Podkręcony procesor

(Kukicola) #1

Witam!

Podkręciłem procesor Core 2 Quad Q9300 z 2,5Ghz do 3Ghz. Podczas podkęcania zwiększałem napięcie procesora jak i pamięci. I własnie co do pamięci nie jestem pewnien czy to bezpieczne i konieczne.

SCREEN

-- Dodane 31.07.2011 (N) 22:20 --

System pracuje niestabilnie, już dwa razy padł, co powinienem zrobić?

(Azazel33) #2

odkrecic.

(Kukicola) #3

Miałem namyśli czy podnieść napięcie procesora czy pamieci czy moze jeszcze coś innego

(freedom) #4

Mam nadzieję, że podkręcasz przez BIOS, a nie program który widnieje na screenie?

Może podaj informacje o pamięciach, jakie mają standardowe taktowanie i na jakim chodzą obecnie.

(Kukicola) #5

Podkręcam tym programem, był on dołączony do płyty głównej. Czy stanowi to jakiś problem?

(freedom) #6

Nie musi powodować problemów, ale może. Podkręcać należy przez BIOS. Tu masz konkretny poradnik:

http://www.purepc.pl/podkrecanie/poradn ... procesorow

Wybierasz odpowiednią platformę i wio.

Natomiast zapamiętaj jedno, nie powinno podkręcać się kilku rzeczy na raz. Czyli jak podkręcasz procesor przez szynę, która ma również wpływ na częstotliwość pamięci, zmień im dzielnik/taktowanie w BIOSie, tak żeby pracowały z częstotliwością równą bądź mniejszą od swojej standardowej. Wtedy masz pewność, że to nie one są powodem niestabilności systemu.

Jeśli mamy Ci pomóc, podaj więcej informacji na temat konfiguracji.

(Kukicola) #7

No dobra, to zaczynam od nowa.

Odinstalowałem Dual Center, ale Coretemp i Speedfan pokazują mi złe temperatury (Dual Center i Bios pokazywały ~30C a Coretemp i Speedfan 70-80 w bezczynnośći). Jaki program da wiarygodne wyniki?

-- Dodane 01.08.2011 (Pn) 10:12 --

No i pierwszy problem. Wszystkie napięcia w BIOSIE są ustawione na auto i nie mogę ich zmieniać. Płyta główna: MSI P45D3 Platinium.

-- Dodane 01.08.2011 (Pn) 10:44 --

Może powinienem usunąć z płyty głównej OC Jumpera?

-- Dodane 01.08.2011 (Pn) 10:51 --

Dobra już wszystko jest dobrze.

-- Dodane 01.08.2011 (Pn) 14:12 --

Udało mi się podkręcić do 3,0Ghz i chyba chodzi stabilnie. Ustawienia w Biosie:

FSB:400

Mnożnik: 7,5

RAM 1:1.60 -> 1280 (ram mam maksymalnie 1333)

CPU Voltage: 1,2

CPU GTL REF0: 0,69

CPU GTL REF1: 0,73

DRAM Voltage: 1,5

MCH Voltage: 1,19

MCH GTL REF: 0,69

VTT FSB Voltage: 1,21

ICH Voltage:1,5

Przy podkręcaniu zwiekszyłem tylko CPU Voltage i MCH Volatge. Czy takie ustawienia są poprawne i bezpieczne (nie jestem pewnien odnośnie podnoszenia MCH)?