"podkręcenie" RAM'u

Witam,

Moja pamięć ram to ddr 512 (PC3200) frequency 200 MHz, taminingi: 2.5 4 4 8

Jak w ogole wejsc z poziomu biosu w opcje zminy tych taimingow?

czy jeśli zmienie taimingi na 2.0 4 4 7 to może stać się coś złego? :>

Jakie ustawienia są najbardziej optymalne?

Pozdro.

Nie każda płyta główna umożliwia tego typu zaawansowane zmiany. Może byś podał jej model?

Nazwa płyty głównej Gigabyte GA-K8NS

ctrl+f1 to ukryte funkcje na zakladce advance 8)

recznie ustaw vddr/vdimm i timingi 2.5,3,3,6 i 2T (chyba, ze singiel)

Można jaśniej? :>

Można, tylko czy będziesz wiedział co robisz z tymi ustawieniami. W jakim celu chcesz zmienić te ustawienia?

Wiesz jak wejść do ustawień biosu? Jeśli tak, to po wejściu naciskasz CTRL + F1 - pokazuje Ci się normalnie ukryte menu z ustawieniami zaawansowanymi - namieszasz, to nawet możesz uszkodzić kompa.

hehe to to wiem :slight_smile:

nie mam 5 lat, a z tego co czytalem to zmiana taimingów nie uszkodzi komputer ;o

‘singiel’ -> co to? :>

Po co chcesz zmienic taimingi? Powiedzmy że chce przetestować dość specyficzną gre. :stuck_out_tongue_winking_eye:

kanal 8)

jesli masz takie same kosci RAM, to powinny chodzic w dual’u

jesli rozne, to w singlu - co utrudnia OC

Niekoniecznie. Rózne pamięci często obecnie też działają w dualu, wszystko jest zależne od płyty głównej.

owszem, pojda w dualu na wartosciach standardowych, ale jesli chcesz je ‘krecic’, to juz roznie moze byc - rozne kosci, to rozne napiecia, timingi itp.

dlatego powinno sie stosowac identyczny ram (najlepiej dedykowany do dual/tripple)

Mam jedną kość 512.

Może poda mi ktoś różne taimingi, ale takie które nie zwiększą prędkość działania pamięci, ale zmniejszą.

Czy to jest bezpieczne? :>

Ustawień Ci nie podam ale mam wrażenie, że większe przyspieszenie uzyskasz dokupując pamięć niż zwiększając jej timingi. 1 GB jest wymagane do pracy z kilkoma podstawowymi aplikacjami (przeglądarka, program pocztowy, pakiet biurowy, GG, AV)

Przeczytaj jeszcze raz mojego posta. :wink: