałbym jakoś ten błąd naprawić.


(Manonim93) #4

A zmieniałeś napięcia skoro zwiększyłeś taktowanie?


(Dominikboruc) #5

Moja płyta z tego co czytałem samoczynnie dobiera odpowiednią ilość prądu do danego podzespołu i nie ma możliwości ręcznie ustawić napięcie nawet przy najnowszym biosie pod tą płytę główną.

Edit*

Dodam że mam jeszcze pod czas uruchamiania coś takiego “cpuid 00040f33 patch id 006d” co to może oznaczać jakiś błąd czy to jest po prostu wersja CPUID?


(hirem) #6

Pytałeś się że coś przy pamięciach zmieniać jak podkręcasz procesor. Jeśli podkręcasz procesor przez zmianę głównej szyny to też podkręcasz pamięci. Więc trzeba zmnieszyć mnożnik pamięci tam masz według CPUZ chyba siedem to w biosie zmniejsz i może wtedy komputer się uruchomi.


(Dominikboruc) #7

Na ile ustawić, aby nie było już problemu ?

Edit*

Zapewne trzeba tutaj zmienić tylko co bo ja tutaj nie widzę nigdzie ‘siedem’ http://imageshack.us/f/207/img20120412175841.jpg/


(hirem) #8

Jeśli te screeny Z CPUZ przedstawiają z podkręconym procesorem to masz pamięci na nieznacznie przekraczające chyba 4o9.5. A z biosu z tego co widać set memory clock na auto i na dole auto ustawiło 800 czyli chyba dobrze do twoich pamięci. Ewentualnie zmienić auto i wtedy będzie wybór mnożników i tak operować żęby nie przekraczało 800 bo takie masz pamięci. Więc pamięci auto chyba dobrze ustawiło albo zmienić wyłączyć auto i mnożnik zmniejszyć o jeden np. jak będzie 7 dawało 800 to daj 6 nie mniej. Jak dalej będą problemy z uruchamianiem kompa na podkręconym procku to problem gdzie indziej. Może zwiększyć napięcia procka o 0.1 v chyba że już ustawiłeś na max do tego procka to nie.


(Dominikboruc) #9

hirem , tam są taktowania tylko 533, 667 i 800 nie można o jeden zmienić ;(


(hirem) #10

Nie znam tego biosu dokładnie jakie są możliwości to nie będe kierował się domysłami czy można więcej pokombinować. Jak chcesz to możesz na próbę zmniejszyć na 667 i czy poprawi się uruchamianie. Jak nie to wrócisz do 800. I zostaje chyba ostrozna zmiana napięć przez zwiększanie do maksymalnej wartości na ile pozwala procesor w specyfikacji i monitorując temperatury. A jak nie będzie poprawy w uruchamianiu to narazie wrócić z napięciami.

Dodane 13.04.2012 (Pt) 8:06

Piszesz we wcześniejszym poście że nie znalazłeś w necie żeby była mozliwość zmiany napięć. Jesli to prawda to masz ograniczone mozliwości do podkręcania i tak jak masz chyba nie poprawisz. Zasada opisywana nieraz w internecie że podkręcająć kompa nie powinno się zostawiać ustawień auto tylko poustawiać ręcznie. Szczególnie należy w pierwszej kolejności wymienić napięcia. Płyta po podkręceniu może na wartościach auto momentami złe napięcia podawać naprzykład podbijać za wysoko. Osobiście widziałem jak gość podkręcił samą szynę a auto zostawił i momentami napięcie na procesorze potrafiło dochodzić do 2 volt gdzie graniczna górna to 1.4 volt dla tamtego procesora. Więc groźba uszkodzenia procesora. Jak koniecznie chcesz poprawić sytuację to jeszcze szukaj w necie. Np. wpisując w google model płyty z dopiskiem podkręcanie czy overlock i zobaczysz czy się znajdzie się że ktoś podkręcał ten model i z jakim skutkiem. Zasilacz masz chyba dobry bo on też może być winowajcą jeśli nie trzyma napięć po podkręceniu a przy włączaniu kompa gdzie jest większy pobór prądu od pracy ciągłej może mieć za duże spadki napięć czy anomalie do prawidłowego rozruchu.

Dodane 13.04.2012 (Pt) 8:34

Masz przykładową stronę wynik z pisania w goole jak wyżej pisałem jak szukać.

http://oc-forum.org/lofiversion/index.php?t31662.html