Podłączenie i instalacji do piwnicy - co wystarczy?

Witam, 

Zdecydowanie w piwnicy przyda się  + - i 0

Ja dałby dwa osobne kable - jeden do światła może być 1,5mm kw.

a drugi do gniazdek - powinien być 3mm kw. ale jeśli takiego nie masz, a nie przewidujesz dużych obciążeń typu grzałki po kilka KW to też wystarczy 1,5mm

Najlepiej dać też osobne bezpieczniki. Lecz jeśli wcześniej nie robiłeś wiele przy elektryce to dobrze się zastanów co i jak chcesz podłączyć!

A ja dałbym zakaz wypowiadania się na tematy o których nie masz pojęcia i prace społeczne za błędy ortograficzne. + i - w instalacji prądu przemiennego? Ciekawe, nie powiem…

@MeonXT-ja bym ci radził kontakt,ale z elektrykiem,albo kurs dokształcający dla początkujących,bo piwnica może być ,po twojej relacji,ostatnim pomieszczeniem które będziesz oglądał…porada gratis

Panowie z “prundem” żartów nie ma !

Przepraszam za uproszczony opis specjalnie dla amatora. 

Faza, zero i N (uziemienie)

Występuje: “faza”- L (czarny, brązowy), “neutralny”- N (niebieski), “ochronny”- PE (żółto-zielony).

Zasilanie do puszek daj 3x2,5mm2, do lamp i wyłączników 3x1,5mm2, na gniazdko 3x2,5mm2.

Jeśli jesteś zainteresowany to narysuje ci co i jak i wstawię wieczorem.

No i ważne jaką masz instalację w domu. Jeśli nowy budynek to na pewno jest z przewodem ochronnym, a jeśli stary typ może być z tak zwanym “zerowaniem”.

Instalacja prądu przemiennego??? “Ciekawe, nie powiem…”

 

 

Dom jest nowy, przyjedzie podłączyć wszystko elektryk. Jednak chciałbym sobie kable już sam podciągnąć, ze względu na koszty. Więc jak byś mógł, to proszę o schemat.

Elektryk ze mnie żaden, jednak jestem informatykiem. Jakieś tam pojęcie o kablotece mam… :).

No to pogadaj z elektrykiem - to, że jesteś informatykiem nie oznacza, że na wszystkim musisz się znać :wink: Puść sobie dodatkowe okablowanie na włączniki świateł (żebyś mógł np. gasić/włączać światło włącznikiem na górze schodów i na dole), daj bezpiecznik osobny (jak Ci się zachce włączać coś prądożernego w piwnicy).