Podlaczenie 2 napedu :(


(Luquez) #1

Witam

podlaczylem wszystko jak wlaczam komputera naped combo dziala normlanie, nagrywarka DVD nie dziala ( tzn nie otwiera sie ) wyskakuje to http://img399.imageshack.us/img399/6671 ... 057la6.jpg potem do zaladowania Windowsa w nagrywarce DVD dioda sie tylko swieci ale nie moge otworzyc napedu, jak windows sie juz zaladuje obydwa napedy dzialaja tzn sie otwieraja ale nie mam w ogóle w "Moj Komputer" zadnych napedow Very Happy

to mam w srodku komputera http://img239.imageshack.us/img239/9163/dupavd1.jpg

Cos tam czytalem o jakis zworkach master slave ale ja jestem troche w tym zielony wiec prosze o pomoc :slight_smile:


(aro1978) #2

Jesli dwa napedy sa na jednej tasmie to jeden musi byc ustawiony na Master a drugi na Slave. Z tylu napedu znajdziesz jumery i na naklejce lub na obudowie schemat jumperow w danej konfiguracji. Ustaw je tak, jak powiedzialem.


(Luquez) #3

tak mam na 1 tasmie a gdzie to sie ustawia i jak ? Master a drugi na Slave ?

Złączono Posta : 26.03.2007 (Pon) 18:45

DOBRA PRZEPIOLEM TAK ZE NA 1 TASMIE MAM HDD I NAGRYWARKE DVD A NA 2 TASMIE TYLKO COMBO I DZIALA ?

czy wszystko jest ok jesli wlaczylem kompa odrazu moglem otworzyc 2 nagrywarki w windosie tez je wykrywa ? czy juz nie musze sie nic obawiac ? bo slyszalem ze trza tez cos ustawic jezeli chce nagrywac w "locie"

Prosze mi to powiedziec czy to tyczy sie tylko jesli na 1 tasmie sa 2 napedy :slight_smile: ?


(aro1978) #4

Z tylu napedu masz taki malutki prostokacik ktory mozesz wyciagnac. Poszukaj tez na obudowie schematu na ktorym bedzie napisane cos z master slave...

Złączono Posta : 26.03.2007 (Pon) 18:49

Ja na twoim miejscu nie montowalbym Dysku twardego i nagrywarki na jednej tasmie, bo nagrywarka spowolni dysk,a poza tym mozesz miec klopoty z duzymi plikami.


(Craker92) #5

To jest tzw. "Zworka"

Pozdro :stuck_out_tongue:


(Crazy91) #6

To wygląda mniej więcej tak: dysk_zworki.jpg

tylko to jest dysku :roll:


(Kylek) #7

Po uważnym przestudiowaniu Twojego rysunku mogę Ci doradzić to:

  • podłącz dysk twardy do kontrolera IDE 1 za pomocą pierwszej taśmy (albo 0 - zależy jak są nazwane) i ustaw go zworkami jako Master

  • podłącz nagrywarkę DVD na końcu drugiej taśmy i ustaw ją zworkami jako Master

  • podłącz combo na środku drugiej taśmy i ustaw go zworkami jako Slave

  • taśmę z combo i DVD podłącz do kontrolera 2 (albo 1 - jeżeli pierwszy nazywa się 0)

Zworka to taki mały kawałek obudowanej plastykiem blaszki. Jest zagnieżdźona między cienkimi drucikami między zasilaniem a taśmą transmisyjną. Zawsze na obudowie napędu jest opisana konfiguracja zworki (MA = master, SL = slave, CS = cable select). Włóż zworkę w opisane miejsca i wtedy napęd ustawi się odpowiednio (master albo slave).


(Luquez) #8

KYLEK WIELKI DZIEKI ZA POMOC WSZYSTKO DZIALA :smiley:

tylko powiedz/cie jak lepiej podlaczyc "- podłącz dysk twardy do kontrolera IDE 1 za pomocą pierwszej taśmy (albo 0 - zależy jak są nazwane) i ustaw go zworkami jako Master"

1. Jak lepiej podlacyzc ta tasme do HDD na srodku wejsciem czy na koncu ?

2. Zostal mi jeszcze 1 wtyk z zasilaniem czy jest jakies znaczenie jak mam wlozone te wtyki z zasilania bo mam je w hdd, dvd i combo no i jeszcze 1 zostal.. czy to bez znaczenia gdzie ktory wloze i ktory 1 zostanie ??

Złączono Posta : 27.03.2007 (Wto) 19:05

powie mi ktos :stuck_out_tongue:


(Kylek) #9

Co do zasilania - nie ma znaczenia, które przewody podłączysz, byleby były odpowiednie końcowki. Zwykle zostaje jeden lub dwa wolne przewody zasilające.

Co do taśm transmisyjnych - jeżeli podłączamy dwa urządzenia na taśmie, to na środku powienien być Slave a na końcu Master, natomiast w przypadku jednego urzadzenia powinno być ono wpięte na końcu i ustawione jako Master.

W Twoim przypadku powinno to wygladać tak:

1) Płyta główna (IDE 1) --- wolne --- HDD (Master)

2) Płyta główna (IDE 2) --- Combo (Slave) --- DVD (Master)

Najczęściej gniazdo IDE 1 ma inny kolor niż IDE 2 (np. niebieski). Ważne jest, aby do niebieskiego gniazda wpiąć niebieską końcówkę taśmy. Chodzi o to, że taśmy są "jednokierunkowe" i nie zawsze taśma z niebieska końcówką ale wpieta np. czarną do płyty będzie poprawnie działać. Generalnie chodzi o to, że taśma dzieli się na dwa odcinki: dłuższy i krótszy. Zawsze miedzy płytą główną a środkową wtyczka powinna być ta dłuższa odległość.

Płyta główna ========== Wolne === HDD

Płyta główna ========== Combo === DVD

Jeszcze jedno...

Obecne nagrywarki DVD najczęściej pracuja w trybie ATA 66 lub ATA 100. Zazwyczaj w płycie mamy dwa rodzaje taśm - ATA 133 (80 żył), która łączy płytę z dyskiem oraz ATA 33 (40 żył), do której wpięty jest naped CD/DVD. Wskazane jest zatem wymienienie taśmy ATA 33 na ATA 133, aby zapewnic DVD nieskrepowaną pracę. Ja używam właśnie dwóch taśm typu ATA 133 (80 żył) - jedna dla dysku w kieszeni a druga dla DVD.