Podłączenie 3 routerów do wspólnego internetu

Witam
Mam internet światłowodowy z inei i dostałem od nich router w który służy mi tylko od odbierania światłowodu i przekazuje sygnał po kablu do mojego routera. Chciałbym rozdzielić internet na 3 routery po kablu i tu moje dwa pytania:

  1. Czy jest możliwość zrobienia tego po routerze od inei a przed moim osobistym czy dopiero od mojego?
  2. czy jak od mojego po lanie to idzie zrobić tak by to były 3 sieci bez wglądu w mój osobisty?
  1. Tryb router.
  2. Pozostałe jako Access pointy
  3. DHCP tylko na routerze głównym
  4. Sztywna adresacja IP Access point
    I po problemie.

Wireless Mode: Access Point, np:
IP Address 192.168.0.2 w kolejnym zmieniasz na 192.168.0.3 itd…
Wszędzie.
Subnet Mask 255.255.255.0
Gateway Address 192.168.0.1
Primary DNS Server 192.168.0.1
Secondary DNS Server 192.168.0.1
W Access point wyłącz DHCP.
Pamiętaj aby zakres DHCP nie obejmował puli IP “na static”.

Jeżeli trzy punkty dostępu to musisz wyłączyć separację sieci bo inaczej będziesz miał dostęp do NET-a ale urządzenie podłączone do różnych punktów nie będą się widzieć.

Ale on chciał trzy routery, pewnie osobne sieć broadcastowe. Wystarczy np. dwa routery wpiąć do głównego routera (za pomocą portu WAN do portów LAN głównego routera) z zachowaniem odpowiedniej adresacji tj. jak np. głównia sieć to 192.168.0.0/24, to kolejna to 192.168.1.0/24 i 192.168.2.0/24

Wariant mój - jedna sieć, można przez izolację punktów rozdzielić.
Twój trzy podsieci. Ale aby mógł przechodzić pomiędzy nimi musi je dodać ręcznie na kompie do ustawień karty.

Tak lepiej mi rozdzielić sieć po LAN i tak jeden już zrobiłem bo nie musi być pod jedną nazwą sieci…
Będą to osobne sieci bez możliwości ingerencji w główną?

Nie rozumiem, jak ma przechodzić przez nie? W scenariuszu z x3 routerami sieci są izolowane, żeby nie było właśnie routingu między nimi. Domyślam się, że to jakaś sieć sąsiedzka, czy wspólnie wynajmowane mieszkanie na kilka osób…

Dziękuje za wyjaśnienie podłącze pod swój główny router dwa inne po LAN.

Jeśli podłączysz te dwa routery do swojego routera, to to z ich poziomu będzie możliwy dostęp do Twojej sieci. Jeśli chcesz, aby każda z tych 3 sieci była od siebie odizolowana, to po prostu podłącz każdy router do głównego, od Inei.

Mają sieć o 192.168.0.1 oraz 192.168.10.0 jak zalogujesz się do pierwszej to bez ręcznego dodania maski na karcie nie przejdziesz na drugą.
Mam to przetestowane aby mieć separację w Firmie, różne urządzenia działają na różnych podsieciach aby uniknąć bałaganu.
Mając 100 terminali dotykowych na Win RT nie wyobrażam sobie aby działały w tej samej sieci co serwery i reszta.

Od takiej segregacji są VLANy, albo routery a nie segregacja na patyku za pomocą statycznych IP i masek podsieci. Mając 100 terminali i serwery nie wyobrażam sobie, aby działało to w obrębie jednego VLANu. Dzielisz na domeny rozgłoszeniowe/podsieci, ale trzymać to w jednym VLANie to średnie rozwiązanie.

W ingerencję w router od inei to katastrofa - wy wyłączyć wifi musiałem dzwonić na infolinię i poprosić bo nie ma tego w ustawieniach. Po ich portach LAN działa tylko pod jednym. A nie ma innego jeszcze rozwiązania by pomiędzy routerem od inei a moim rozdzielić na wszystkie routery?

Wyłączenie Wi-Fi “systemowo”, czyli od strony Inei oznacza, że modem zostaje przestawiony w tryb bridge. Pozostaje jeden port i alokacja jednego adresu IP z puli CGNAT Inei.
Gdybyś tego nie zrobił, dostępna byłaby lokalna sieć, a wszystkie porty byłby dostępne.
W jakim modelu nie mogłeś wyłączyć sieci?

Ja bym szedł w tryb bridge i zakup własnego routera z opcją VLANów. Może nawet Mikrotik RBD52G hAP ac2 (320zł) wystarczy, ale @roobal by musiał się wypowiedzieć.
Taki router wymaga trochę bardziej zaawansowanej konfiguracji i wiedzy.

Ich modem to nokia G-240W-C - dlatego wyłączyłem by nie mieć dodatkowych sieci w domu jak podłączyłem swój router. W każdym momencie mogę zadzwonić i odblokować. Z tego co mi powiedziano zrozumiałem ze specjalnie wszystko jest przyblokowane bo chcą mieć całą kontrolę nad routerem.

Możesz mieć rację. W takim razie niestety bez włączonej sieci Wi-Fi nie ma możliwości, byś podłączył więcej urządzeń niż 1 do modemu. Gdybyś pozostawił router w trybie “z Wi-Fi” taka możliwość by była.

Jeśli kolega będzie w stanie ogarnąć firewall, to jak najbardziej. No i VLANy będą zbędne w tym przypadku. Każdy router w inny port i separacja podsieciami. Trunka i tak nie zrobi, więc VLANów nie ma tu sensu używać.

Zadzwonię jutro do inei i odblokuje router najwyżej jak będę miał możliwość to ukryje widoczność wifi i nie będę widoczna… ale coś czuje ze i tak mi zablokują porty bo będą widzieć jakie porty są używane i co jest podpięte… Ale trzeba się przekonać

Racja,
Tylko musisz mieć zgodę na zakup sprzętu :slight_smile: Bo do tego dochodzą drukarki, skanery, itd…
Więc nie jest to priorytet jak działa.

Zadzwoniłem i po paru dniach mi odblokowali… Każdemu routerowi nadałem inne IP i działa pod routerem z inei…jeden minus dla mnie bo nie mam w laptopie LAN i zostawiłem sobie jedną sieć wi-fi z routera z inei by mieć wgląd do niego i jest ona widoczna.