Podkręcony procesor

Witam!

Podkręciłem procesor Core 2 Quad Q9300 z 2,5Ghz do 3Ghz. Podczas podkęcania zwiększałem napięcie procesora jak i pamięci. I własnie co do pamięci nie jestem pewnien czy to bezpieczne i konieczne.

SCREEN

Dodane 31.07.2011 (N) 22:20

System pracuje niestabilnie, już dwa razy padł, co powinienem zrobić?

odkrecic.

Miałem namyśli czy podnieść napięcie procesora czy pamieci czy moze jeszcze coś innego

Mam nadzieję, że podkręcasz przez BIOS, a nie program który widnieje na screenie?

Może podaj informacje o pamięciach, jakie mają standardowe taktowanie i na jakim chodzą obecnie.

Podkręcam tym programem, był on dołączony do płyty głównej. Czy stanowi to jakiś problem?

Nie musi powodować problemów, ale może. Podkręcać należy przez BIOS. Tu masz konkretny poradnik:

http://www.purepc.pl/podkrecanie/poradn … procesorow

Wybierasz odpowiednią platformę i wio.

Natomiast zapamiętaj jedno, nie powinno podkręcać się kilku rzeczy na raz. Czyli jak podkręcasz procesor przez szynę, która ma również wpływ na częstotliwość pamięci, zmień im dzielnik/taktowanie w BIOSie, tak żeby pracowały z częstotliwością równą bądź mniejszą od swojej standardowej. Wtedy masz pewność, że to nie one są powodem niestabilności systemu.

Jeśli mamy Ci pomóc, podaj więcej informacji na temat konfiguracji.

No dobra, to zaczynam od nowa.

Odinstalowałem Dual Center, ale Coretemp i Speedfan pokazują mi złe temperatury (Dual Center i Bios pokazywały ~30C a Coretemp i Speedfan 70-80 w bezczynnośći). Jaki program da wiarygodne wyniki?

Dodane 01.08.2011 (Pn) 10:12

No i pierwszy problem. Wszystkie napięcia w BIOSIE są ustawione na auto i nie mogę ich zmieniać. Płyta główna: MSI P45D3 Platinium.

Dodane 01.08.2011 (Pn) 10:44

Może powinienem usunąć z płyty głównej OC Jumpera?

Dodane 01.08.2011 (Pn) 10:51

Dobra już wszystko jest dobrze.

Dodane 01.08.2011 (Pn) 14:12

Udało mi się podkręcić do 3,0Ghz i chyba chodzi stabilnie. Ustawienia w Biosie:

FSB:400

Mnożnik: 7,5

RAM 1:1.60 -> 1280 (ram mam maksymalnie 1333)

CPU Voltage: 1,2

CPU GTL REF0: 0,69

CPU GTL REF1: 0,73

DRAM Voltage: 1,5

MCH Voltage: 1,19

MCH GTL REF: 0,69

VTT FSB Voltage: 1,21

ICH Voltage:1,5

Przy podkręcaniu zwiekszyłem tylko CPU Voltage i MCH Volatge. Czy takie ustawienia są poprawne i bezpieczne (nie jestem pewnien odnośnie podnoszenia MCH)?