Podłączenie PC do Amplitunera 5.1

W jaki sposób podłączyć kartę dźwiękową X-FI Gamer do Amplituner tak żeby dźwięk był 6 kanałowy?

http://images10.newegg.com/NeweggImage/ … 006-02.jpg

Amplituner nie ma 3 wejść Jack. Po przez czincze (AUX) podłączyłem ale mam dźwięk stereo na 6 głośnikach. Jak zrobić żeby dźwięk był 6 kanałowy?

Potrzebujesz 3 przewodów jack/chinch. Jeśli Twój amplituner posiada wejście analogowe na gotowy dźwięk 5.1 to podłączasz następująco:

zielone wyjście w karcie dźwiękowej = FR - FL (w ampitunerze sekcja nazywa się przeważnie EXTERNAL DECODER IN - front prawy, front lewy- głośniki przednie)

szare wyjście w karcie dźwiękowej = SR - SL (surround prawy, surround lewy- głośniki tylne odpowiedzialne za efekty dźwiękowe)

pomarańczowe wyjście w karcie dźwiękowej = C (center- głośnik centralny) SW (subwoofer- głośnik basowy) przy czym czincz czerwony to C a czincz czarny to SW

a po co jest to wyjście cyfrowe w karcie dźwiękowej?

Jest to zwykłe wejście/wyjście mini jack takie jakie masz obok tyle że po ustawieniu w opcjach karty dźwiękowej może służyć jako wejście na mikrofon czy np wejście liniowe lub zwykłe wyjście sygnałowe analogowe niestety bo nie jest to złącze cyfrowe. Mowa oczywiście o tym Flexi Jack.

Pozdrawiam.

to czemu jest podpisane optical out?

bardzo proste rozwiązanie dotyczy również xifi extreme music która też ma flexi jacka kup kabel mini jack spdif najprościej na rms.pl przekieruj w sterownikach dzwięk na spdif i juz masz wielokanałowy dzwięk w filmach nagranych w dd i dts

ale z gier i programów pc masz stereo jak chcesz mieć i tam 5 kanałów po kablu cyfrowym to musisz kupić od creativa licencję ddl dts

najprościej na allegro koszt około 25 zł apotem aktywacja na stronie creativa

dlaczego tak ponieważ kabel coaxial nie jest w stanie bezposrednio przesłac wielo kanałowego dzwięku jest to dosc stary standart

natomiast jak wykupisz tą licencje to twoja karta bedzie w stanie w locie kompresowac sygnal z gier i pogramow do (dolby digital live w xp

lub do dts ktory jest troche lepszy jesli masz viste lub 7) potem ampli dekompresuje i już jest

dodam ze pakiet ten jest dolączany darmowo do xfi titanium i wyższych modeli creative a do niższych trzeba niestety dokupić

acha upewnij się tylko przed aktywacją tylko ze masz najnowsze sterowniki i w audio control panel masz zakładke decoder a w niej dd dts bitstream out jeśli na najnowszych sterach tego nie ma to polecam nieoficjalne stery daniela k xfi support pack 2

po aktywacji powinna pokazać się nowa zakładka enkoder a w niej ddl dts

żeby zakończyć podobno da też się do tego zmusić audigy ale tylko na nieoficjalnych sterach ja tego nie robiłem bo mam xfi extreme music

Dodane 12.02.2010 (Pt) 21:21

dodaje jesze jeden post poniewaz obecnie powoli standartem staje sie podlaczanie przez hdmi ale tutaj wiele osób przykro się rozczaruje kupujac nowego taniego ampli z hdmi lub używke Dla gier i programów pc bo tak jak wposcie wyżej maximum przez koaxial to kompresja stratna do dts a potem dekompresja a tak można by próbować przesłać besstratnie 6 kanałowy pcm wprost do ampli przez hdmi no i oczywiście nie ma wyższych standardów blureyowych hd mastrer audio itp chyba ze zostaną wysłane analogowo

a nie wszystkie nowe ampli mają 6chanel analog input jak będzie ktoś zainteresowany napiszę więcej

Dodane 13.02.2010 (So) 12:04

dodaje poprawke bo nie wyraziłem się dość jasno w sprawie połączenia przez hdmi chodzi mi tu wylcznie o uzyskanie przez hdmi czegoś

więcej niż przez optyk coaxial a z tym mogą być problemy z dwóch powodów 1 niektóre tańsze nowe ampli mimo że maja gniazdka hdmi tak naprawdę go nie obsługują punkt 2 to coś więcej też trzeba jakoś wysłać po hdmi do ampli a tu z poziomu pc też są problemy mówię tu ciągle o tanich zestawach

Dodane 14.02.2010 (N) 21:43

kolejne doprecyzowanie tematu

jeśli ampli w instrukcji obsługi ma napisane ze obsługuje tylko hdmi pasthrouh to nic z tego nie będzie

nie jest on wtedy w stanie niczego pobrać z kabla hdmi a tylko go przerzuca do wyjścia out a za instrukcją dzwięk proszę podłączyć oddzielnym kablem moim zdaniem sztuka dla sztuki chyba że kogoś fascynuje takie połączenie dżwięku z blu ray pc ps3 itp hdmi =>ampli z ampli hdmi do telewizora a z telewizora optyk/coax do ampli no i oczywiście nici z dobrodziejstw przesyłu hdmi

oczywiście niektóre ampli mogą więcej i nie mowie tu o topowych modelach dobry przykładem niech będzie tu pioneer

vsx 519 vk za instrukcją tryb do wyboru hdmi pasthrouh lub amp

The compatible signals via the HDMI terminals are: Dolby Digital, DTS, SACD (DSD 2 ch), DVD Audio (including 192

