Podłączenie Kabli - Power

Ostatnio tak zaciekawiło mnie coś na temat kabli kolorowych Power , podłączonych do płyty głównej . Zwykle żeby je podłączyć proszę osoby, która lepiej się na tym zna ode mnie . Natomiast teraz chciałabym się dowiedzieć od czego to zależy jak je podłączę ? Wiem , że np. włącznik od komputera nie będzie reagował , ale to nie o to chodzi. Bardziej interesuje mnie fakt na temat od czego zależy jak je podłączyć . Wczytując się w posty na forach wyczytałam , że podobno na płycie głównej są napisy na których wyraźnie widać jak i gdzie podłączyć Powery . Nie bardzo to rozumiem … ponieważ na płycie głównej są skróty tych kabli . http://up.programosy.pl/foto/11-fp_power_sw_1.png

Przykład:

Chciałabym podłączyć kabel Power SW . Skąd mam wiedzieć gdzie go wcisnąć w którą zaporę ?

___________________________________________________________________________________________________________________

Jeśli kogoś nie wiem uraziłam czy coś w tym stylu to bardzo przepraszam . Po prostu jestem już taka ciekawska i tyle …

do płyty główniej jest dołączona instrukcja lub można ją pobrać w pdf ze strony producenta płyty tam wszystko pisze

Pewnie chodzi Ci nie o “zaporę”, lecz o tzw. piny (szpilki) na gniazdach w płycie głównej. Owszem, można się kierować napisami na płycie (choć są słabo czytelne) lub - lepiej - instrukcją płyty głównej i zawartymi tam schematami połączeń. Niestety, faktycznie tak jest, że napisy na wtyczkach przewodów rzadko kiedy zgadzają się z napisami na płycie lub w instrukcji. Tu potrzebne jest doświadczenie i… logika, gdyż między napisami istnieją podobieństwa języka angielskiego, możliwe do rozszyfrowania, a na wtyczkach - poza napisami - jak się dobrze przyjrzeć, wytłoczone są strzałeczki oznaczające biegunowość wtyczki, czyli tam gdzie strzałeczka, tam + (plus).

Przykładowo: na obrazku wtyczka POWER SW faktycznie odpowiada widocznemu napisowi obok pinów PW, czyli POWER. Wtyczka jest więc włożona w odpowiednie piny, ale… bodaj odwrotnie(!), ponieważ z reguły czarny kabelek powinien być od strony bieguna “minus”. Sprawdź strzałeczkę na wtyczce, jeśli to Twój komputer! To takie tylko początki wiedzy na ten temat.

Power SW (Power Switch) wciskasz w piny PW (biegunowość nie ma znaczenia, jedyne znaczenie ma przy wtyczkach od kontrolek LED). Dokładny opis goldpinów powinieneś znaleźć w intrukcji dołączonej do płyty głównej.

Co do kabli od kontrolek LED, odwrotnne je podłaczenie (plus “+” i minus “-”) nie uszkodzi płyty głównej. Jedynym objawem będą… niedziałające diody na obudowie komputera. Wtedy powinieneś obrócić wtyczkę. Zazwyczaj czarny przewód jest przewodem minusowym “-”.

Najlepiej, jak byś dołączył zdjęcie przedstawiające goldpiny na swojej płycie głównej.

Warto zapoznać się też z tymi przykładami. :slight_smile: