Podkręcenie procka i grafiki?

Cześć! 

Tak sobie ostatnio siedziałem i pomyślałem o próbie podkręcenia procesora i karty graf… Ale problem tkwi w tym, że nie mam bladego pojecią jak to zrobić i czy mój komputer nie “wybuchnie”. 

CPU: AMD Athlon 64 X2 5200+ Technologia Brisbane 65nm

RAM; 4,00GB 2-Kanałowy DDR2 @ 387MHz (5-5-5-18)

Płyta Główna: MSI MS-7309 (CPU 1)

Grafika: 1024MBNVIDIA GeForce 9400 GT (CardExpert Technology)

Nośniki: 298GB Seagate ST332061 3AS SCSI Disk Device (SATA)

Napędy Optyczne: ATAPI iHAS122 8 SCSI CdRom Device

Wersja BIOS: MS-7309 V1.11, 2008-04-03 (przepisane z CMD)

 

Za podkręcanie tego sprzętu bym sie nie zabierał. Nie podałeś jakie masz chłodzenie czy zasilacz, ale sądząc po podzespołów na pewno z niskiej półki. Płyta główna to budżetowy model micro-atx na beznadziejnym chipsecie od Via, więc podkręcanie na niej na pewno szybko spowoduje niestabilność w pracy komputera. Wiem bo mam porównanie asusa P5B z chipsetem Intela P965 i ASUS P5VD2 z chipsetem via, na tej pierwszej E4300 poszedł na 2.6-2.8GHz bez problemu. Na tej drugiej niestabilnie robiło się powyżej 2.2GHz. W dodatku możliwości kontroli napięć były mocno ograniczone.

Grafikę możesz podkręcać np. w Rivatuner http://www.benchmark.pl/mini-recenzje/Riva_Tuner_Poradnik_cz._III__Podkrecamy_karte_graficzna-2307.html choć oczywiście na b. wyraźny wzrost wydajności nie ma co liczyć. To najniższa półka kart tej serii i nie są przeznaczone dla wymagających zastosowań.

Jedyny zauważalny wzrost wydajności gwarantuje ci nowy zestaw lub gruntowna modernizacja sprzętu.

Zasilacz to: mustang atx ky 450w

Zasilacz pochodzi z czarnej listy

Nie zbyt rozumiem? Jak z czarnej listy?

Czarna lista zasilaczy

 

Co do prób podkręcania karty graficznej - odpuść to sobie, bo jak uzyskasz +5fps w jakiejś bardzo starej grze to będzie max, a możesz ją w diabła spalić pociągając za tym i płytę główną. Najpierw koniecznie zainwestuj w markowy zasilacz, potem kup sobie lepszą kartę graficzną.