Podłączenie nowego dysku

Witam kupiłem sobie nowy dysk twardy Hitachi 250GB ATA. Nie wiem tylko ja k go podłączyć stary dysk mam ustawiony na master ale jak ten nowy ustawiam na slave to nie chce sie system uruchomić. Moze moja płyta nie obsłuży tego dysku- Intel Billings D845BG. Albo trzeba go wpierw jakoś sformatować?? proszę o pomoc!!

a w momencie gdy podłączasz drugi dysk to BIOS widzi oba czy żadnego ??

ustaw na nowym dysku zworkę na CS (cable select).

Tak Bios widzi oba dyski.

to zmień w BIOSIE priorytet dysku z którego jako pierwszego BIOS ma rozpocząć poszukiwanie sektora rozruchowego.

ostawiałem w BIOSie swój stary dysk jako pierwszy i nic…

oczywiście jak odłączasz nowy to system się uruchamia ??

oczywiście ze tak tylko muszę w biosie przestawić bo automatycznie ustawia mi sie distable

a ile masz kanałów IDE na swojej płycie głównej ?? próbowałeś podłączyć nowy dysk do 2 kontrolera IDE ?? dysk który posiadasz to dysk sata ??

za bardzo nie wiem o czym mówisz… napisz gdzie to można sprawdzić to ci powiem

kabelek który podłączasz do dysku na 2 końcówkę którą montujesz na płycie głównej obok tego kanału który posiadasz powinien być drugi ( w przypadku nowych płyt głównych jest tylko jeden taki kanał)

chodzi Ci o taśmę?/

taśmę IDE.

więc mam 3wejscia na głównej do taśm

2 to IDE 1 to stacja dyskietek, podłącz drugą taśmą do drugiego wolnego kanału IDE ten nowy dysk jeśli nie pomoże to podłącz taśmy na odwrót.

ale dalej ustawić w biosie żeby ruszalo z 1 dysku i mieć na slave czy na CS??

wybierz ten dysk jako pierwszy na którym jest system przecież to oczywiste:P.

Tak wiem ale czy slave czy CS :slight_smile:

cs

A jak mogę wgrać windowsa na ten nowy dysk w razie czego będę używał tego nowego bo jak na razie nie chcą oba chodzić.

normalnie :stuck_out_tongue: wsadź płytę do czytnika i zainstaluj (odłączając ten drugi w międzyczasie) lub skorzystaj z programu do klonowania dysków i sklonuj (Norton Ghost).