Podłączanie kabli do płyty głównej GA-G31M-S2L


(Leonxel) #1

Witam,

Zakupiłem nową płytę GA-G31M-S2L. System działa na niej sprawnie, jeśli można tak to nazwać. Mój problem dotyczy podłącznia kabli typu reset, power, hdd, audio, przednie 2 wejścia usb. Nie wiem z której strony jest plus a z której minus? Nie ma kolorów na płycie. Na szczęście niektóre kable są opisane.

Oto link do instrukcji obsługi:

http://america.giga-byte.com/FileList/manual/motherboard_manual_ga-g31m-s2l(s2c)_e.pdf

Przy włączeniu systemu jest jedno ok półsekundowe beepnięcie - prawdopodobnie sygnalizujące błąd z płytą główną?


(JoteS) #2

Jeden krótki sygnał oznacza że wszystko jest w porządku. Nie wszystkie kabelki mają oznaczoną polaryzację ponieważ niektóre tylko zwierają styki (power, reset), a odpowiednio podłączone muszą być diody żeby świeciły (power, HDD). Wtyczki USB lub audio są z kluczem (zablokowany jeden pin) który uniemożliwia odwrotne podłączenie. Niektórzy producenci obudów stosują wtyczki jedno pinowe i stosuję różne oznaczenia, wtedy niestety musisz radzić sobie sam.


(Leonxel) #3

A mam takie nietypową sprawę:

włączam komputer - beep krótki, potem za parę sekund właściwy beep - z głośnika na obudowie i jak wchodzę do biosu i mam zasilanie to na linii 12V pokazuje mi ok. 2... Czy to się łączy ze sobą? Mam bios płyty F2 pod mój procesor E2140. Może aktualizować bios?

-- Dodane 27.03.2009 (Pt) 10:59 --

Po aktualizacji biosu - jak narazie w Biosie napięcie na linii 12V pokazuje ok 12. A w everescie 1,7-do 2V. I pierwsze pikanie (nie z głośnikcza z obudwy) dalej występuje


(Michal Kolatek) #4

Jak nie z głośnika to z czego pika? Może alarm o tym że wentylator się nie kręci, lub tak ma pikać.

Zacznij się martwić jak miernik pokaże 2V na +12V.


(Leonxel) #5

Zrobiłem pomiar miernikiem. Ok 12 V (~12.048). Jedynie zastanawia mnie jednorazowe pikanie przy włączającym się systemie - nie z głośniczka (gdyż zanim podpiąłem go do płyty to najwidoczniej dźwięk dobiega z niej). Potem jest normalny beep z głośniczka...

Dodam że zmieniłem cooler - z boxowego na alpayę i nie widzę żadnych różnic w temperaturze... Pasty użyłem dołączonej do zestawu. Może powinna się wygrzac zanim nastąpi lekki spadek temperatur?


(Michal Kolatek) #6

Pewnie to pisk z sekcji zasilania, rozruchu wentyli, lub dysku, jak piszczy bez głośnika. Z chłodzeniem to zmieniłeś boxa na alternatywę boxa, te chłodzenia są porównywalne, już lepiej było kupić jakieś wentyle do obudowy, jak się wygrzeje to może temp spadnie z 1-2 st, efekt spadku temp był by przy np AC Frezerze, czy Karakorumnie.


(Leonxel) #7

A czy to jest niebezpieczne? Może tak zostac?

No jak narazie w czasie podkręcania temp w stresie 2,4 Ghz to 48 stopni, na boxowym miałbym ok 56... Chyba coś dało to chłodzenie :wink:

Nie kupiłem Karakorum bo prawdopodobnie nie zmieści mi się w obudowie. Zrobiłem mały konstrukt i jest prawie na styk z obudową, dlatego wolałem nie kupowac :wink: