Podłączenie 2 komputerów, sieć niezidentyfikowana

Witam serdecznie.
Przygotowywuje się właśnie do egzaminu E13 i chciałbym robić zadania praktyczne w domu jednak coś mi nie działa.

Mam 2 laptopy, na każdym wyłączyłem Wi-Fi, użyłem kabla Crossover i połączyłem przez Ethernet obydwa.
W tym momencie (przynajmniej moim zdaniem) powinno się pokazać okno wybierające czy będzie to sieć domowa, publiczna i tak dalej. Powitać powinna mnie wspaniała wiadomość o podpięciu do “sieć1” i brak dostępu do internetu.
Niestety nie. Sieć niezidentyfikowana. Sieć publiczna.
Pierwsza myśl: ustawilem statycznie ipv4 na obu komputerach aby były w jednej sieci o adresie 192.168.0.x i masce 255.255.255.0
Nic to nie pomogło.
Uruchomiłem łapanie IP z DHCP.
Nic to nie pomogło.
Jednak że wynik polecenia ping jest zadowalający, pokazuje że jest przesył.
Próba mapowania dysków również odnosi sukces.
Wygląda wrecz na to że wszystko działa prócz identyfikacji sieci.
Zainstalowałem za pomogą Virtualbox Windows Server 08, założyłem domenę, wszystko ładnie pięknie. Na drugim komputerze połączyć się z domeną nie da. Zainstalowałem usługę DHCP na serwerze i polecenie IPCONFIG /All daje zadowalający rezultat. IP ustawia się z zakresu ustawionego na serverze a w polu sufiks DNS widnieje nazwa domeny.
Czy ktoś ma jakiś pomysł jak sprawić by sieć została “zidentyfikowana”?

Masz podpięte oba laptopy do switch’a czy do rutera? Podaj markę urządzeń i sprawdź czy masz włączony serwer DHCP na głównym ruterze.

Dziękuję za odpowiedź,
Laptopy są podpięte do siebie nawzajem. Bez żadnego urządzenia pośredniczącego.

A na ruterze DHCP masz włączone?

może ja dziś mniej rozumie, ale na tym egzaminie, chyba nie ma pytań o to, czemu pisze ‘Sieć niezidentyfikowana’, widzisz, ja mam aktualnie we właściwościach-> stan, połączenie ipv4 ‘brak połączenia’ :slight_smile:

Na egzaminie może nie będzie o to chodziło. Ale ważne aby zrozumieć jak ma to poprawnie działać. Może mieć źle ustawione na karcie sieciowej adresy ip, DNSy bądź maskę sieciową Warto sprawdzić.

Które? Co - kontret - … jaka jest treść tego zadania możesz napisać?

Zajrzyj: 1, 2.

Jakim routerze?

W takim razie co miałoby im przydzielić adresy IP? W tym wypadku musisz to skonfigurować na obu komputerach ręcznie. Jak - opisów tego w sieci jest masa.

Panowie, z całym szacunkiem, ja wiem że nawaliłem dużo tekstu ale czy ktoś się zdobył na przeczytanie tego?
IPv4 ustawiane jest statycznie przeze-mnie jako adres prywatny klasy C: 192.168.0.X
Próbowałem wszystkiego ale nie pokazuje identyfikacji sieci.

1 polubienie

Ale po co mam to podawać? Jeżeli już aż tak bardzo potrzeba abyście wiedzieli na czym ten egzamin polega to już tłumaczę:
Etap1: Zrobienie własnego kabla typu skrętka w typie A, B oraz crossover. Bądź patchpanel.
Etap2: Skonfigurowanie urządzeń sieciowych (Switch, Router) — To pomijam bo nie mam takowych urządzeń
Etap3: Konfiguracja Serwera w podany w arkuszu sposób (usługi i funkcję)
Etap4: Testowanie działania skonfigurowanych usług oraz łączności.

Ja po prostu połączyłem 2 komputery, kablem crossover, ustawiłem im statycznie IPv4 w tej samej sieci. Moim problemem jest to że napisane jest “Sieć niezidentyfikowana” zamiast np.“Sieć1” co przekłada się na nie możność dołączenia do domeny.

Dziękuję za troskę, pytania mi nie straszne, 70% w ten wtorek zdałem teorie.

Etap1: Zrobienie własnego kabla typu skrętka w typie A, B oraz crossover. Bądź patchpanel.
Etap2: Skonfigurowanie urządzeń sieciowych (Switch, Router) — To pomijam bo nie mam takowych urządzeń

Router - https://opnsense.org/
Zainstaluj na vm.

Tu chodzi o wykrywanie lokalizacji, a raczej o jego brak.
Nie podałeś jaki to system, zakładam Windows 10.
To znane w systemie Windows (nie tylko 10), też czasem z tym walczę, nawet jak jest podłączona normalna sieć.

Może spróbuj (jeśli możesz) zmienić typ sieci:

Bardzo fajna informacja, dziękuję.
Jeden system to win7 drugi to win10.
Gdzie mogę to zmienić na 10?