Podłączenie Livebox'a i router'a


(Loker 13) #1

Witam, mam pytanie czy da się podłączyć router i livebox razem aby na obu komputerach był net?

Jeśli tak to proszę o instrukcję.

Z góry dzięx


(Agatonster) #2

programowiec ,

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty - proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.


(Bela Daniel) #3

Poprawiłeś ale dalej nie wiadomo o co Tobie chodzi - przecież LiveBox i Router to jedno i to samo.

Jak Ty wiesz o co Tobie chodzi to spróbuj dokładnie opisać jak chcesz mieć połączoną sieć - albo nawet narysuj.

A jak nie chcesz to poszukaj na Google pod hasłem:

1) dwa routery w sieci

2) two routers at same network


(Loker 13) #4

Livebox i router to to samo mówisz? Router to coś w stylu rozdzielacza, a livebox to coś w stylu modemu...


(fiesta) #5

Tyle że Livebox ma w sobie jedno i drugie P:

A rozdzielacz to nie router tylko switch :wink:


(pysiu) #6

żródło :http://pl.wikipedia.org/wiki/Livebox_tp

oczywiście możesz i podłączyć do tego drugi router nie ma problemów ale po co :slight_smile:


(roobal) #7

Oczywiście, że się da albo łączysz je kablem sieciowym albo bezprzewodowo. Z Liveboksa domyślam się udostępniasz połączenie to w takim razie drugi router będzie rozdzielał przydzielone mu łącze.

Switch to inaczej przełącznik. Przy jego pomocy łączysz jedynie komputery w sieci LAN, natomiast router rozdziela łącze, więc jest jednak rozdzielaczem :slight_smile:

Pozdrawiam!


(fiesta) #8

Łoj widzę że kolega nie widział routerów bez switcha, np. tylko z jednym wyjściem ethernet na RJ45 i wtedy z rozdzielnia przysłowiowa d.........

8)

Tu masz np SpeedToucha 510 Thomsona z taka własnie konfiguracją:

nm4j22uhfmett7fdd6qj_thumb.jpg


(roobal) #9

Mi nie chodziło o router ze switchem ale jednak router zarówno może łączyć kilka sieci i również rozdzielać jedno łącze a przecież do routera przełącznik też można podłączyć :slight_smile:

Pozdrawiam!


(fiesta) #10

I o tym cały czas mowa :slight_smile:


(Kpc21) #11

Napisz, co ty za router masz, a tymczasem ja wytłumaczę kwestię nazewnictwa. Nie tylko routerów i modemów.

Od początku.

Livebox to jest router z modemem DSL, access pointem, chyba też bramką VoIP oraz dodatkowymi funkcjami. Natomiast to co zwykle nazywa się routerem to jest router ze switchem, zazwyczaj modemem, często też access pointem.

Sam router miałby po jednym porcie RJ-45 WAN i LAN. Do samego routera nie można podłączyć kilku komputerów, trzeba dodatkowo użyć switcha (czyli takiego rozdzielacza), ew. huba (inaczej koncentratora). A jeśli ktoś chciałby podłączyć komputer bezprzewodowo, dodatkowo byłby potrzebny access point.

Co to jest modem, a co to jest router. Modem to jest urządzenie wewnętrzne albo peryferyjne komputera (lub routera) - jest z nim połączony bezpośrednio, przez jakiś interfejs. Obecnie zazwyczaj USB, choć w przypadku laptopów zdarzają się modemy na PCMCIA. Kiedyś, za czasów połączeń dial-up, modemy były podłączane przez port szeregowy (RS-232) albo PCI lub ISA (tzw. modemy wewnętrzne). Router natomiast podłączany jest zawsze przez sieć komputerową. Nawet jeśli będzie podłączony do tylko jednego komputera, jednym kablem ethernetowym, to już będzie sieć komputerowa.

Modemy są różnego typu. Kiedyś najpopularniejsze były modemy telefoniczne. Działały na tej zasadzie, że dzwoniły pod określony numer telefonu (w Polsce dla łącz analogowych był to numer 0202122). W ten sposób łączyły się z centralą i przesyłały informacje przez telefon :). W przypadku łącz analogowych osiągały maksymalną przepustowość (nie prędkość! - łącze internetowe się nie porusza, więc nie może mieć prędkości, prędkość mają co najwyżej dane przesyłane przez to łącze) 56 kb/s i zajmowały łącze telefoniczne, tzn. nie można było podczas korzystania z Internetu dzwonić i odbierać połączeń. Miały jednak taką zaletę, że można było poprzez nie wysyłać i odbierać faksy za pomocą komputera (ponieważ korzystają bezpośrednio z linii telefonicznej).

Teraz mamy modemy DSL (inaczej zwane ADSL) i kablowe (DOSICS). Są jeszcze modemy GSM, które działają na podobnej zasadzie do klasycznych modemów telefonicznych (też łączą się z określonym numerem telefonu), tyle że przesyłają dane za pomocą cyfrowej sieci telefonicznej. Modemy kablowe występują praktycznie tylko w wersji zintegrowanej z routerem, choć zwykle mają również możliwość bezpośredniego podłączenia do komputera. Natomiast modem DSL i ADSL to jest dokładnie to samo, gdyż DSL i ADSL to jest dokładnie ta sama technologia. ADSL to jest wariant DSL, gdzie prędkość wysyłania danych (upload) różni się od prędkości ich odbierania (downloadu). Inaczej mówiąc skrót ten oznacza łącze DSL, które jest łączem asymetrycznym.

Modemy DSL mogą być również zintegrowane z routerem (coraz więcej operatorów udostępnia takie w podstawowym zestawie instalacyjnym). Taki router z wbudowanym modemem nazywa się zwykle routerem ADSL. Właściwie powinno się go nazywać routerem DSL, ale często ta nazwa błędnie jest używana w odniesieniu do routerów bez wbudowanego modemu. Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że TPSA w swojej biznesowej ofercie DSL zwanej DSL TP (która zresztą jest również łączem asynchronicznym, a więc jest to ADSL) w zestawie instalacyjnym daje routery z wbudowanym modemem (bez switcha). Aby rozdzielić takie łącze na wiele komputerów wykorzystać można (choć spokojnie powinien do tego wystarczyć switch) router bez wbudowanego modemu, a ze switchem. Stąd to błędne określenie.

Tak więc router absolutnie nie jest rozdzielaczem. Tą nazwę można by było przypisać switchowi. Natomiast router jedynie umożliwia zastosowanie switcha.


(Loker 13) #12

dobra już mi nie trzeba podłączania tego i tego.

Dzięki wszystkim