Podłączenie monitora do laptopa

Witam. 

 

Obecnie używam laptopa 15’, lecz planuje zakupić do niego zewnętrzny monitor. Mam więc pytanie

 

   Chciałbym zewnętrzny monitor używac jako główny, coś w rodzaju komp. stacjonarnego, a ten z laptopa jako dodatkowy.

 Jak dziala taka konfiguracja 2 monitory? Czy nie ma problemu używac takiej konfiguracji bez np. przełączania z jednego monitora na drugi?

 Czy można spokojnie np. uruchomić grę na jednym a przeglądarkę na drugim? 

Czy od razu po podpięciu monitora przez hdmi kolory będą takie jak powinny być domyślnie, czy potrzebna jest jakaś konfiguracja?

 

Chciałem się upewnić przed zakupem. Gdyż gdy próbowałem tak podłączyć laptop do mojego starego monitora (Samsung fx 2490HD) nie działało to idealnie.

 Przede wszystkim monitor nie wyświetlał poprawnie kolorów (przez hdmi i dvi), a przy uruchamianiu np. gry gasł najpierw na dobre kilka sekund zanim wyswietlil obraz. 

Ten sam monitor z np. konsolą xbox czy starym komputerem stacjonarnym działał świetnie.  

 

 Laptop to msi gt60 gtx 770m, a monitor który zamierzam kupić to Eizo Foris FS2434. 

 

Mozna ustawić monitory w trybie 2 niezależnych ekranów, od dawna korzystam z takiej konfiguracji na stacjonarnym a ostatnio robiłem też takie próby z lapkiem.

 

Uruchomić można ale na pewno nie da się jednocześnie grać i pracować z przeglądarką, ograniczeniem jest tu to że tylko na jedną aplikację/okno może być fokus i nie da się obsługiwać ich obu jednocześnie.

Drugi problem to taki że większość gier działających w trybie pełnoekranowym wyświetlając obraz na jednym ekranie na drugim wyświetla czarne tło a wtedy drugi ekran jest już zupełnie bezużyteczny.

 

Kolory powinny teoretycznie być poprawne przy cyfrowym połączeniu (DVI/HDMI) ale sporo zależy od ustawień w samym monitorze oraz w systemie/sterowniku karty graficznej, może miałeś coś namieszane w ustawieniach i dlatego kolory były nie takie jak trzeba a może na monitorze były one właściwe a te na ekranie lapka były zafałszowane.

Natomiast co do samego połączenia HDMI/DVI to jeśli system uzna że podłączony ekran nie obsługuje HDCP to jakość obrazu wysyłanego na ten monitor będzie obniżana już na wyjściu więc warto się upewnić że w ustawieniach wyjścia jest widoczne że monitor wspiera HDCP.

Nawet jeśli monitor obsługuje HDCP sterownik karty graficznej może błędnie raportować brak obsługi (i obniżać przez to jakość obrazu) z powodu użycia kiepskiego kabla lub kiepskiej przejściówki DVI-HDMI.