Podłączenie nowej pamięci RAM

Witam,

 

 

Zacznę od sprzętu:

Płyta Główna:  GA-MA770-DS3

Procesor:  AMD Athlon 64 x2 5200+  ( 2.7 Ghz )

Karta Graficzna:  NVIDIA GeForce 9600 GT

Pamięć RAM:  Patriot 2x1Gb RAM 800Mhz (4-4-4-12)  2.1V

 

Problem polega na tym że dokupiłem Pamięć RAM do 2x1Gb dołożyłem 2x1Gb, nowe kości są w 100% sprawne lecz jakby nawzajem się blokowały te nowe (o co chodzi?) Dołożyłem nowe kości i po włączeniu komputera zaczął on piszczeć po odjęciu 1 nowej kości komputer działa bez zarzutów, nawet jeśli wymienię kość na drugą to także działa, po wyciągnięciu dwóch starych i włożeniu dwóch nowo zakupionych komputer znów zaczyna piszczeć ( Jakby te nowe kości nie mogły pracować razem )

 

Proszę o pomoc oraz przepraszam za ciężką pisownię, nie wiedziałem jak to wytłumaczyć, z góry dziękuję.

Ustawiłeś w BIOSie prawidłowo pamięci dla nich (2.2V)? Spróbuj zwiększyć troche timingi, z doświadczenia wiem że te modele są pod tym względem dość grymaśne i lubią nie działać pod 4-4-4-12.

Przepraszam bardzo, zapomniałem wspomnieć że czytałem na innych forach oraz próbowałem bawić się w BIOSie, jedyne opcje jakie znalazłem ( związane z Pamięcią RAM )  to:

 

Memory Clock - ( 400 , 533 , 667 ,  800 Mhz ) 

DDR2 Voltage Control - ( 0.025 , 0.050 , 0.100 , 0.150 , 0.200 , 0.250 , 0.300 , 0,375  … )

Skróciłem ale liczba wzrasta po 25 od 0.300 jest zaznaczone na czerwono

Nie znam się za bardzo to nic nie zmieniałem 2.2 a 0.025 to duża różnica.

To też tyle się nie baw, lecz wejdź do BIOSu, przy włożonych wszystkich pamięciach, i wybierz pozycje “Load Optymized Defaults” > Enter > potwierdź wybór F10 > Yes i zrestartuj komputer. Po restarcie sprawdź co to dało.

Nie tyle co bawiłem ale sprawdzałem i próbowałem propozycje czytając z google.

 

Właśnie tutaj jest problem mam 4 kości każda ma 1Gb, aktualnie mam włożone 3 kości = 3Gb, jak włożę czwartą to po włączeniu komputera żaden napis ani nic mi się nie pokazuje (czarny ekran + piszczenie)  więc do BIOSu nie mam możliwości się dostać. Pisałem w pierwszym poście że jeśli włożę 2  NOWE kości to komputer się nie włącza jakby te dwie nie mogły działać razem nie ważne w które miejsce w jakiej kolejności włożę te kości.

 

 

@Edit:

 

Odnalazłem te opcje, okazało się że timingi w BIOSie ustawione są na 5-5-5-16-2T, czyli jednak to może być przyczyną nie działania 4 kości ram?? Podczas próby zmiany na standardowe 4-4-4-12-1T komputer po restarcie piszczy JEDEN RAZ i uruchamia się normalnie ALE opcje BIOSu zostają przywrócone do 5-5-5-16-2T

Załóż całą pamięć do gniazd, komp odłączony od zasilania 230 V i wyjmij baterię na 10 minut, włóż, podłącz zasilanie 230 V,start i zobacz, czy wejdziesz do biosu? ustaw datę i godzinę, ewentualnie bootowanie i zapisz bios Save.

 

Nagraj CD i test memtest86 i wklej zdjęcie po jednym całym przebiegu.

 

Instrukcja obsługi programu Memtest86+ - Sprawdzanie pamięci RAM : Hotfix - Portal komputerowy, aktualności, porady

 

A nowa pamięć to?

Zrobiłem jak napisałeś lecz dalej to samo, wyskoczyła tylko opcja o ustawieniach BIOSu do wyboru było " Unknown , Last Good ( jakoś tak… ), Unknown … " Po naciśnięciu Ostatnich dobrych ustawień, ekran znikł (czarny) jakby miał się włączyć komputer normalnie ale po 3-5s ( nic nie wyskoczyło, żaden napis etc… ) dalej to samo co wcześniej czarny ekran + pisk, memtestem też nie jestem w stanie zrobić bo nawet do tej chwili nie dochodzi, w skrócie:  Po naciśnięciu “START” komputer  OD RAZU  piszczy ( maksymalnie naliczyłem 7 pisków, dość irytujący dźwięk ).

 

 

Nowa pamięć to? Jeśli masz na myśli firme, taktowanie itd. to taka sama jak stara Patriot 2x1Gb 4-4-4-12  2.1-.2.2v . W BIOSie ustawione na “Auto” mam 5-5-5-16 ale zmienić nie mogę bo automatycznie opcje się przywracają.

Nie zrobiłeś resetu biosu baterią, a to podstawa w takim przypadku.

 

Możliwe, że nowa pamięć uszkodzona.

 

Włóż jeden nowy moduł do I banku (reszta pusta),reset biosu zapisz Save i test memtestem86.

 

Może aktualizacja biosu.

 

Inne.

Baterie wyciągnąłem, to raczej tak się resetuje, chyba że o czymś nie wiem.

 

Pamięć nowa nie jest uszkodzona, sprawdzałem wcześniej sposobem Stara , Stara , Nowa ( bo działają 3 a 4 już nie ) dzisiaj sprawdzałem Nowa , Nowa , Stara i działa normalnie, jest 3Gb jakbym nie mógł mieć 4Gb choć sloty sprawne bo wszystkie sprawdzone.

 

Zobaczę jeszcze co po aktualizacji biosu.