Podłączenie dysku Maxtor STM3320820AS

Witam wszystkich:)

Mam problem z podłączeniem nowego dysku- tzn podpinam 2 kable(wybaczcie, ale w składaniu komputera nigdy nie byłem dobry) jeden przechodzi do zasilacza, drugi zaś(SATA) do płyty głównej. Nie potrafię sobie z nim poradzić ze względu na to, że mój poprzedni(w sumie jeszcze teraźniejszy) jest na złącze IDE i dlatego nie mam pojęcia jak teraz podłączyć nowy dysk ;/ Wybaczcie moją ciemnotę, ale gdyby ktoś byłby w stanie mi to wytłumaczyć, lub jakoś zobrazować to byłbym bardzo wdzięczny:)

Jakby się tak dało to chciałbym podłączyć oba dyski na raz- na jednym mieć system(y) a na drugim muzykę, zdjęcia czy filmy:)

Podam kilka parametrów, jakby w razie były potrzebne :slight_smile:

Płyta główna:

Typ procesora Intel Pentium 4, 3233 MHz (16 x 202)

Mój teraźniejszy dysk:

Dysk fizyczny SAMSUNG SV4002H (40 GB, 5400 RPM, Ultra-ATA/100)

Mój nowy dysk który chcę dodać lub zamienić:

Maxtor DiamondMax 21 STM3320820AS (320 GB)

Edit: sorki za pomyłkę, spieszyłem się i podałem zamiast płyty dane procka z raportu Everest ;] Tutaj wpisuje poprawnie:

Nazwa płyty głównej MSI 865PE Neo2-V (MS-6788)

NIe podałeś nazwy płyty tylko procka. Sprawdz nazwę płyty w programie cpu-z zakładka mainboard

Hej,

Ogólnie kwestia jest bardzo prosta. Wyłączasz komputer, podłączasz dysk - dwa kabelki - i uruchamiasz komputer. Jeśli kontroler SATA jest aktywny, to po załadowaniu systemu pojawi się informacja o znalezieniu nowego sprzętu. Wtedy najlepiej sformatować partycję nowego dysku i tyle. Jeśli dysk nie zostanie znaleziony w systemie będzie konieczne uaktywnienie kontrolera w BIOS’ie oraz aktualizacja sterowników do chipsetu płyty głównej.

:arrow: Z jakiego systemu korzystasz?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Próbowałem wczoraj wcześniej tak jak pisałes, podłączyłem dwa kable i słyszałem jak dysk pracuje. Próbowałem także instalacji na nowo systemu, ale nie wykrywal żadnego dysku bo właśnie wcześniej odlaczylem stary a podpiąlem nowy…Było by najlepiej gdyby mi czytał oba dyski, ale jeden ten nowy też wystarczy:)

Mam na starym dysku zainstalowany Windows XP Pro SP3 oraz Mandriva 2007 i na nowym chce zainstalować to samo.

Win xp może nie widzieć dysku w trakcie instalacji ze względu na brak sterownika kontrolera SATA.

Podłącz oba dyski stary i nowy, uruchom system ze starego dysku wejdź w “panel sterowania>Narzędzia administracyjne>Zarządzanie komputerem” i wybierz z lewego menu “Zarządzanie dyskami”.

Widać tam ten dysk?

Nie, niestety po podłączeniu na wczytuje nowego dysku ;/ Są wyświetlone wszystkie inne, jak pendrive, internet mobilny itd, ale nie nowy dysk…

A w BIOS go widać?

Nie wiem gdzie to dokładnie sprawdzić, ale jak będę w domu i będę miał chwilę to tam coś grzebne :slight_smile: chciałbym właśnie najbardziej żeby czytał oba dyski,a z tego co kojarze to w BIOSie można tylko jeden ustawić?

Pobierz instrukcje swojej płyty i sprawdź ustawienia “Standard CMOS Features” (strona 3-6), “On-Chip IDE Configuration” (strona 3-19)

Dzięki wielkie za pomoc-podłączyłem nowy dysk:) co prawda nie wiem jak teraz ma czytać oba, ale w sumie jeden ten nowy mi spokojnie wystarczy:) jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc:)

Hej,

Nie, dlaczego? Oba dyski mogą być wykrywane w BIOS’ie i w systemie, ale tylko jeden może być oznaczony jako dysk, z którego następuje bootowanie systemu.

Zależy co masz na myśli pisząc, że ma czytać oba. Jeśli podłączone są oba dyski i oba wykrywane są w BIOS’ie, to po uruchomieniu systemu należy wejść do przystawki zarządzania dyskami i tam przypisać dodatkowemu dyskowi i jego partycją literki - ewentualnie przygotować dysk do pracy poprzez konfigurację partycji i formatowanie.

Pozdrawiam,

Dimatheus