Podłączenie głośników do zestawu 2.1

serwus

Chcę podłączyć trzy głośniki do zestawu 2.1

czy da się to zrobić tak aby był efekt 5.1

czy tylko tak jak jest normalnie Prawa strona i lewa strona

proszę o szybką odpowiedz

z góry dziękuje :smiley:

Jeżeli jest to zestaw 2.1 i nie ma dodatkowych wyjść na głośniki to nic to nie da i nie będzie 5.1, a tylko można zepsuć wzmacniacz.

Trochę da się, może być taka opcja w sterowniku karty dźwiękowej. Wtedy symuluje dźwięk przestrzenny za pomocą dwóch głośników (trzeci w zestawach 2.1 to subwoofer, odtwarza tylko basy więc nie ma większego znaczenia jego ustawienie). Efekt nie jest taki, jak przy fizycznych 5 głośnikach, ale jakiś tam jest, lepszy lub gorszy. Do filmów może być znośnie, bo liczy się akcja a nie dokładne umiejscowienie smyczków w orkiestrze.

Za pomocą cyfrowego przetwarzania dźwięków da się realizować takie sztuczki, bo człowiek i tak ma tylko parę uszu, mózg dźwięki umiejscawia na podstawie opóźnień i odbić. Teoretycznie dźwięk z tyłu dociera tak samo jak z przodu, więc mózg lokalizuje głównie na podstawie odbić w małżowinie usznej, po obróbce informacja trafia do świadomej części mózgu. Podobna zresztą korekcja jest w przypadku oczu, gdyby ludzie widzieli dokładnie to co oczy widzą, to byłyby dwa obrazy, zniekształcone, pokrzywione, odwrócone i z dziurą po środku (tam gdzie odchodzi nerw oczny nie ma pręcików reagujących na światło), nawet fajne złudzenia można uzyskać spoglądając na specjalnie spreparowane rysunki, pokazywane na piknikach naukowych (są takie, które np. wydają się poruszać).

Tutaj są sterowniki dla najpopularniejszych wbudowanych w płytę główną kart Realteka: http://www.realtek.com.tw/downloads/

Z tej strony ciężko się pobiera, ale przynajmniej wiadomo jaka najnowsza wersja i można znaleźć gdzie indziej, ale na zaufanych stronach.

Dla innych wbudowanych kart sterowniki są na stronach producentów chipa (np. VIA), zawsze też na stronie producenta płyty głównej, choć rzadko najnowsze.

AHA dzięki

bo chciałem siędowiedzieć czy można tylko zrobić dźwięk 5.1

ale jak nie to lepiej nie kombinować

podłącze tylko z pomocą wtyczek dodatkowe głośniki i po sprawie dzięki