Podłączanie drugiego dysku

(Jaremi89) #1

Witam, mam problem z podłączeniem dysku.

Mianowicie pierwszy dysk SATA nie jest podlaczony taśmą tylko taką płaska wtyczką (comax? czy jakoś tak) pod IDE2 mam CD-ROM a IDE1 jest wolne.

Jak podlaczyc drugi dysk SATA tak aby działał i jak skonfigurowac w biosi'e tak żeby wszystko grało? Płyta główna to ASROCK AGP 8X.

będe wdzięczny za wszelką pomoc. Pozdrawiam

(Cedar) #2

Najlepiej i najprościej to podłączyć do gniazd SATA. Masz na płycie takie gniazda? Jak to płyta główna? Do jakiego typu gniazda masz podłączony ten obecny dysk SATA? Bardzo chaotycznie to opisałeś.

(Jaremi89) #3

to płyta główna, obecny mam podpięty pod SATA1 z tego co pamiętam, ale dysk który chce podpiąć, nie posiada gniazda na taki sam kabel jak dysk podpięty więc nie wiem jak to rozwiązać. Po polsku mówiąc : Dysk w kompie nie ma wtyczki na taśmę tylko na SATA, a ten co chce podłączyć ma taśmę ale nie ma SATA

(marcin82) #4

Podaj dokładny model płyty głównej oraz dysków ... jak mówią - nie jednemu psu ASROCK :slight_smile:

Sprawdzimy na specyfikacji. Płyta raczej powinna mieć np. 2 gniazda SATA i może 2 IDE ATA (starsze), więc do dysku ATA trzeba dokupić taśmę, kolejność na kanałach regulujesz zworkami (primary, slave, po kablu).

(Jaremi89) #5

znalazłem dokumentacje kompa i oto osprzęt:

-płyta główna GIGABYTE GA-K8NS nVidia nForce-250

-Dysk WD Caviar SE 80 GB 8MB Cache Serial ATA (Ten jest w komputerze)

a ten co chce podpiąć to:

Seagate Barracuda 7200.10 80GB

(Cedar) #6

No to masz na płycie 2 gniazda SATA: http://pl.wikipedia.org/wiki/SATA i dysk ze złączem SATA powinieneś podłączyć bezpośrednio do tego gniazda a nie do IDE, jak to wcześniej napisałeś. Wygląd kabli jest pod tym linkiem, który podałem.

Gniazdo SATA na płycie wygląda tak: http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/khedro ... o-sata.jpg

(Jaremi89) #7

dysk ze złączem SATA jest podpięty pod SATA, ale ten dysk który chce podpiąć ma wejście na TAŚmę. W tym problem

(Cedar) #8

Największym problemem jest sposób w jaki opisujesz wszystko w tym wątku - jeden wielki chaos.

Przecież ta płyta ma też gniazda i kontroler IDE - wystarczy zakupić odpowiednią taśmę i podłączyć. Ot i cała filozofia.

(Jaremi89) #9

i wszystko w temacie :wink: