Podłączenie drugiego dysku do laptopa

Witam

jestem w posiadaniu laptopa dell d620

sprawa jest taka że brakuje mi już miejsca na dysku i chciałbym sobie dokupić drugi większy, chodzi o możliwość go podłączenia a więc jak wiadomo można do niego dokupić kieszeń na drugi dysk zamiast napędu, ale jest nie opłacalne moim zdaniem gdyż kieszeń sam kosztuje ok 90-100zł plus dysk to wychodzi grube 300zł

stąd mam pytanie:

czy jak bym kupił dysk (2,5") przenośny który podłącza się tylko samym kablem usb to mógłby być on podłączony cały czas pod usb ?

wepchnąłbym go w miejsce napędu.

często usypiam zamiast wyłączać laptopa , przeszkadzałoby to ?

Ja tak miałem na stałe podłączony dysk USB do lapka, jak robił za stacjonarny i wszystko było ok, instalowałem nawet na nim programy.

Są kieszenie wymienne, które montuje się w miejsce CD-Romu.

http://allegro.pl/kieszen-na-drugi-dysk-hdd-multibay-dell-d600-d620-i2615491947.html

W kieszeni zamontowanej zamiast CD-romu dysk będzie podłączony przez SATA 2 (więc nic nie stracisz na wydajności dysku), jeśli podłączysz dysk przez usb to prędkości będzie przynajmniej dwa razy mniejsza.

Jaką przepustowość ma USB 2, a jaką SATA 2? O ile się nic nie zmieniło to USB 2 ma większą przepustowość niż SATA 2.

Druga generacja (SATA II) oferuje przepustowość 3,0 Gbit/s (rzeczywista 300 MB/s)

USB 2.0 (Hi-Speed) Urządzenia zgodne z warunkami nowej specyfikacji mogą pracować z maksymalną szybkością 480 Mbit/s (60 MB/s). Rzeczywista szybkość przesyłu danych zależy od konstrukcji urządzenia. Według testów portalu CNet[2] maksymalna prędkość zapisu kształtuje się w granicach 25 - 30 MB/s, a odczytu 30 - 42 MB/s.

Źródło Wikipedia

wiem że są kieszenie, ale wolałbym zamiast kupić kieszeń dołożyć te 90zł na większy dysk

a to co podał maniek_83 to kieszeń na dysk ata co dyski 2,5" droższe od dysków sata 2,5"

po prostu mi chodzi czy wszystko będzie okej jeśli przenośny dysk będzie cały czas podłączony pod usb i używany tak jakby stacjonarny ?

Nie powinno być z tym problemu.

dziękuję za pomoc tym którzy potrafią czytać ze zrozumieniem i odpowiadać na temat

Można już zamknąć