Podkręcenie procka

Może wie ktoś jak barzo mogę podkręcić Celerona 500 MHz na płycie P6BAT-A+. i ewentualnie jak po niekorzystnej zmianie zresetować bios na tej płycie :). Dodam tylko że ostatnio przy próbie podkręcenia komp wylądowął w serwisie bo chyba przesadziałem a nie wiedziałem jak cofnąć tą zmianę bo komp wogóle się nie właczał

Można to zrobić poprzez wyjęcie bateryjki zasilającej BIOSa :slight_smile:

Jakoś nie mogłem tego zrobić, chyba jest na stałe przymocowana czy coś takiego :confused: , albo trzeba zanć jakiś sposób na jej wyjęcie

Spoko, nie jest przymocowana “na stałe”. Poprostu trochę więcej siły trzeba włożyć, ale oczywiście z umiarem żeby przypadkiem nie uszkodzić nic na płycie :slight_smile:

mozesz tak zrobic wlasnie wyjac bateryjke, albo tak

obok bateryjki masz zazwyczaj 3 /piny/ i zworke wsiunieta

Clear CMOS Jumper: JBAT1

lub cos na wzor tego

sa dwa mozliwe ustawienie

Keep Data - prawidlowe ustawienie system jest wtedy (on)

resetowanie

Clear Data - (CMOS) resetuje/czysci ustawienia jesli system niemoze siie uruchomic jest (off), nastepnie wsuwasz zworke do pozycji

Keep Data

Opis i numeracje pinow powinna byc na plycie jak i w ksiazeczce od plyty glownej temat zazwyczaj to Jumpers lub CMOS

a co do podkrecenia procka

to musisz mi podac dane jaka masz teraz temperature

po paru godz pracy

jakie masz napiecie procka CPU Vcore

CPU Ratio oraz FSB (CPU Clock)

powinnes miec to w zakladce

Frequency/Voltage Control lub cos podobnego

np. CPU Frequency/Voltage

podaj mi wszystkie mozliwe wartosci napiecia od tego co teraz masz ustawione do max wartosci

noi jakie masz pamiatki oraz chlodzonko na procku :slight_smile:

A więc spisałem wszystko co miałem w biosie

Currect CPU temerature 30 stopni

Currect System temerature 32 stopnie

napięcia

Analog 5.16

I/O 3.34

+12 12.45(około)

CPU 2.05

Czy to jusz wszystko co powinienem podac??

widze ze napiecie cpu VCore jest 2,0v,a jakie mozesz ustawic

max

i czy masz mozliwosc zmiany ustawien w BIOSie czy zworkami na plycie glownej np. napisz

CPU ma niska tempertaure wiec juz odpada problem z chlodzeniem

w systemie ciut za wysoka ,ale moze byc jesli masz miejsce mozesz dokupic wentylatorek 8zl ok na allegro sa nowki do obudowy /tyl, bok np./

Poiwem ci tak plyte masz z praca synchroniczna wiec po pdodkreceniu CPU w /przypadku Celerona to tylko zostaje samo FSB/

/RATIO zablokowane (mnoznik)/.

zwiekszy ci sie czestotliwosc chipsetu plyty glownej Chipset Boart

tym samym temper.

wiec dobrze radze kupic dobry radiator lub najlepiej radiator z wentylatorem cena ok 20zl

bo glownie chipset plyty glownej bedzie tu przeszkada w podkreceniu

Ramy tez napisz jakie masz i czy sa firmowe np.

bo wiekszy FSB nic im niezrobi wtedy

/dane podaj/ w Everescie mozesz sprawdzic

i ostatnia rzecz sam procek jak jest ustawiony

mnoznik ile FSB ile

bo moge sie mylic wiec lepiej podaj masz w Everescie

–Everest Home–

http://www.lavalys.hu/downloads/everesthome110.exe

http://www.lavalys.com/i (homepage)

Moge max ustawić na 3 v

W biosie

nie mam pojęcia o co chodzi :confused:

Mam dwie kości pamięci każda po 64 Ramy, nie mam pojęcia czy są firmowe czy nie :frowning:

mnożnik 7,5

FSB 66.83

[update] przy okazji po zainstalowaniu everest w mikroukałdzie płyty głownej pojawił się taki problem: Ponad połowa pamięci fizycznej jest dostępna dla AGP. To może zmniejszyć wydajność.

Czy ktoś wie o co chodzi i jak to można porpawić ??

Dreg

co do AGP to robisz tak wlazisz w /Advanced Chipset Features/ i szukasz

cos z AGP Timing control

i ustawiasz wartosc /AGP Aperature Size/ lub Size

z 64MB na 32MB chodz 64MB moze byc juz najmniejsza wartoscia jaka mozesz dac

jest to pamiec ktora wykorzystuje grafika pobierajac ja z ramow pamieci fizycznej

do obrobki/textur

co do podkrecenia to tak najpierw

dasz o 4mhz wiecej FSB i napiecie o 0.25+

lub najmniejsza wartosc nastepna jaka mozesz od wartosci jaka masz nominalnie

czyli 70x7,5

Dzięki za pomoc Kamcia_18 :slight_smile:

Co byś nie zrobił będziesz miał z niego tylko Celerona 525 MHz.

Miałem taka płytę i procka, robiłem i dla pracy stabilnej tylko taka wartość procka.

Inne wartości zawieszają system lub nie dają możliwości w ogóle jego odpalenia.

Ustawiasz w BIOS mnożnik który daje powyższą watość.

:okulary:

Ekmmmm mam już 562 MHz i wszystko narazie działa dobrze :slight_smile: (po jakim czasie zawiesza się system??), spróbowałem wyrzej to stało się coś dziwnego bo zaraz po starcie komp chciał jakąś dyskietkę :confused: a głosnik wydawał dziwny dźwięk

Dane:

fsb: 75

mnożnik 7,5

Vcore 2.25

Czy mogę coś z tym dalej zrobić??

I jeszcze jedno przy jakie temperaturze tego procka i płyty mam się zacząć bać ??

dotknij organoleptycznie, czy ardiator jest ciepły :wink:

No i kiedy mam się bać ?? jak się poparzę ?? :wink:

jak bedzie bardziej niz ciepły :wink:

Czy temperatura mojego procka może przekroczyć 40 stopni ?? bo się pomału zaczyna zbliżać do tej granicy :confused:

spox :slight_smile: ja mam 43-49*C :twisted: ale mobo mi chyba zawyża :slight_smile: noi duzo niższy voltage bo 1.6V :slight_smile:

Mam tą samą płytę główną, ma ona dwa gniazda na procesor ja akurat mam wetknięty procek na slot 1 PIII 450Mhz i cały czas chodzi mi na 504Mhz i temperatura nigdy nie przekracza 55 stopni. A ustawione mam 4.5x 112fsb nie wiem czy to dobre rozwiązanie ale chodzi jak na razie, a apropo temperatury to uzywam czasem programu watercool i wtedy temperatura spada mi o 10 stopni i nie przkracza 45 stopni.