Podkręcenie procesora na chłodzeniu Pentagram KARAKORUM

Witam

W związku iż gra typu Saints Row 2 tnie mi się na wysokich i na średnich trochę, Gta 4 mi się też trochę tnie pragnę podkręcić procesor. Konfiguracja: MSI p45 Neo-F,Patriot 2x1gb cl4 800mhz,e5200,Pentagram Freezone HP-120 AlCu KARAKORUM, Gigabyte r4850 Zalman,Corsair 450. Screen z temp. http://img205.imageshack.us/img205/1272/gggah.jpg

Wiem że trzeba podkręcać stopniowo na moim chłodzeniu trochę pójdzie w górę i jeżeli nie będzie szło będzie trzeba zwiększyć napięcie i obniżyć dzielnik na pamięciach ?? Żeby nie odwalić trzeba sprawdzać stabilność(3dmark,orthos,zagranie w jakąś grę z 1h) i temperatury (HWMonitor,Speedfan,Everest,Core Temp,).

Czytałem na wielu forach coś tam, coś tam i coś tam wiem.

Proszę nie odsyłać mnie do googli lub do jakiś innych for, poradników.

Jak to jest dobrze to Proszę mnie naprowadzić jeżeli ktoś ma płytę MSI na pewno by dużo pomógł. Jak napisze ktoś co i jak (dokładnie) to powinienem się skapnąć.

Napięcie 1.4V

Na ramy 2.0V

Na MCH o 2-3 stopnie wyżej

Ramy ustaw na 800-900Mhz

I proca na 3.5Ghz

daj na początek fsb 220, powinno pójść na domyślnym vcore, powinno dać radę, odpal ponownie kompa i sobie zapuść orthosa na priorytecie 9 i nic nie rób daj mu chwile, sprawdź temperaturę i zrób reset, daj fsb 225 i sprawdzaj kiedy komp przestanie się odpalać wtedy zacznij zmieniać vcore ustaw EIST na wyłączony, daj na pamięci 2,1V a dzielnik fsb:ram na początek daj 1:1 vcore zmieniaj co najniższy możliwy krok, jesli komp będzie się restartować to oznacza że należy dać wyższe vcore, jak już dojedziesz do najwyższego stabilnego fsb, czyli tak koło 300MHz i biorąc pod uwagę że nie przekroczysz 1,45V możesz pobawić się dzielnikami pamięci, tylko że wtedy musisz ustawić timingi na pamięciach na 5-5-515, podejrzewam że twoje sa teraz na 4-4-4-12, chyba że to nie wersja LLK, jesli jest to na CL5 te pamięci robią spokojnie 1000Mhz

ps

czemu akurat do mnie wysłałeś PW ? :smiley:

Pamiętaj o wyłączeniu “spread spectrum” w Biosie :slight_smile:

Ale po podkręceniu i przeświadczeniu o stabilności komputera możesz ją znowu włączyć.

Zależy od cierpliwości, ja dałem od razu na 3 GHz, potem leciałem stopniowo po 0,1 GHz.

Widze że już dostałes rady co i jak zrobić dużo zależy jaki procek ci sie trafił :wink:

Ramen możesz mi powiedzieć jakie masz tempy na takim napięciu bo widze że coś twój procek nie jest mistrzem oc :wink:

Jarek-Maj Nie musisz mnie dobijać, sam dobrze wiem jaką czarną owieczkę dostałem :stuck_out_tongue:

Temperatury w stresie (orthos, Small FFts, priorytet 9) jakoś 63*C

ziom3453

możesz w cpu-z sprawdzić z jakiej rewizji jest twój procesor ?

ramen nie łam się mój na aktualnym biosie idzie na vcore 2,8Ghz i ani kszty więcej(nawet zwiększając vcore) także u mnie jest większy ból, ale ciągle żyje złudzeniem że update biosu płyty głównej sprawi że dojdę do tych 3,5-3,8Ghz :smiley:

Z jakiej zakładki mam dać screen bo nie wiem sam. Warto przypomnieć, że 1 raz kręcę proca. Zara dam FSB na 220 i sprawdzę stabilność orhosem.

