Podłączenie diod OLE-D

witam. mam taki problem. chcę sobie zrobić oświetlenie w komputerze z diod OLE-D i w tym problem bo nie wiem jak je podłączyć. próbowałem przylutować do niej kabelki ale tylko zepsułem diode. próbowałem też tylko ob kręcić kabelki wokół cypelków ale nie dało rady. w tym moje pytanie. wie ktoś czy są jakieś złączki do tych diod albo jak można je podłączyć? proszę o pomoc.

A nie lepiej podłączyć tą diode do czegoś takiego??

oczywiście te kostki są w różnych rozmiarach.

Co to za diody? Może chodzi o diody LED (świecące) :?:

OLED to forma monitora- w przyszłości powstaną panele o grubości 2-3mm.

Dioda LED działa jak zwykła dioda, tzn. przepuszcza prąd w jedną stronę i nie przepuszcza w drugą. Na zwykłej diodzie powstaje spadek napięcia w kierunku przewodzenia ok. 0,6V.

Natomiast dioda LED świeci, gdy płynie prąd w kierunku przewodzenia. Spadek napięcia wynosi jakieś 1,5-3V (piszę orientacyjnie z pamięci)- czerwona ma najmniejszy spadek napięcia, niebieska największy.

Gdy diodę LED podłączy się do zasilania, to oczywiście powstanie zwarcie i dioda się spali. By ograniczyć prąd płynący przez diodę, wystarczy podłączyć ją przez opornik (rezystor). Jaki opór potrzeba, to można łatwo obliczyć z prawa Ohma R=U:I, gdzie R- rezystancja w omach, U-napięcie w voltach, I- prąd w amperach. Napięcie bierze się jako napięcie źrodła prądu minus spadek napięcia na diodzie (lub kilku diodach połączonych szeregowo). Natomiast prąd zależy od typu diody, standardowa ma do 20-50mA (1mA= 1/1000A= 0,001A).

no to chyba się pomyliłem. to jest chyba LED bo jest 3 kolorowa. ona jest w postaci kwadratu i z dwóch stron wychodzą nóżki po trzy z każdej strony. i nie wiem jak je podłączyć…