Podłączenie dysk SATA, ATA i napęd ATA

Witam. Niebawem sprawię sobie nowy zestaw, ale przed kupnem chciałem się spytać w jaki sposób podłączyć dysk ATA, SATA i nagrywarkę ATA jednocześnie?

Wiadomo, nowe płyty główne mają ileś tam portów SATA, ale tylko jeden port ATA. Obecnie mam 1 dysk ATA 320 GB i Nagrywarkę DVD również na ATA. Chce kupić dysk SATA, tak ok. 1 TB i chcę mieć te oba dyski jednocześnie wraz z nagrywarką. Jest to tak możliwe, podłączając na jednej taśmie dysk ATA i nagrywarkę ATA?

Następne pytanie - Nowy dysk SATA ma być dyskiem systemowym, a więc będzie jako Master. Dysk ATA jako Slave, a nagrywarka? Jak odpowiednio ustawic zworki?

Czy opłaca się kupować nową nagrywarkę na SATA, skoro obecną mam od niespełna roku i bardzo dobrze się spisuje? Różnica w prędkośći przesyłania danych będzie znacząca?

Kwestia teraz zasilacza. Przeglądałem oferty różnych zasilaczy… Mają one np. po 4 wtyczki molex i 2 wtyczki sata. Czyli tylko na chwilę obecną mogę podłączyć dwa urządzenia SATA? (bo dysk SATA, tak samo, jak ATA podłączony jest taśmą i kablem zasilającym?) I chcąc więcej urządzeń SATA trzeba stosować przejściówki?

Z góry dziękuję za udzielone odpowiedzi, bo ja się na tych sprawach prawie, że nie znam, a nie chcę nic brac w ciemno…

Nagrywarkę podepnij na końcu taśmy ze zworką na master, dysk na slave po środku taśmy.

Nie ma sensu jak dobrze działa, nowe dodają np nagrywanie dvd z prędkością 16x nie wiem po co bo nagrywanie przy takiej prędkości zwykle kończy się błędami.

Napisz jaki sprzęt masz zamiar kupić, bo jak patrzysz na cuda 500W za 50-70 zł to nie dobrze, nowe zasilacze przyzwoitej klasy, przystosowane pod obecny sprzęt nie mają 2 wtyków sata i 4 molexów, np mój ma 6x molex 6x sata.

A więc tak. Pomyślałem, że może zrezygnuję z dodatkowego dysku na ATA i będzie tylko jeden o pojemnosci 1TB, a nagrywarkę zostawię tylko na ATA. Interesuje mnie tylko i wyłącznie Seagate, ale znalazłem kilka serii (jakieś BF, SF czy coś takiego…) czym to się różni prócz ceny? i który wybrać Oczywiście komp nie będzie przez 24h na dobę włączony przez 7 dni w tygodniu.

To co już upatrzyłem to:

Płyta główna Gigabite GA-EG31M-S2 (Intel G31)

Procesor Intel Pentium Dual Core E5200 2.50 Ghz BOX (LGA775, 64bit)

Pamięć RAM DDR 2x2048MB PC-800 Kingston CL5

Wspomniany dysk twardy Seagate 1TB

Zasilacz Modecom/Premium 400W - ma 4 molexy, 3 sata i 2 fdd, PFC pasywne

Brakuje mi tylko obudowy, bo nie wiem jaką wybrać - ma być prosta i nie gdoga bez żadnych bajerów, żadnych podświetlanych świecidełek, żadnych ekranów LCD, jedynie ma mieć wyjścia z przodu na USB i audio i ma być czarna, może być tez i nie duża.

Mo0że byc taka konfiguracja? oczywiście komp tylko do pracy będzie służył, bez gier, dlatego nie bawię się w karty graficzne, ma być tylko zintegrowana.