Podłączanie kabli do płyty głównej GA-G31M-S2L

Witam,

Zakupiłem nową płytę GA-G31M-S2L. System działa na niej sprawnie, jeśli można tak to nazwać. Mój problem dotyczy podłącznia kabli typu reset, power, hdd, audio, przednie 2 wejścia usb. Nie wiem z której strony jest plus a z której minus? Nie ma kolorów na płycie. Na szczęście niektóre kable są opisane.

Oto link do instrukcji obsługi:

http://america.giga-byte.com/FileList/manual/motherboard_manual_ga-g31m-s2l(s2c)_e.pdf

Przy włączeniu systemu jest jedno ok półsekundowe beepnięcie - prawdopodobnie sygnalizujące błąd z płytą główną?

Jeden krótki sygnał oznacza że wszystko jest w porządku. Nie wszystkie kabelki mają oznaczoną polaryzację ponieważ niektóre tylko zwierają styki (power, reset), a odpowiednio podłączone muszą być diody żeby świeciły (power, HDD). Wtyczki USB lub audio są z kluczem (zablokowany jeden pin) który uniemożliwia odwrotne podłączenie. Niektórzy producenci obudów stosują wtyczki jedno pinowe i stosuję różne oznaczenia, wtedy niestety musisz radzić sobie sam.

A mam takie nietypową sprawę:

włączam komputer - beep krótki, potem za parę sekund właściwy beep - z głośnika na obudowie i jak wchodzę do biosu i mam zasilanie to na linii 12V pokazuje mi ok. 2… Czy to się łączy ze sobą? Mam bios płyty F2 pod mój procesor E2140. Może aktualizować bios?

Dodane 27.03.2009 (Pt) 10:59

Po aktualizacji biosu - jak narazie w Biosie napięcie na linii 12V pokazuje ok 12. A w everescie 1,7-do 2V. I pierwsze pikanie (nie z głośnikcza z obudwy) dalej występuje

Jak nie z głośnika to z czego pika? Może alarm o tym że wentylator się nie kręci, lub tak ma pikać.

Zacznij się martwić jak miernik pokaże 2V na +12V.

Zrobiłem pomiar miernikiem. Ok 12 V (~12.048). Jedynie zastanawia mnie jednorazowe pikanie przy włączającym się systemie - nie z głośniczka (gdyż zanim podpiąłem go do płyty to najwidoczniej dźwięk dobiega z niej). Potem jest normalny beep z głośniczka…

Dodam że zmieniłem cooler - z boxowego na alpayę i nie widzę żadnych różnic w temperaturze… Pasty użyłem dołączonej do zestawu. Może powinna się wygrzac zanim nastąpi lekki spadek temperatur?

Pewnie to pisk z sekcji zasilania, rozruchu wentyli, lub dysku, jak piszczy bez głośnika. Z chłodzeniem to zmieniłeś boxa na alternatywę boxa, te chłodzenia są porównywalne, już lepiej było kupić jakieś wentyle do obudowy, jak się wygrzeje to może temp spadnie z 1-2 st, efekt spadku temp był by przy np AC Frezerze, czy Karakorumnie.

A czy to jest niebezpieczne? Może tak zostac?

No jak narazie w czasie podkręcania temp w stresie 2,4 Ghz to 48 stopni, na boxowym miałbym ok 56… Chyba coś dało to chłodzenie :wink:

Nie kupiłem Karakorum bo prawdopodobnie nie zmieści mi się w obudowie. Zrobiłem mały konstrukt i jest prawie na styk z obudową, dlatego wolałem nie kupowac :wink: