Podłączenie serwera nas tak, by był widoczny pod publicznym adresem IP

(adrian218) #1

Witam mam już od tego mętlik w głowie. Zacznę od początku mam komputer , który ma służyć jako serwer , ale jak mu podepnę kabel od routera to dostaje sieć wewnęrzną 192.168.0.101, ale mi to nie pasuje bo mam ip zewnętrzne i chcę z każdego miejsca zadządzać, ale jak podepnę głowny kabel od neta do serwera, to jak mam internet po wifi na reszte urzadzeń rodzielić ? Bo jak głowny kabel idzie do serwera to ładnie mam ip moje zewnętrze wszystko dziala tylko z routerem są jakieś chocki bo sobie sieć wenętrzną robi przekierowanie portów mnie nie interesuje.

(Dimatheus) #2

adrian218 , zapoznaj się, proszę, z tym tematem i stroną, a następnie - korzystając z przycisku Edytuj (na dole pierwszego posta po prawej stronie) i opcji Użyj pełnego edytora - popraw tytuł wątku tak, by mówił konkretnie o problemie. Poprawnie zatytułowany wątek zwiększa szansę na uzyskanie szybkiej pomocy. Zignorowanie tej prośby będzie skutkować przeniesieniem tematu do kosza.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(roobal) #3

Tak na przyszłość, pisz po polsku, bo Twój post jest kompletnie niezrozumiały.

Możesz napisać dlaczego przekierowanie portów Cię nie interesuje? Możesz jeszcze wykorzystać DMZ (NAT 1:1). DMZ będzie dla Ciebie nałatwiejszym rozwiązaniem. No chyba, że PC ma być routerem. Na czym stawiasz tego NASa? FreeNAS, OMV czy może jakieś inne rozwiązanie?

(adrian218) #4

No tak postawię serwer na FreeNAS, serwer dostanię ip np. 192.168.0.101 bo mam podłaczony router, i w routerze wtedy takie przekierowanie portów będzie poprawne abym mógł dostać się po zewnętrznym IP:

0f392f05d6.f.png

FreeNAS posiada możliwość instalacji ownclouda ?

(roobal) #5

Jak postawisz serwer w DMZ, to będziesz mial NAT 1:1, czyli IP publiczne będzie automatycznie kierowana na prywatne. Od przekierowania portów różni się tym, że to działa tak jakby serwer miał publiczne IP, a przy przekierowaniu, musisz utworzyć regułę dla konkretnego portu usługi.

FreeNAS bazuje na FreeBSD, ale może uda Ci się zainstalować ownCloud ze źródeł. Ewentualnie postaw sobie na tym komputerze Xen i stwórz dwie VMki jedna z FreeNAS, druga z Linuksem i ownCloud. Jednak w takim przypadku musiałbyś zrobić przekierowanie portów.

(bart86) #6

Do owncloud potrzebny jest serwer www z PHP 5 chyba od 5.3 system jest nie ważny.

Stawiasz NAS, w routerze dodajesz do DMZ wewnetrzy numer IP 192.... i w sumie tyle.

(roobal) #7

FreeNAS oparty jest na FreeBSD i panel działa, jeśli dobrze pamiętam na lighttpd.

(bart86) #8

owncloud wymaga dowolnego serwera www, minimalnie PHP 5.3 i bazy SQL w sumie dowolnej może być sqlight, MySQL, PostgreSQL,

(roobal) #9

Wiem, że dowolnego.

(adrian218) #10

Mniejwięcej już wiem jak to zrobić, ale mam jedno pytanie jaki system polecacie aby postawić serwer nas ?

(drunkula) #11

Jak już bart86 pisał - dowolny... Jeżeli planujesz takie umiejętności wykorzystywać kiedyś zawodowo, to ja z tych dwóch wybrałbym CentOS - większość oprogramowania korporacyjnego testowana i wspierana jest najpierw na RHEL a dopiero potem ewentualnie na innych distro, a CentOS to taki RHEL bez płatnego wsparcia (plus marginalne różnice).

Nie żeby debian był gorszy, ot taki trend aktualnie obowiązuje.

(bart86) #12

CentOS jest dystrybucją Linuksa dla zaawansowanych

z Debianem może sobie poradzić każdy bo podstawowym zapoznaniu się z Linuksem i w Google można znaleźć wiele rozwiązań problemów oraz tutoriali

(roobal) #13

Bez przesady. CentOS/RHEL jest wygodny w obsłudze i jak się zapozna z systemem to wręcz powiedziałbym, że Debian jest właśnie dla zaawansowanych. Debian też nie jest gorszy. Sam korzystam z Debiana na serwerach, bo się już do niego przyzwyczaiłem.

To zależy, który Ci bardziej odpowiada. Możesz skorzystać z gotowego rozwiązania jakim jest FreeNAS, a możesz postawić wszystko od podstaw na Linuksie lub FreeBSD.

(Osabeszczel) #14

Posiadam w domu serwer właśnie z ownCloud, system oczywiście Debian :slight_smile:

Bardzo Ci polecam ten system, ownCloud instalowałem chyba z apt-geta działa prawidłowo 

Spróbuj się z Debianem.