"Podkręcenie" Win XP HE

Witam.

Zakupiłem sobie niedawno nowy sprzęcior o takich parametrach:

Intel Core2Duo E7600 3,06 3Mb Cache

2x2Gb 800Mhz OCZ Reaper DIMM DDR II

Gigabyte EP41-UD3L

Gainward nVIdia GeForce GTX 250 1024Mb DDRIII

Gigabyte Superb 550P (550W)

Jestem świadomy tego iż system nie wykożystuje w pełni zasobów mojego sprzętu. Moje pytanie brzmi jak moge zmodyfikować rejestr albo system, aby mój sprzęt był wykożystywany może nie w 100% ale w większości swoich mozliwości?

Windows XP (jako system 32-bit) nie potrafi obsłużyć 4GB pamięci RAM (widzi zaledwie 3.25GB). Rozwiązaniem jest przesiadka na system x64 (Vista albo Windows 7 się kłania).

Bzdury piszesz. XP potrafi obsłużyć dodatkową pamięć ale trzeba ustawić przełącznik (wartość) w rejestrze.

rozwiązanie masz na google albo microsoft.com - hasło: “XP 4GB registry”

To sprawi, że XP będzie widział 4GB pamięci, ale nie sprawi, że będzie potrafił zaadresować tyle pamięci. Takie ograniczenie ma architektura 32-bit. Zresztą idiotyzmem jest zakup wielordzeniowego procesora, 4GB+ RAM, grafiki nowej generacji i korzystanie z x86 OS’a z 2001 roku, który nic z tymi zasobami nie robi.

Dlatego czekam na Win 7 i go kupuje :slight_smile: A jak zwiększyć pamięc cache procesora obsługiwaną przez system w rejestrze? Gdyż gdy wychodził win Xp to procki miały w standarcie 256kb cache i tak jest chyba domyslnie ustawione, a jak ja mam 3Mb to bym sobie to zmienił tylko nie wiem w jakim dokładnie kluczu trzeba to zrobić, czy ktoś może wie?