Podłączanie drugiego dysku

Witam, mam problem z podłączeniem dysku.

Mianowicie pierwszy dysk SATA nie jest podlaczony taśmą tylko taką płaska wtyczką (comax? czy jakoś tak) pod IDE2 mam CD-ROM a IDE1 jest wolne.

Jak podlaczyc drugi dysk SATA tak aby działał i jak skonfigurowac w biosi’e tak żeby wszystko grało? Płyta główna to ASROCK AGP 8X.

będe wdzięczny za wszelką pomoc. Pozdrawiam

Najlepiej i najprościej to podłączyć do gniazd SATA. Masz na płycie takie gniazda? Jak to płyta główna? Do jakiego typu gniazda masz podłączony ten obecny dysk SATA? Bardzo chaotycznie to opisałeś.

to płyta główna, obecny mam podpięty pod SATA1 z tego co pamiętam, ale dysk który chce podpiąć, nie posiada gniazda na taki sam kabel jak dysk podpięty więc nie wiem jak to rozwiązać. Po polsku mówiąc : Dysk w kompie nie ma wtyczki na taśmę tylko na SATA, a ten co chce podłączyć ma taśmę ale nie ma SATA

Podaj dokładny model płyty głównej oraz dysków … jak mówią - nie jednemu psu ASROCK :slight_smile:

Sprawdzimy na specyfikacji. Płyta raczej powinna mieć np. 2 gniazda SATA i może 2 IDE ATA (starsze), więc do dysku ATA trzeba dokupić taśmę, kolejność na kanałach regulujesz zworkami (primary, slave, po kablu).

znalazłem dokumentacje kompa i oto osprzęt:

-płyta główna GIGABYTE GA-K8NS nVidia nForce-250

-Dysk WD Caviar SE 80 GB 8MB Cache Serial ATA (Ten jest w komputerze)

a ten co chce podpiąć to:

Seagate Barracuda 7200.10 80GB

No to masz na płycie 2 gniazda SATA: http://pl.wikipedia.org/wiki/SATA i dysk ze złączem SATA powinieneś podłączyć bezpośrednio do tego gniazda a nie do IDE, jak to wcześniej napisałeś. Wygląd kabli jest pod tym linkiem, który podałem.

Gniazdo SATA na płycie wygląda tak: http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/khedro … o-sata.jpg

dysk ze złączem SATA jest podpięty pod SATA, ale ten dysk który chce podpiąć ma wejście na TAŚmę. W tym problem

Największym problemem jest sposób w jaki opisujesz wszystko w tym wątku - jeden wielki chaos.

Przecież ta płyta ma też gniazda i kontroler IDE - wystarczy zakupić odpowiednią taśmę i podłączyć. Ot i cała filozofia.

i wszystko w temacie :wink: