Podłączenie drugiego dysku sata


(marc_in) #1

Witam. Kupiłem właśnie drugi dysk sata WD Caviar GP WD5000AADS (500GB, 32MB, SATA/300). Pierwszy to Samsung HD753LJ 750GB. Na samsungu mam zainstalowany system win xp pro sp3. Drugi dysk kupiłem po to żeby zrzucić na niego część zawarości samsunga a samego sasunga sformatować i na nowo zainstalować system. Problem w tym, że nie zależnie pod, który port sata bym podłączył tego WD i nieważne jak bym ustawił zworki to mi go nie wykrywa. Pytam więc jak poprawnie podłączyć ten drugi dysk twardy?


(Marchelmx) #2

Witam - zworek nie ustawia się w dyskach sata jak to miaoa w miejsce w przypadku ATA - Master oraz Slave - tu dyski działają pojedynczo.

Co to znaczy, że nie wykrywa - nie jest widoczny w biosie? Czy nie widać go po prostu otwierając w Windows okienko Mój komputer?

Nowy dysk jest czysty nie posiada partycji, dlatego trzeba utworzyć mu dysk logiczny i sformatować wedle uznania.

PPM - Mój Komputer - Zarządzaj - Magazyn - Zarządzanie Dyskami - tutaj powinny znajdować się oba dyski - Samsung z utworzonymi partycjami oraz ''czysty'' WD

Jeżeli dysk nie jest widoczny w biosie - podaj model płyty głównej, być może masz wyłączone pozostałe kontrolery dysków, stąd nie wykrywa nowego.

Pozdrawiam


(marc_in) #3

W zarządzaniu komputerem go nie widać : http://img168.imageshack.us/i/zarzdzaniekomputerem.jpg/

Płyta główna to Gigabyte GA-M68SM-S2 A gdzie w biosie sprawdzić czy jest on widoczny?

W biosie wygląda to tak: http://img180.imageshack.us/i/biosg.jpg/ więc i tam go nie widać.


(Welpa75) #4

Witam

1.Jak rozumiem zasilanie dysku WD podłączone....

  1. Sprawdź w biosie ustawienia SATA - nie pamiętam dokładnie gdzie - ale możesz mieć wyłączone pozostałe kontrolery SATA - jak napisał marchelmx

(Marchelmx) #5

Tak jak masz na zdjęciu Biosu - sprawdź kanały IDE - klikając na NONE - czy jest ustawione na auto każdy kanał - zapisz ustawienia i restart. Sprawdź czy się pojawi dysk.

Podłącz dysk WD do kabelków którymi jest podłączony samsung - sprawdzisz w Biosie czy zostanie wykryty - system Ci naturalnie nie wystartuje :slight_smile: ale ma to tylko na celu sprawdzenie czy dysk będzie widoczny.Jeżeli tak - wymień kable - zasilający i sygnałowy sata, zmień port sata na płycie głównej, do którego podłączasz dysk i daj znać


(marc_in) #6

Sprawdziłem kanały IDE - wszystkie są ustawione na auto. Dysk niestety się nie pojawił.

Podłączyłem dysk Wd kabelkami od Samsunga, a Samsunga kabelkami od WD i dalej nic. Wystartowasł tylko Samsung a WD dalej nie ma.

Podłączyłem też sam WD i w biosie dalej go nioe widać, próbowałem nawet uruchomić z plłyty Windowsa ale ppojawił się taki komunikat: http://img264.imageshack.us/i/instalacjaw.jpg/


(Marchelmx) #7

Komunikat jest zrozumiały - dysk jest nie jest wykrywany to i OS go nie wykryje. Dziwna sprawa wychodzi na to, że jest dysk uszkodzony.

Pisałeś wcześniej o zworkach - czy włożyłeś zworkę i ona cały czas jest włożona? Jeżeli tak to wyjmij ją i sprawdź jeszcze raz dysk w różnych konfiguracjach.


(marc_in) #8

Sprawdzałem w różnych konfiguracjach ze zworką i bez zworki. Na innych forach czytałem cos o odłączeniu funkcji raid w biosie ale nie wiem gdzie to jest.


(Welpa75) #9

Jeżeli masz płytę Gigabyte GA-M68SM-S2 tu masz instrukcję http://download1.gigabyte.ru/manual/mot ... -s2l_e.pdf, (a może masz ją w formie drukowanej?)

Na stronie 68 masz opis jak Włączyć RAID - powodzenia


(marc_in) #10

No tak tylko, że ja nie chcę włączyć RAID tylko ewentualnie jeśli jest włączona to wyłączyć.


(Welpa75) #11

No to właśnie tam spróbuj:

Integrated Peripherals-->>NV Serial-ATA 1[Enabled]

Integrated Peripherals-->>Serial-ATA RAID Config [Disabled]

Integrated Peripherals-->>Onchip SATA Mode [iDE]

Nie sprawdzałem tego rozwiązania - bo nie mam płyty głównej z takimi ustawieniami.


(marc_in) #12

Wszystko mam tak ustawione jak napisałeś.

Jednak gdy dam IDE Channel 3 Master (http://img180.imageshack.us/i/biosg.jpg/ tam gdzie powinno chyba pisać [NONE] a nie pisze) i wcisnę Enter a następnie dam auto detect hard disc czy coś takiego to słyszę jak ten WD zaczyna chodzić ale według informacij, które wyświetla po skończeniu to dysku nie ma.


(Welpa75) #13

Jeszcze jednym wyjściem jest próba podłączenia tego dysku do innego komputera - jeżeli masz taką możliwość. Jeżeli tam nie ruszy - to reklamacja.

Spróbuj ewentualnie ustawić fabryczne wartości BIOSU.


(marc_in) #14

No niestety nie mam takiej możliwości. Jedyna opcja to wizyta w jakimś serwisie i tam ich prosić o sprawdzenie.

Fabryczne wartości BIOS'u już ustawiałem.

-- Dodane 29.10.2010 (Pt) 13:53 --

Byłem w serwisie, sprawdzili mi dysk nie robiąc przy tym żadnych problemów. Diagnoza: dysk zepsuty, leci na reklamację. Po dokładnych oględzinach mówił, że najprawdopodobniej podczas transportu w środku dysku zerwała się jakaś część (już nie pamiętam jak się nazywa ale chyba coś w stylu jakiejś igły przesuwającej się po talerzach).

marchelmx

pawel_me

dzięki za pomoc