Podłączenie drugiego routera do gniazda LAN

Witajcie, 

 

sytuacja wygląda tak, że mam skrzynkę z netem na strychu 2 piętrowego budynku i niestety WIFI na parterze już nie działa. 

Próbowałem wymienić antenę na taką o większym zasięgu, ale bez skutku. 

Czy istnieje możliwość, żeby wystawić drugi router, który udostępni mi WiFi na parterze ale z poziomu gniazdka LAN? 

Gdzie go wpiąć  (czy do gniazka LAN?) Jak go skonfigurować ? 
Dziękuję. 

Jeśli masz możliwość poprowadzenia skrętki to najlepsze rozwiązanie to Access point. Router jest ci zbędny, bo służy łączeniu dwóch różnych sieci i routingu między nimi. AP będzie działać już po samym włączeniu, w razie potrzeby wyłączasz tylko serwer DHCP i konfigurujesz ssid sieci Wi-Fi i zabezpieczenia.

Dzięki. Czy AP podłączam bezpośrednio do gniazda LAN ?

Czy można router przekonfigurać w AP ? Są w ogóle takie modele z możliwością przełączenia trybu ? 

Zazwyczaj, każdy router możesz skonfigurować na AP

łączysz bezpośrednio kablem w obojętne które wejście.

Ważne aby był tylko jeden serwer DNS!

Sam tak mam.

Serwer dhcp a nie dns :P W wypadku podłączenia do wan też będzie działało (nawet z włączonym dhcp), będzie nat, ale działać będzie :stuck_out_tongue_winking_eye:

Panowie, niestety dalej mam problemy. 

Skonfigurowałem AP zgodnie z zaleceniami.

Mam status connected. 

 

I teraz pytanie gdzie jest pies pogrzebany, bo : 

  1. jak mam AP włączony do mojego komputera to WIFI full zasięg i net działa na wystawionym SSID 

  2. na komórce po WIFI po wystawionej sieci net pięknie hula

ale

jak przepinam mój AP do gniazdka LAN (robię połączenie gniazdo LAN- router LAN) to  sieć mi znajduje , ale z wykrzynikiem wiec nie mogę się połączyć.

Komórka też się nie łączy. 

 

Co tu jest grane ?  Dziękuję.

Łączenie 2 routerów w sieci.

Już kiedyś o tym pisałem, ale nie pamiętam gdzie :slight_smile: Poniżej przedstawię ci konfiguracje dla twojej sieci, przy założeniu ze nie będziesz korzystał z jakiejś większej ilości urządzeń.

 

Wszystko sprowadza się do konfiguracji sieci LAN wraz z DHCP

 

Router u góry:

IP: 192.168.1.1

Maska: 255.255.255.0

Brama: 0.0.0.0 lub pusta

DNS: Auto lub pusty

DHCP: 192.168.1.10 - 192.168.1.100

 

Router na dole (z Wifi) Kabel wpięty w port LAN (nie WAN)

IP: 192.168.1.2

Maska: 255.255.255.0

Brama: 192.168.1.1

DNS: 192.168.1.1

DHCP - WYŁĄCZONE

 

Router u góry ma włączony serwer DHCP i jest on odpowiedzialny za przypisywanie adresów IP w sieci nowym urządzeniom. DHCP jest wyłaczone na routerze dolnym z uwagi na konflikt puli adresowej. Oczywiście można go włączyć i przypisać pulę np. 192.168.1.101 - 192.168.1.254 ale z doświadczenia wiem, że często powstają konflikty przy pracy 2 routerów przeznaczenia domowego.

Teraz WIFI najlepszą opcją będzie na górnym i dolnym routerze ustawić różne nazwy SSID np. dom1 i dom2. Hasełka możesz mieć takie same. Chodzi o to aby sieci się “nie gryzły”.

Kluczowym punktem jest właśnie DHCP. Zwróc uwagę na adresy IP. DHCP będzie je przypisywał automatycznie z zakresu 192.168.1.10-192.168.1.100 więc nie będzie konfliktu z routerem na dole 192.168.1.2

 

Je jestem specem od tłumaczeń i wyjaśnień ale mam nadzieję, że Cie na coś naprowadziłem

Dziękuję, działa :slight_smile: