Podłączenie serwera nas tak, by był widoczny pod publicznym adresem IP

Witam mam już od tego mętlik w głowie. Zacznę od początku mam komputer , który ma służyć jako serwer , ale jak mu podepnę kabel od routera to dostaje sieć wewnęrzną 192.168.0.101, ale mi to nie pasuje bo mam ip zewnętrzne i chcę z każdego miejsca zadządzać, ale jak podepnę głowny kabel od neta do serwera, to jak mam internet po wifi na reszte urzadzeń rodzielić ? Bo jak głowny kabel idzie do serwera to ładnie mam ip moje zewnętrze wszystko dziala tylko z routerem są jakieś chocki bo sobie sieć wenętrzną robi przekierowanie portów mnie nie interesuje.

adrian218 , zapoznaj się, proszę, z tym tematem i stroną, a następnie - korzystając z przycisku Edytuj (na dole pierwszego posta po prawej stronie) i opcji Użyj pełnego edytora - popraw tytuł wątku tak, by mówił konkretnie o problemie. Poprawnie zatytułowany wątek zwiększa szansę na uzyskanie szybkiej pomocy. Zignorowanie tej prośby będzie skutkować przeniesieniem tematu do kosza.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Tak na przyszłość, pisz po polsku, bo Twój post jest kompletnie niezrozumiały.

Możesz napisać dlaczego przekierowanie portów Cię nie interesuje? Możesz jeszcze wykorzystać DMZ (NAT 1:1). DMZ będzie dla Ciebie nałatwiejszym rozwiązaniem. No chyba, że PC ma być routerem. Na czym stawiasz tego NASa? FreeNAS, OMV czy może jakieś inne rozwiązanie?

No tak postawię serwer na FreeNAS, serwer dostanię ip np. 192.168.0.101 bo mam podłaczony router, i w routerze wtedy takie przekierowanie portów będzie poprawne abym mógł dostać się po zewnętrznym IP:

 

 

FreeNAS posiada możliwość instalacji ownclouda ?

Jak postawisz serwer w DMZ, to będziesz mial NAT 1:1, czyli IP publiczne będzie automatycznie kierowana na prywatne. Od przekierowania portów różni się tym, że to działa tak jakby serwer miał publiczne IP, a przy przekierowaniu, musisz utworzyć regułę dla konkretnego portu usługi.

FreeNAS bazuje na FreeBSD, ale może uda Ci się zainstalować ownCloud ze źródeł. Ewentualnie postaw sobie na tym komputerze Xen i stwórz dwie VMki jedna z FreeNAS, druga z Linuksem i ownCloud. Jednak w takim przypadku musiałbyś zrobić przekierowanie portów.

Do owncloud potrzebny jest serwer www z PHP 5 chyba od 5.3 system jest nie ważny.

Stawiasz NAS, w routerze dodajesz do DMZ wewnetrzy numer IP 192… i w sumie tyle.

FreeNAS oparty jest na FreeBSD i panel działa, jeśli dobrze pamiętam na lighttpd.

owncloud wymaga dowolnego serwera www, minimalnie PHP 5.3 i bazy SQL w sumie dowolnej może być sqlight, MySQL, PostgreSQL,

Wiem, że dowolnego.

Mniejwięcej już wiem jak to zrobić, ale mam jedno pytanie jaki system polecacie aby postawić serwer nas ?

Jak już bart86 pisał - dowolny… Jeżeli planujesz takie umiejętności wykorzystywać kiedyś zawodowo, to ja z tych dwóch wybrałbym CentOS - większość oprogramowania korporacyjnego testowana i wspierana jest najpierw na RHEL a dopiero potem ewentualnie na innych distro, a CentOS to taki RHEL bez płatnego wsparcia (plus marginalne różnice).

Nie żeby debian był gorszy, ot taki trend aktualnie obowiązuje.

CentOS jest dystrybucją Linuksa dla zaawansowanych

z Debianem może sobie poradzić każdy bo podstawowym zapoznaniu się z Linuksem i w Google można znaleźć wiele rozwiązań problemów oraz tutoriali

Bez przesady. CentOS/RHEL jest wygodny w obsłudze i jak się zapozna z systemem to wręcz powiedziałbym, że Debian jest właśnie dla zaawansowanych. Debian też nie jest gorszy. Sam korzystam z Debiana na serwerach, bo się już do niego przyzwyczaiłem.

To zależy, który Ci bardziej odpowiada. Możesz skorzystać z gotowego rozwiązania jakim jest FreeNAS, a możesz postawić wszystko od podstaw na Linuksie lub FreeBSD.

Posiadam w domu serwer właśnie z ownCloud, system oczywiście Debian :slight_smile:

Bardzo Ci polecam ten system, ownCloud instalowałem chyba z apt-geta działa prawidłowo 

 

Spróbuj się z Debianem.