kHz), PCM (32 kHz to 192 kHz sampling frequencies) tutaj najistotniejsze jest na końcu czyli pcm

ponieważ przez hdmi można do niego przesłać nieskompresowany wielokanałowy dżwięk czyli nie ma na pokładzie dekoderów hd audio ale można do niego wysłać zewnętrznie zdekodowany sygnał jak dla mnie to wystarczy do odtwarzania bezstratnie wszystkiego co mamy na pc a i nowe formaty bluray audio nie będą problemem oczywiście jak ktoś chce mieć wbudowane dekodery to musi dopłacić i kupić coś droższego ale tez bez przesady tu może ciekawy być amp samsunga zainteresowałem się nim bo mam trochę innej elektroniki samsunga i jest ok

acha i żeby ktoś nie myślał że ze tak tego pioneera chwale to ma on dla mnie sporą wadę nie mianowicie nie ma czegoś co nazywa się kablibrator czyli dodanego mikrofonu i elektroniki korekcji do błedów akustyki pomieszczenia a konkurencja w tej cenie niestety ma jestem początkujacy w tym temacie wiec pewnie byłoby to pomocne

teraz druga strona czyli z pc hdmi

1)tu z zacznę od najlepszego rozwiązania czytaj najdroższego azuntech z hdmi to na czipie xfi lub Asus Xonar HDAV1.3

poprawna konfiguracja i to wszystko każda inna dzwiękówka z hdmi powinna wystarczyć ale na razie są tylko te

2)dobrą sytuację mają tez posiadacze laptopów z hdmi i mobo z hdmi na pokładzie ale tu już nie jest tak różowo

po pierwsze to będą pewnie jakieś realteki czyli bez rewelacji plusy to wielokanałowe dżwięki audio z gier i programów omijające nieciekawe wyjścia analogowe tych kart no i oczywiście dekodowanie/przesyłanie hd audio pod warunkiem że producent poprawnie to zrealizuje i nie obetnie np transferów po hdmi albo się okaże że coś istotnego usunął bo to co tu ukrywać budżetówki

3 posiadcze kart xfi asus itp tutaj próbują powalczyć producenci kart graficznych ale też bez rewelacji

po pierwsze nvidia do niektórych kart oferuje podłączenie audio kabelkiem ale tutaj w według mnie otrzymamy przez hdmi karty graficznej tylko to co poszłoby coaxialem i nic więcej

2 rozwiązanie przesył wewnątrz komputera i tu też bez rewelacji bo o niekompresowanym pcm mowy nie ma ewentualnie niektóre z kompresowane blureyowe formaty audio no i oczywiście ampli musiałby je dekodować czyli tylko droższy amp a przy graniu w gry pc pewnie trzeba by się liczyć ze spadkiem fps i chyba jednak bezpośrednio przez coax bo nic lepszego w tym temacie nie otrzymujemy

podsumowanie

mam nadzieje ze komuś się przyda proszę tego nie traktować jako prawdy objawionej i samemu zweryfikować

chce zwrócić uwagę że ampli obecnie nie mam ciągle się rozglądam i zbieram kasę na jakiś ciekawy zestaw

a to co napisałem jest wynikiem drążenia forów plus inwencja własna a sterowniki xfi zakupiłem i aktywowałem

dlaczego taki temat bo liczę że niedługo wyjdą jakieś tanie a przynajmniej w rozsądnej cenie dzwiękowki z hdmi a ampli posłuży dużo dłużej grając wszystkie obecne a także przyszłe formaty audio

a może ktoś zna jakiś inny lepszy na to sposób lub coś przekręciłem

Dodane 17.02.2010 (Śr) 19:09

ostatnie wyjaśnienia

1 nie da się aktywować pakietu ddl dts na xfi extreme audio ponieważ ta karta została sprzętowo okrojona i nie posiada pełnej funkcjonalności kart xfi

2 jesli chodzi o asusy to tu rowniez wyższe modele maja dołaczony podobny pakiet a niższe nie i chyba nie da się go dokupić oddzielnie radzę to sprawdzić

3 kluczowe słowo będzie tu miało wyrażenie czy jest opcja ddl dts encode

4 jeśli chodzi realteki to no cóż jest podobno taki 888dd ale to jak z jednorożcem

5 niektóre gry oferują dżwięk wielokanałowy po coaxial same z siebie ale robią tak ponieważ ich producent dogadał sie

dolby czyli mamy sytuacje nastepującą albo wszystko zostanie po staremu albo do kazdej gry doliczany będzie haracz dla dolby osobiście stawiam na wolną amerykankę

6 prawie wszystkie nowe karty dżwiękowe wychodzą niestety na pcie

jest to problem ponieważ jeśli masz slot pcie przed grafika czyli bliżej proca to najczęściej blokuje włożenie dłuższej karty radiator mobo a jeśli masz za grafiką to 1 slot zasłania radiator grafy a po włożeniu w 2 slot prawie pewny duży wzrost temp grafy i jej zgon także dopiero w trzeci slot od grafy można coś włożyć

I tym razem to już koniec bo naprawdę nie wiem co mógłbym więcej dodać do tematu

jeszcze raz dodaję że moglem coś gdzieś przekręcić jak ktoś znajdzie błędy niech mnie poprawi

Dodane 19.02.2010 (Pt) 20:30

po wertowaniu instrukcji rożnych ampli wygląda na to że na chwilę obecną najniższe modele ampli nie mają obsługi hdmi a dopiero klasa wyżej a czy jest to warte dopłaty każdy musi sam zadecydować