Podłączenie drugiego dysku

Witam,

 

tak jak w temacie, chciałbym podłączyć drugi dyski do kompa. Jeśli chodzi o podłączenie to nie ma problemu, poza tym, że muszę iść zakupić przełączkę MOLEX-ATA. Ale co później? Wiem, że muszę wejść w Mój komputer->Zarządzanie->itp. To wszystko kumam i mam drugi dysk!

 

 

Ale czy ktoś mógłby mi powiedzieć czy dobrze myśle odnośnie stawiania na nowo Win7 na jednym dysku, a na drugim Linuxa. Czy w biosie muszę ustawić jeden dysk na MASTER a drugi na SLAVE? 

 

  1. Jakiego typu dysk masz obecnie (SATA czy ATA)?

  2. Jakiego typu dysk chcesz kupić (SATA czy ATA)?

  3. Podaj model płyty głównej.

  4. Co masz na myśli pisząc “przełączkę MOLEX-ATA”

Jeśli dyski są SATA lub nowy będzie SATA nie musisz ustawiać MASTER i SLAVE. a tym bardziej w biosie. To ustawia się zworką na dysku ATA

mogę odpowiedzieć na część pytań…

  1. obecnie podłączony mam dysk SATA

  2. chcę podłączyć również SATA

  3. nie mam już kabla zasilającego dysk SATA i chodzi mi o kabel zasilający MOLEX-SATA (zapomniałem S)

 

Może opiszę dokładniej móją sytuację…mam WinXP na dysku A ale chcę oprogwamowanie zmienić na Win7. Na dysku B (nowy) chcę zainstalować Debiana. Czy po podłączeniu dysku muszę na XP wejść w Mój komputer, Zarządzanie< Zarządzanie dyskami i dodać drugi dysk? Czy on będzie już widoczny i tylko włożę płytkę z Win7 i zainstaluję na dysku, a później zainstaluję na drugim Debiana.

Podłącz drugi dysk sata do płyty, potrzebny nowy kabel sygnałowy dysku plus przejściówka do zasilania dysku molex -sata.

 

Wkładasz płytę z W7, bootujesz i instalatorem z W7 usuwasz partycje dysku z XP, zakładasz nowe i formatujesz i instalujesz.

 

UWAGA: ta operacja usunie wszystkie dane z dysku, można oczywiście usunąć tylko partycję z systemem XP

mogę odpowiedzieć jaką mam płytę…asus m2n-e sli

Witam,

 

a jak wygląda przełączanie pomiędzy oprogramowaniami? Czy można jakoś szybko przełączyć się między WIN7, a Debianem?

Restart komputera i wybór systemu, który chcesz załadować.

 

Możesz też uruchomić Linuksa np. pod Virtualboxem i mieć w tym samym czasie uruchomione oba systemy ale w tym przypadku przydałby się trochę wydajniejszy komputer