Podłączenie drugiego dysku - komputer widzi tylko 30gb

Podłączyłem sobie drugi dysk: Samsung SP1614N 160gb, wcześniej miałem tylko jeden 40gb. I pierwszy dysk komputer widzi w całości a drugi - ten 160gb widzi tylko 30gb… Na tym pierwszym nie mam ustawionej zworki - ale on jest Master a na tym drugim mam zworkę ustawioną na Slave. Jak zrobić żeby komp. widział całą pojemność?

http://xboxdrives.x-pec.com/images/sams … -model.jpg podobny jest ten 2 dysk. Interesuję mnie ta rubryczka Limit capacity to 32gb. Możliwe, że jak jest zwroka na slave to widzi tylko część dysku? Dodam, że komputer jest staary :-). Czy to może, przez płytę główną - ECS K7S5A?

Źle ustawiona zworka - bios widzi tylko 32 GB dysku.

To jak mam ją ustawić? Chcę żeby ten dysk był jako Slave, więc inaczej chyba nie da rady jak na drugim miejscu. A może być tak, że ten dysk jest jako Master bez zainstalowanego Windowsa, a ten drugi z Windowsem jako Slave? :stuck_out_tongue:

Zobacz oznaczenia na dysku.

Hehee zgodnie z oznaczeniami na dysku, slave jest bez żadnej zworki, jeśli jest zworka, to jest Limit capacity to 32gb. Popatrz dokładnie na drugą pozycję (slave) grupy General Pin Setting (nie ma przecież żadnej zworki)

Eh, czyli w końcu jak to powinno być? Teraz ustawiłem tak: ten 40gb ze zworka na drugim miejscu a ten 160gb bez zworki i nadal 30gb tylko widzi :confused:

zacznijmy od tego jak stary jest komputer, jaki OS? - być może potrzebna jest aktualizacja BIOSu. Jaka płyta głowna !

pozdrawiam

Hehee na obu dyskach masz jasno napisane jak masz dac zworki. Myślę że pierwszy zapewne będzie miał pierwsza zworkę choć sprawdź to dokładnie.

Eh, nie czaje :|. Czyli w tym 160gb jak chce żeby był Slave to jak mam dać te zworki? :confused: Jak podłączyć jako Slave na General PIN settings?

http://forum.idg.pl/index.php?setskin=1 … pic=101769 - wypowiedź juki11.

Próbowałem na różne sposoby i nic, nadal 32 :confused:

dla mnie rysunek jest jednoznaczny:

ce436251241cb0db.jpg

aby dysk z tego zdjęcia pracował jako Slave, ma nie mieć założonych zworek.

Dokładnie.

Pierwszy mam mieć jedną na pierwszych drugi wcale i w biosie ustawione auto.

Mam podłączone tak:

1 dysk ten 40gb ze jedną zworką na 1 miejscu, podłączony taśmą i jeszcze tym kabelkiem.

2 dysk ten 160gb bez żadnej zworki, podłączony tylko taśmą i tym jeszcze jednym kabelkiem.

I nie działa.

Może być tak, że dysk zapamiętał te pierwsze ustawienia? Bo na początku włożyłem zworkę na to 2msc. Zależy też od podłączenie kabelków? I że na tym 2 dysku nie ma windowsa zainstalowanego, tylko jest sformatowany?

nie możliwe.

pisząc kabelki masz na myśli wtyczkę molex zasilającą. Nie ma to żadnego wpływu na konfigurację dysku. To jest tylko zasilanie.

nie ma żadnego wpływu.

jak sprawdzasz jaki masz wykrywany dysk?? w BIOSie?

jeśli wcześniej podłączyłeś dysk na 32G i założyłeś na nim partycję i sformatowałeś,. to po przełączeniu na pełną pojemność, tą partycję nadal masz 32G, pozostałe miejsce jest niespartycjonowane.

Jak włącza się komputer to pisze: Pri master i nazwa dysku, Second master nazwa dysku, bodajże. Czyli sformatować go? Mogę tak: Mój Komputer -> PPM na ten dysk -> Formatuj, czy muszę normalnie? Bo z tym dyskiem było tak, że pożyczyłem, podłączyłem ale nie chciał się włączyć bo brakowało jakiegoś pliku NTLDR, to go sformatowałem ale już wtedy przy wyborze formatowania pisało że cała pojemność to ok. 31gb a wolne to 30gb… I po formatowaniu też tyle. A nie pamiętam jak zworki były ustawione, może być to przez nie?

Hehee teraz ponowne sformatowanie nic ci nie da. musisz popatrzeć jaki jest rozkład partycji i ewentualna zmiana rozmiaru partycji, lub usunięcie tej 30G i założenie nowej.

Y… Rozkład partycji? Czyli co mam zrobić? Zwiększyć rozmiar to jakimś programem? Usunąć i założyć nowa również prog? Eh…

A tak zapytam co to za płyta główna, może w ogóle nie obsługuje takich dysków i widzi max 32 czy 40 czy max 60 GB dyski.

Może aktualizacja biosu coś da.

Na prawidłowo ustawionych i podpiętych dyskach - odłącz kompa od zasilania 230V, wyjmij baterię na 30 minut, włóż i ustaw bios i zapisz Save.

Bios przy starcie kompa musi widzieć poprawnie wielkość dysku, jak nie, możliwe to co pisałem lub uszkodzony dysk.

jaki masz ten 40 dysk jak wd to podłącz je na różnych kanałach

ide.Może bios nowszy ?

Wystarczy jeszcze raz sformatować dysk przy użyciu windowsowego zarządzania dyskami (w moim przypadku pomogło) lub użyć innego programu np partition disk magic itp. no i oczywiście jeśli ma być slave to bez zworki :slight_smile: