Podkręcenie procesora jak i do ilu?

mam procesor intel core duo2 e4600 i wiem ze można go podkręcić troche przez fsb ale mam pytanie do was do ilu tak bezpiecznie bez zmiany chłodzenia, a i jeszcze pamięć przy okazji bo tu już nie wiem wogóle jak, mam kingstom 2gb 800mhz, no i jak napięcie zmienić czy coś takiego jakby zaszła taka potrzeba a płyte gówną to mam Gigabyte GA-P31-DS3L IP31 s775

Najlepiej to podkręcaj i patrz na temp. (najlepiej sprawdzaj w orthos). Jeśli wszystko będzie ok to kręć dalej. A tak poza tym to podaj zasilacz, moc i jego markę.

modecoma chyba 500W

no i do jakiej temp. można

To zależy jaki modecom czy fell(szrot) czy mc(dobre) podaj konkretnie model,

Dla Intela nie zaleca się przekraczania temperatury 60C w stresie.

nie wiem da sie to jakoś sprawdzić nie sciągając obudowy bo teraz nie mam zbytnio czasu

Nie sprawdzisz marki żadnym programem. Ściągaj obudowę. Innego wyjścia nie ma.

A najlepiej poczytaj sobie to :wink:

O co tyle zachodu?

Skoro czytasz ten artykuł to widocznie szukasz informacji jak podkręcać procesor lub czytasz go z ciekawości czy popełniłem jakiś błąd merytoryczny :slight_smile: Swoje słowa będę raczej kierować do grupy użytkowników początkujących którzy dopiero poznawają całą teorię zabawy w overclocking.

Otwórz co to jest overclocking jest to nic innego jak zwiększanie parametrów wydajnościowych poprzez ingerencje w zaawansowane ustawienia sprzętu. Są dwie grupy ludzi którzy bawią się w o/c. Pierwsza to ludzie którzy chcą komuś zaimponować i zrobić to dla własnej satysfakcji druga grupa to ludzie którzy nie chcą wydawać pieniędzy na sprzęt komputerowy a mimo tego chcą być na czasie za nowymi aplikacjami.

Teoria

Żeby zacząć bawić się w o/c musimy wiedzieć jak można zwiększać wydajność procesora, a sposobów jest wiele. A oto one:

-zwiększanie szybkości magistrali systemowej (Front Side Bus) jest to najbardziej popularny sposób i ogólnie dostępny dla każdego bez większego wysiłku

-zmiana mnożnika jest to głównie dopełnienie do zmiany FSB które daje jeszcze większy potencjał mocy

-odblokowywanie cache (to jedynie można wykonać na procesorach Duron Applebred oraz Athlon Thorton) ta czynność zmienia najbardziej nasz procesor a dokładnie powoduje że nasz procesor staje się droższą wersją tego z czego został zrobiony (Duron na Athlona a Athlon na Bartona) o odblokowaniu cache wspomnę jedynie na końcu artykułu w dziale dla expertów :slight_smile:

-zwiększanie magistrali Hyper-Transport (można to traktować jako uzupełnienie wszystkich opcji powyżej) ta magistrala odpowiada za szybkość przesyłania danych we wszystkich najważniejszych punktach komunikacyjnych płyty (CPU, Chipset, RAM)

Co na początek

PODSTAWA TO ZASILACZ KTÓRY DA STABILNE NAPIĘCIA

W zależności od tego jaką mamy płytę główną musimy poszukać w biosie opcji które nas interesują czyli najczęściej jest to opcja FSB Frequency (zazwyczaj w większości płyt jest w zakładce Advanced Chipset Features w Abicie może to być w Soft Menu w Epoxie w PowerBios).

Kolejną ciekawą opcją jest CPU Clock Ratio czyli nasz wspomniany mnożnik. UWAGA opcja ta działa tylko na procesorach z odblokowanym mnożnikiem. Dla użytkowników platformy Intela mam złe informacje ponieważ wasze procesory mają na stałe zablokowany mnożnik i nie da się już z tym nic zrobić (chyba że macie wersję inżynierską:) ) W AMD sprawa wygląda inaczej ponieważ prawie zawsze można coś wymyślić, ale to w dalszej części artykułu.

Skoro już jesteśmy przy biosie to warto w nim poszukać opcji podnoszenia napięcia dla procesora i świetnie by było jakby znalazła się też opcja podnoszenia napięcia dla pamięci. W różnych płytach może to być w różnym miejscu. Mogą to też być zworki więc polecam wam lekturę waszego manuala z płyty głównej.

Podkręcony procesor trzeba mieć czymś przetestować czy aby nie przesadziliśmy z podkręcaniem i czy jest stabilny do tego posłuży nam programik Prime95.

http://www.mersenne.org/freesoft.htm

Korzystanie z programu jest naprawdę proste. Włączamy go, dajemy OPTIONS potem Torture Test i zaznaczamy drugą kropkę od góry (Max heat…) i klikamy OK. Wtedy nasza maszyna będzie bardzo obciążona. Jeżeli prime95 nie wyrzuci żadnych errorów wtedy znaczy że dobrze podkręciliśmy procesor i możemy jeszcze go nieco podciągnąć.

Defakto musimy również zwracać naszą uwagę czy podczas testów temperatura nie podskoczy nam za wysoko żeby procesorowi nie było za cieplutko do tego może wam posłużyć oprogramowanie monitorujące producenta jakie dostaliście do płyty głównej lub każde inne które potrafi w czasie rzeczywistym podaje temperaturę.

