Podłączanie innego dysku

Witam

Chcę podłączyć dysk kolegi Ultra-ATA/100 60gb do swego szrota bo ma małe problemy techniczne :wink: i chce zebym mu dysk sformatowal i nagral windowsa. Teraz mam dysk Ultra-ATA/66 16gb i niewiem czy mój “sprzęt” wykryje jego dysk, dodam jeszcze że bios ograniczony jest do 40 gb. a ja chcę tylko sformatować i nagrać winde, wydaje mi się że powinno się udać…

wykryje :wink: bez obaw, a nawet jeśli bios nie wykryje to w większości przypadków system tak. montuj bez obaw. swoja drogą który system chcesz mu preinstalować ??

chcę mu przeinstalować win xp bo podczas ładowania instalatora ma bluscriny, w ogóle caly czas ma bluscriny, odpala, w trakcie ładowania systemu, bluscrin, włączy np. worda, bluscrin albo się wiesza… praktycznie nic się ne da zrobić, kom jest troche stary(plyta główna) mi się wydaje ze te bluscriny to coś z płytą główną, bo wymianiałem kart. graficzną, i nadal blusriny, i kazdy inny :smiley: na początku miał czasami bluscriny a z czasem przybyło ich, pewnia instalacja nowego windowsa nic i tak nie da… ale mozna sprawdzić :roll:

nie pewnie tylko na pewno, zapewne albo płyta główna mu wysiadła (kondensatory napuchły), albo ram (sprawdzić programem memtest).

dodam ze on ma taką grubszą taśmę dysk-> plyta i w biosie nie będzie trza czegoś zmieniać? bo on ma tą setkę a ja 66 czy to automatycznie dysk będzie pracował na 66?

są dwa rodzaje taśm ata-33 (40 żył) ata-133 (80 żył) jak podłączysz do swojego kompa tą pierwszą - bo pewnie taką posiadasz to spowoduje to spowolnienie dysku kolegi (obniżenie wydajności dysku - jego szybkości działania)

w biosie ewentualnie będziesz musiał wykryć nowy dysk, jeśli nie masz ustawionego automatycznego wykrywania urządzeń na wszystkich taśmach.

aha

ja bym odłączył swój dysk i jego podłączył to w ogóle, chyba jest automatyczne wykrywanie włączone…

PS. jesli jego na tejtaśmie 33 zwolni, to gdybym ja swój podłączył do 133 , mógłby przyspieszyć?

przekonasz się po podłączeniu

jeśli twój dysk jest zgodny z ata-66 lub ata-100, oraz masz kontroler ide na płycie głównej zgodny z ata-66 lub ata-100, to zastosowanie 80żyłowego kabla w takim przypadku jest wskazane i przyspieszy pracę dysku - zwłaszcza gdy używałeś dotąd 40żyłowej ata-33.

w twoim przypadku twoja płyta nie spełnia warunku kontrolera który jest ata-33, a zatem nie ma znaczenia jakiego kabla użyjesz :slight_smile: (w niektóry przypadkach nie można podłączyć kabla 80żyłowego pod kontroler ata-33)

aha fajnie ;]

czyli jedyne wyjscie jesli kondesatory napuchly to wymiana plyty głównej, lub ramu?

kondensatory można przelutować, ale nie ma gwarancji, że będzie to chodziło należycie, jeśli chodzi o ram, okarze się że jest uszkodzony - wymiana.

no i podłączyłem ten dysk, no ale na podłączaniu się skończyło… Odpalam maszynę i bios nie wykrywa automatycznie zadnego dysku, jak podlączę swój to go widzi podłaczeł dwa to nic nie widzie podłączę ten 60gb sam to tez nie widzi… Co zrobić?