Podłączenie routera do innego, pracującego jako switch

Witam.

 

Chciałbym rozszerzyć sieć, która wygląda następująco:

 

Router 1 - standardowy router od Neostrady, robi tu jako główne urządzenie i do niego jest podłączony kabel od dostawcy internetu.

 

Router 2 - urządzenie firmy Pentagram, prowadzi do niego kabel od routera 1. i jest podpięty w port LAN. Jest na nim wyłączony serwer DHCP. Niestety jest w nim jedynie jedno wolne gniazdo RJ45, a potrzebuję trzech.

 

I tu pojawia się moje pytanie - czy do routera 2 mogę podpiąć kolejny, aby rozszerzyć sieć o kolejne komputery? Jeśli tak, to jak mniej więcej go skonfigurować?

Możesz użyć kolejnych routerów jako switchy. Podłącz je też przy użyciu portów LAN (a nie WAN) i wyłącz w nich DHCP.

Router 1 nauczy się, że urządzenia podłączone do routera 3 są osiągalne poprzez router 2.

Wracając do obecnej sytuacji, w twojego opisu wychodzi na to, że router pentagram ma dwa porty Lan i żaden z nich nie będzie podłączony do komputera, tylko neo-router2-router3.

W jakim celu jest więc użyty?

Router pengram ma cztery porty LAN, z czego trzy są zajęte - do jednego jest podłączony Router 1, a do dwóch są podłączone komputery. Jest więc jeden wolny port LAN, a potrzebuje kolejnych trzech.

 

Chciałbym jeszcze zapytać co i jak z adresacją routera? Wyłącze w nim DHCP i mam nadać mu stałe IP z puli DHCP od Routera 1?

 

@Edit

 

Już chyba sobie poradziłem - na nowym routerze zostawiłem domyślną adresację i wyłączyłem DHCP. Na próbę podłączyłem do niego komputer, ręcznie ustawiłem IP, maskę, bramę oraz DNS i był dostęp do internetu. Podejrzewam więc, że jeśli tak samo poustawiam poszczególne komputery to wszystko będzie działać jak należy.

Dziękuje za odpowiedź.

 

Jedyne co mnie zastanawia to czy zmienić IP Routera w sieci na inne. Jedyna różnica w tym przypadku polega na tym, w jaki sposób się do niego dostajemy?

* port WAN nie może być w użyciu, bo nie uzyskasz dokładnie tego, co potrzebujesz (chociaż możesz dzięki temu wydzielić sieć),

* ten drugi router będzie używany jako switch, więc będzie dla tego pierwszego jako po prostu rozdzielacz portów,

* zmień IP tego routera na dowolny, ale tak żeby nie wchodził w konflikt z tym głównym (daj mu jakiś wysoki IP (ostatnie trzy cyfry)

IP zmieniasz po to, aby zarządzać routerami i aby hosty podłączone do danego przełącznika, nie traktowały go jako bramy domyślnej, bo pakiety polecą w kosmos, tzn. nigdy nie wyjdą poza ten segment sieci i router będzie je odrzucał.

Ok dziękuję wszystkim, w takim razie ustawie IP w tej samej podsieci, ale spoza zakresu DHCP routera 1. Tak powinno być w porządku, o ile dobrze zrozumiałem.

Dopisano dziś, 18:53

Podłączyłem kolejny router jako switch, z wyłączonym DHCP zostawiając standardowe IP (192.168.2.1) podczas gdy adresacja w sieci jest 10.0.0.x do Routera 2, który również pracuje jako switch.

Komputery podłączone do końcowego urządzenia miały problem z automatycznym pobraniem IP, więc ustawiłem im je ręcznie na adresy z DHCP Routera 1 i na nich internet działa. Niestety teraz, urządzenia podłączone do Routera 2 (Pentagram), również muszą mieć ręcznie ustawione IP, bez względu na to czy łączą się z nim po Wifi czy po kablu. Nie są w stanie pobrać go automatycznie.

Chciałbym się dowiedzieć co zrobiłem nie tak? Wystarczy, że zmienię adres drugiego switcha na IP z zakresu sieci (10.0.0.x), ale spoza DHCP Routera 1 i komputery powinny móc pobrać adresy automatycznie?


Proszę używać opcji edytuj, zamiast pisać post pod postem.

roobal

Jeśli routery dobrze podłączyłeś (portami LAN, kablem krosowanym), to nie powinno być żadnych problemów z pobraniem konfiguracji protokołu IP. Sprawdź jeszcze zakres adresów na serwerze DHCP, może przekraczasz ustaloną pulę.

Podłączyłem kablem prostym, podobno też powinno działać. Po podłączeniu “Switcha” do “Switcha”, aby mieć dostęp do internetu na jakimkolwiek z urządzeń bez względu na to przez który z routerów się łączę - muszę ustawić ręcznie IP. Wszystkie adresy są z puli DHCP routera, sprawdzałem.

Pod warunkiem, że przełączniki posiadają auto MDI-MDIX lub port uplink.

Problem rozwiązany. Okazało się, że drugi router restartował ustawienia do domyślnych po każdym restarcie, a co za tym idzie zmieniał adres i przydzielał IP komputerom ze swojego DHCP mieszając w całej sieci.

 

Pomogła aktualizacja firmware Routera, zapamiętuje ustawienia po restarcie. Ustawiłem mu adres w tej samej podsieci, w której znajduje się Router od Neostrady, wyłączyłem DHCP i działa połączony kablem prostym z poprzednim switchem.

 

Niestety troszkę mi namieszał w sieci i musiałem wszystko porozłączać i skonfigurować większość od nowa, ale udało się i wszystko przydziela dynamicznie tak jak powinno.

 

Dziękuję za pomoc.