Podłączanie do sieci urządzenia bez karty wi-fi

Kabel z netem jest podłączony do wtyczki WAN w routerze, natomiast do routera są podłączone 2 komputery poprzez WiFi i jeden komputer kablem LAN.

Chcę podłączyć jeszcze czwarte urządzenie (kamerę sieciową) do routera tak aby ta kamera miała dostęp do neta. Problem polega na tym że ta kamera nie ma modułu WiFi, ma tylko wtyczkę Ethernet, a ze względu bezpieczeństwa kabel nie może być pociągnięty od kamery do routera bo może być przecięty na pewnym odcinku… i właśnie chodzi mi o to żeby przez ten odcinek przenieść sygnał bezprzewodowo. Jak to zrobić?

Podłączyć do routera z WDS.

Musisz podłączyć kamerę kabelkiem do access pointa. Acces pointa ustawiasz w tryb klient i łączysz się nim bezprzewodowo z routerem i masz.

czym różni się AP Client od WDS?

Jeżli router posiada WDS, to wtedy może pracować jako Klient.

a ten pierwszy router z którym ma się łączyć też musi mieć WDS czy wystarczy że będzie to zwykły router WiFi?

Wystarczy zwykły.

mam jeszcze pytanie co do konfiguracji tego routera z WDS. Jaki adres bramki domyślnej, DNS itp. powinienem ustawić żeby połączone urządzenia z tym routerem miały dostęp do netu? Póki co, mogę się tylko połączyć z głównym routerem (tym zwykłym) i pozostałymi komputerami w LAN.

Jeśli się nie mylę, bramą domyślą (dla routera WDS) będzie IP głównego routera, a DNS ten który masz ustawiony w głównym routerze. Ponadto pula adresowa routera z WDS powinna być inna niż w głównym routerze.

Przykład:

Jeśli główny router ma adresację: 192.168.1.1 - 192.168.1.224 to router z wds powinien przydzielać adresy np. 192.168.2.1 - 192.168.2.224

ok, to wszystko ustawiłem w DHCP, mam jeszcze ustawienia LAN gdzie trzeba podać “Gateway” (nie “Default Gateway”) oraz “Subnet Mask” - co tam wpisać?

To to samo, czyli wpisz adres IP głównego routera. Maska zapewne 255.255.255.0