Ważne zasady

-dla Intela nie zaleca się przekraczania temperatury 60C w stresie

-podkręcamy co 3-5 Mhz szyny FSB po czym robimy test programem Prime95 na około 5-10 min

-mnożnik zmieniaj co 0,5 i zrób test w Prime95 na około 5-10 min

-jeżeli komputer przestanie się włączać po nowym ustawieniu musisz zresetować biosa (albo wyciągnięcie bateryjki na 20-30 min albo o wiele szybciej przez zworek Clear COSM patrz manual twojej pyty)

-jeżeli masz opcję zwiększania napięcia dla procesora a widzisz że komputer działa niestabilnie lub nie włącza się lub Prime95 wywala errory to skorzystaj z niej.

-zwiększaj napięcie skokami co 0,025V i sprawdzaj rezultaty

FSB

Gdy podkręcamy poprzez szynę FSB musimy mieć na uwadze to iż podkręcamy też pamięci (a w większości płyt także magistralę PCI/AGP). Jeżeli mamy pamięci na 133 Mhz a nasz procesor dopiero zaczyna pracować od takiej magistrali to nie liczmy na to że podkręcimy dużo musimy zadbać o odpowiednie pamięci które dają na jakieś pole do manewru. Jednak jeżeli chcemy wydusić coś jeszcze z tych pamięci to mamy dwie możliwości. Albo zwiększamy TIMINGI (np. Z 2-3-3-4 na 3-5-5-8) lub szukamy w naszym biosie opcji która da nam możliwość doładowania naszych pamięci dodatkowymi voltami.

Rada dla AMD: Ustawiajcie pamięci synchronicznie względem procesora to znaczy jeżeli procesor pracuje na magistrali 133 to ustawcie sztywno pamięci na 133. Stosunek CPU:MEM 1:1

Rada dla Intela: U was jest sytuacja odwrotna niż w AMD żeby zanotować wysoką wydajność wasze pamięci muszą pracować na jak najwyższej szynie. Radze na potrzeby szukania ekstremum procesora ustawić pamięci też na sztywno względem procesora w stosunku 1:1 a po zakończeniu szukania najwyższej magistrali dla procesora szukamy najwyższej stabilnej magistrali dla pamięci.

Mnożnik

Tę część mogą pominąć użytkownicy platformy Intela, chyba że posiadają inżynierskie wersje procesora który ma odblokowane wszystko… ale nie łudźcie się ze przypadkiem znajdzie się w waszym komputerze jego nie można dostać w sklepie a nawet nie na portalach aukcyjnych :slight_smile:

Wracając do AMD są trzy wersje wydarzeń (to tyczy się wersji 32bit). Pierwsza to taka że mamy w miarę dobrą płytę główną i procesor z odblokowanym mnożnikiem od nowości :slight_smile: druga to taka że do odblokowania mnożnika będzie wam potrzebny tylko ołówek i troszkę taśmy trzecia to taka w której musicie przerobić swój procesor na wersje Mobile ale to już tylko dla zaawansowanych użytkowników, a poza tym nie można stosować tego na każdej płycie oraz podkręcanie odbywa się poprzez specjalne programy pod Windows więc z tego artykułu i tak nie skorzystasz więc gra nie warta świeczki :slight_smile:

Skoro 1 i 3 wersja wydarzeń została wyjaśniona to czas wytłumaczyć na czym polega druga a jest bardzo prosta i wmiarę bezpieczna ale nie zalecam tego początkującym użytkownikom chyba że mają aspiracje :slight_smile: A oto co trzeba zrobić:

-wyjmujemy procesor z komputera

-odnajdujemy na procesorze mostki L1 zapewne będą wyglądały tak : : : : : .

-bierzemy ołówek dobrze zatemperowany i łączymy mostki żeby wyglądały tak | | | | | .

-NIEMOGĄ SIĘ STYKAĆ

-jeżeli jesteśmy pewni tego co zrobiliśmy przylepiamy na nasze dzieło kawałek taśmy klejącej żeby grafit się nie wykruszył i składamy nasz komputer w całość

Jeżeli nasze mostki wyglądają już tak | | | | | . przed operacją a mnożnik i tak mamy zablokowany to mamy wersję wydarzeń numer trzy czyli powrót do początku.

Hyper Transport

Podkręcanie szyny HT jest analogiczne jak podkręcanie FSB różnica jest taka że niema przyrostu Mhz na procesorze ani nie zwiększa się magistrala pamięci. Podkręcanie HT jest stosowane głównie jako uzupełnienie po podkręceniu już magistrali FSB do końca możliwości. Testujemy tak samo jak magistrale FSB

Cache

Nie napisze tu wiele bo na pewno nie wykonają tego początkujący overclockerzy a uszkodzenie procesora jest poprzez tą zmianę bardzo wysokie. Możliwe że pojawi się tu kiedyś dopełnienie tego dla użytkowników średnio zaawansowanych.

znalazłem tylko takie inf. tam były FEEL III-500ATX

ATX 12V 2.2 COMPATIBLE

No to na tym zasilaczu to ja bym się nie brał za podkręcanie.

aż taki kiepski??

Jest dobry ale nie do podkręcania. Podczas większego napięcia możesz sobie spalić płyte główna. Ale jak chcesz, to jest Twój wybór :slight_smile:

FEEL III to podobno aż tak źle nie jest ale FEEL to zawsze FEEL, ja bym nie radził.

aha to dzięki, to zostawie to w spokoju :smiley:

i niech tak zostanie… tylko żeby cię nie kusiło bo wtedy możesz się pożegnać ze sprzętem :wink:

może kiedyś zmienie ten kicz na coś lepszego i wtedy pomyślimy :mrgreen:

jak będziesz zmieniał to napisz na forum żebyś nie wymienił szorta na szorta :wink:

Fell III najgorszy nie jest. Z opinii użytkowników umiera sam, nie paląc innych podzespołów. Jednak lepiej zainwestować te 150-200zł w porządny zasilacz