Podłączenie drugiego dysku twardego


(Adamo1592) #1

Witam.

Od razu na początek powiem, że jestem laikiem w tych sprawach i mam niewielkie pojęcie jak podłącza się ten dysk. W środku jest jeden dysk twardy i miejsca na kolejne. Ten dysk jest połączony żółtym kablem z płytą główną i drugiego dysku nie można tak połączyć. Jest tam też pewien zwinięty zbiór różnokolorowych kabli i są dwie opcje. Na dysku twardym, który chcę podłączyć są różne rodzaje wejść. Jedne wejścia są takie same jak są podłączone do napędu DVD, więc je zostawiłem i wybrałem drugą opcję. Podłączyłem tam wtyczkę, natomiast druga nigdzie nie pasowała. Podłączyłem tak ten dysk, ale mój komputer go nie wykrył. Czy podłączenie napędu DVD może być takie samo jak podłączenie dysku twardego?


(Jtkmalinowski) #2

Wiesz co, lepiej zrób zdjęcia, bo nic nie rozumiem z twojego opisu. A ze zdjęć wyczaję co i jak.


(Adamo1592) #3

http://www.tomshardware.pl/howto/200101 ... es/b34.jpg

O takie kolorowe kable mi chodziło. I jak jest podłączenie do napędu to na swoich kablach mam takie właśnie zestaw, który pasuje do tego dysku, jeśli patrzeć na kształt, ale nie wiem czy to ma sens.

Wejścia są takie.

http://www.centrumxp.pl/Img/Art/Windows ... /01/03.gif

Ale tutaj gość podłącza pod płytę główną chyba czy coś, a nie o to mi chodzi. Chodzi mi o połączenie drugiego dysku przez kable.


(system) #4

Podłączenie Twojego, drugiego dysku twardego jest (tak, jak rozumiem Twój opis) identyczne jak napędu DVD, czyli szeroka taśma w jedno gniazdo i kable z zasilacza (z białym wtykiem) w drugie gniazdo, widoczne na tym drugim zdjęciu po prawej.


(Adamo1592) #5

Ok, dzięki za pomoc, zobaczę jak będzie w praktyce


(system) #6

Reszta zależy od Twojej płyty głównej, czy ma tylko jedno (pewnie niebieskie) gniazdo do tej taśmy, czy może (zaraz obok) jeszcze drugie (najczęściej czarne?). A także iloma takimi taśmami (80-przewodowymi) dysponujesz?


(Adamo1592) #7

Mój dysk twardy wygląda tak: http://i.frazpc.pl/pliki/2002/board_gra ... 015623.jpg lub inne zdjęcie http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5d9 ... 31ea8.html .

1 rodzaj wejść to http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/901 ... 0bd53.html . Taka jakość, co zrobić. Te białe jest niewielkie z bodajże 8 małymi dziurkami,

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/282 ... 9d849.html Natomiast tutaj, wejście białe jest takie same jak od napędu DVD, a czarne wejście jest identyczne jak poprzednie. Dodatkowo musiałbym naciągnąć kable, aby podłaczyc je do tego dysku, a nie chcę ryzykować. Natomiast w 1 przypadku czarne wejście, co prawda wchodzi, ale na te małe nie ma wejścia.