Podłączenie konsoli poprzez gniazdo hdmi w ścianie do tv i dylemat z prędkością sieci ethernet

Hej, takie pytanko czy według schematu poniżej mógłbym podłączyć np. konsole pod telewizor?

Druga sprawa,(troche nie ten dział, ale mam nadzieje że się nie pogniewacie:)) czy jak gniazdo ethernet działa na 100mb/s to czy jakbym z tego gniazda podpiął się pod swich 1000mb/s to czy za swichem działałoby na 1000mb? Załączam schemat o co mi chodzi.

Rys.1 …jeśli wszystkie gniazda w ścianie są zrobione dobrze to powinno to działać poprawnie.
Rys.2 Te 100mb/s może wynikać z kilku rzeczy.

  • gniazdo RJ45 może być nieprawidłowo założone lub w starym standardzie 100mb/s ( domniemam, że jest to gniazdo w ścianie ).
  • przewód sieciowy pomiędzy w/w gniazdem a switchem/routerem jest też wadliwy lub po prostu w kategorii 100mb/s.

Jak sprawdzasz, że z gniazda RJ45 masz 100mb/s? Próbowałeś różne kable LAN do tego gniazda podłączać? Przewody sieciowe masz kupione gotowe czy ktoś zarabiał ci końcówki?

Nad tym pierwszym narazie się zastanawiam jak będę robił mały remont w pokoju. Czyli z tego co mówisz działałoby.

Co do drugiego. Kabel w ścianie mam dwa takie:
https://www.morele.net/gembird-patch-cord-kat-5e-oslonka-zalewana-30m-szary-pp12-30m-293252/

Od pachpanela cat 5e 16 portów przez swich tp-link 1g/b też 16 portów. Idzie sobie w ścianie i na drugim końcu podpięte do gniazda takiego:
https://www.leroymerlin.pl/produkty/elektryka-i-oswietlenie/instalacje-elektryczne/gniazda-wtyczki-akcesoria/serie-gniazd-i-wlacznikow/gniazdo-komputerowe-rj45-pojedyncze-slim-kremowy-lexman-45500924.html?src=clk

drugie takie samo tylko z wymienionym modułem na taki:
https://lanberg.pl/produkt/KSU5-1090

W obydwóch pomieszczeniach mam 100mb/s jak jest podpięte pod te gniazda(sam je zarabiałem).
Jak było podpinane bezpośrednio z kabla ze ściany jeszcze bez gniazda(końcówki zarabiane samemu) działało na 1gb/s. Nie mam ochoty już wymieniać tych gniazd w ścianach(za mało zapasu zostawiłem w jednym:) i nie miałbym jak już ogarnąć). Dlatego pytam czy swich 1gb/s (np. taki Switch TP-Link TL-SG1005D | 5 port, 1Gb/s - P.H.U. Saturn ) za gniazdem wyrównałby połączenie do 1gb/s czy to nie ma sensu bo i tak ustawi się na 100mb/s?
Jeszcze w jednym pokoju będę montował gniazdo, kabel mam cat 5e. Jaki standard gniazda wybrać żeby działało na pewno 1gb/s 5e czy 6?

Jeśli pomiędzy gniazdem RJ45 a switchem jest problem i jest 100mb/s to tyle maks wyciągniesz. Zawsze ustawi się do najwolniej działającego urządzenia czy też przewodu. Więc pomiędzy switchem a komputerem możesz mieć 1gb/s ( w takim momencie wyświetla ci szybkość pomiędzy switchem a komputerem a nie całości sieci ). Jeśli internet masz z gniazda RJ45 to nie przekroczy to 100mb/s w całej sieci.
Nie wiem czy napisałem to zrozumiale.
Ja od paru lat wybieram gniazda cat6.

Kupiłem na próbę gniazdo cat6. Podłączę w wolnej chwili i zobaczę czy będzie wtedy działało na 1gb/s. Jak nie to trudno zostanę wtedy już przy 100mb/s, bo nie mam jak już wymienić kabla w ścianie na cat6 (chociaż podobno cat5e obsługuje 1gb/s w chyba 250hz do 100m jeśli dobrze pamiętam).
Przy okazji jaki niezbyt drogi byś polecił router do światłowodu, żeby nie ograniczał prędkości internetu po kablu oczywiście, bo po wifi to nie uciągnie się tyle co po ethernecie:).?
Pytam, bo niedługo przesiadam się z radiówki 30mbs na prawdopodobnie światłowód 1gbs.
Aktualnie mam router „główny” na piętrze w szafie rack Netger R6100 i piętro niżej starego tp-linka
WR740N.

Zależy jakie pieniądze możesz przeznaczyć na router. Ja posiadam Asus RT-AX55. Niedrogi i fajny router z Wifi6 (AX). Fajna i wygodna obsługa także przez smartfon. Naprawdę ogarnia bardzo dobrze mieszkanie 75m2. Bardzo dobrze też działa podobno na nim sieć Mesh ( podłączasz drugiego Asusa kablem na innej kondygnacji i urządzenia z obu routerów sieć widzą jako jeną i łączą się z tym z którego sygnał maj,a lepszy ). Są inne oczywiście routery które spełnią zadania które im zadasz, ja wypowiadam się o tym akurat bo mam i znam.

Wymieniłem gniazdo na takie: https://www.bricoman.pl/niloe-biale-gniazdo-komputerowe-rj45-kat6-z-ramka-915222.html i dalej ustawia się max na 100mb/s nawet jak w ustawieniach karty sieciowej wymuszę 1gb/s full duplex :frowning: . Wygląda na to, że albo coś gdzieś nie styka albo ten kabel jest tylko max do 100mb/s).
Co do routera to dzięki za propozycje. Pomyślę jak już będę miał światłowód. A pro po 100mb/s prędkość sieci wewnętrznej nie będzie raczej spowalniała światłowodu np. 1gb/s, prawda?

No teoretycznie przez takie połączenie masz tylko 10% prędkości swojego światłowodu. Ogólnie starcza do większości zadań. Może się dławić jak masz kilka urządzeń do tej sieci podłączonej i część bardzo z niej korzysta ( ściąganie dużych plików, aktualizacje, streaming itp. )