Prosta sprawa, jak masz to FBS to stopniowo je zwiększaj- najpierw daj na 210- Orthos Small stress CPU na 20 min i tak w kółko. Jak dojdziesz do wysokich wartości FBS np. 240 to zwiększaj o 5, czyli do 245 i tak dalej. Ja radzę najpierw dawać bez zmiany napięć i ustalić granicę , na ile idzie bez zmiany napięć. Potem idziesz z napięciami, ale oczko lub 2 w górę. Trzeba pamiętać, że im bardziej go podkręcisz, tym dłużej testuj Orthosem no i zawsze monituj czy masz odpowiednie temperatury :wink: Jak dojdziesz do dużych wartości szyny i będzie niestabilnie zmieniaj RAM Frequency na mniej np. jak masz 800MHz to na 667MHz. Jak uzyskasz rezultat (taktowanie jakie Cię interesuje to Orthos na 2-3 godziny i k. Dopuszczalne są błędy STOPPED po 1godz obciążenia. Potem jak przejdzie Orthosa próbujesz zmniejszać (byle delikatnie :))

P.S. 2 sprawy:

  • mnożnik procesora razy szyna FBS da Tobie jego taktowanie, więc łatwo możesz oszacować ile jaką musisz mieć wartość szyny, dla otrzymania taktowania np. u mnie mnożnik to 12,5, czyli na 3GHz potrzebuje 3000MHz : 12,5 = 240, więc FBS na 240 i mam 3,0GHz :wink:

  • jeśli (a raczej nie raz komp nie będzie chciał odpalić to zazwyczaj starczy odłączyć go od gniazdka na 10 sekund, jeśli to nic nie da wyjmij z MOBO baterię CMOS na 10 sekund lub jeśli trzeba na dłużej- do 45min w skrajnych przypadkach, po uruchomieniu ustawienia BIOSU zostaną przywrócone- cóż, taka robota :stuck_out_tongue:

Miłej zabawy i pozdrawiam, keymen! :slight_smile:

Czyli lepiej FSB stopniowo co 10 i sprawdzać, zobaczyć do ilu dojdzie bez zmiany napięć a potem z napięciami iść w górę ?? (sprawdzając też temperaturę)

Steemm a teraz pomyślmy o ludziach którzy mają 4Ghz na ~1,25 :lol:

Ja żyłem złudzeniami:

-zmiany mnożnika

-zmiany wszystkich możliwych ustawień w Biosie

-aktualizowaniem Biosu

-może jakieś Fsb wall mam i zmiana FSB na wyższe coś da ( w sensie niższe napięcie, wiem że bezsensu ale to już w desperacji było :P)

I po tygodniach testów zgadnij co się okazało :slight_smile:

// Koniec offtopu :slight_smile:

Keymen po co wyciągać baterie jak można zrobić to zworką? I nie trzeba nic czekać :stuck_out_tongue:

daj mi zrzut z pierwszej zakładki z najnowszego cpu-z tam gdzie są informacje o procesorze

proszę :arrow: http://img22.imageshack.us/img22/5492/retry.jpg

Ale rewizja chyba nie przekreśla z góry procka :slight_smile:

Więc po co go na zapas straszyć :stuck_out_tongue:

http://forum.pclab.pl/index.php?showtop … try6447323

idealny przykład że m0 może się kręcić :smiley:

Idealny przykład mojego, że też może się nie kręcić :stuck_out_tongue: (mam m0)

I wcześniej właśnie mówiłem o tym wyniku z pclaba.

PS. Już wiem skąd miałem deja vi, że widziałem gdzieś twój avart :stuck_out_tongue:

Chłopacy ja też nie ma za rózowo Mój procek to istny grzejnik :smiley: 70 stopni dla niego to pikuś na stadardowym napięciu i nawet zadne zmiany pasty nie pomagają :wink:

Więc może założymy sobie temat jakie to mamy Trefne procki i będziemy narzekać :wink:

Jarek-Maj a Ty może masz uwalone czujniki po prostu? :stuck_out_tongue:

Robiłeś metodą dotykową?

A co tam temat, zróbmy fan club od razu :smiley:

Wziąłem na 210 zrobiłem 20min orthosem i 0 błędów chyba to było wiadome bo na tyle to z pestką mój powinien iść??

Nigdy nie wiadomo jak powinien iść :stuck_out_tongue:

Ja osobiście jak już wspominałem od razu wskoczyłem na 3GHz przy napięciu 1,3V - działała, zmniejszaj V aż wywali błąd, albo kręć dalej aż do błędu :slight_smile:

W sumie to nie wiem dlaczego zaleca się kręcenie stopniowo po 10-20 Fsb od początku :slight_smile: