Podłączenie TV do komputera


(Deejay85) #1

Podłączenie TV do komputera.

Telewizor podłączyłem do PC kablem HDMI-HDMI. Do Karty graficznej ATI radeon HD 4830 jest podłączony przez przejściówkę DVI-HDMI. Dźwięk jest podłączony przez Jacka 3,5 do gniazda AUDIO IN w Tv i do zielonego gniazda karty graficznej przez rozdzielacz by nie wypinać co chwilę kabla. Obraz jest przekazywany w porządku ale nie mogę uzyskać dźwięku z głośników w TV. Gdy w Windowsie wybieram ustawienia by obraz był na monitorze i TV dźwięku Z TV nie ma, gdy wybieram by obraz był tylko na TV też nie ma dźwięku. Dźwięk z głośników w TV jest tylko wtedy gdy w windowsie wybiorę obraz by wyświetlał obraz tylko na monitorze:cry: czyli zupełnie odwrotnie jak trzeba. Wszystko podpinałem wczoraj wieczorem i zdawało mi się że było wszystko normalnie ale nie jestem pewien bo wtedy bardziej zwracałem uwagę by ustawić dobry obraz. Dzisiaj trochę się jeszcze bawiłem ustawieniami rozdzielczości w PC i TV i zamieniłem na chwile miejscami kable HDMI ale nie wiem czy tu może tkwić wina bo nie znam się ta tych sprawach.

Liczę na pomoc


(Tom837) #2

Witam

Tu jest link na twoją odpowiedź http://pl.wikipedia.org/wiki/Digital_Visual_Interface

I tak jak tam pisze musisz mieć conajmniej złącze DVI-D (bo inne tego typu też są) oraz kartę graficzną, która będzie w stanie wysyłać również i dźwięk.

I jak sam piszesz

. Tzn. że komputer daje sygnał dźwiękowy, ale musiałeś w TV napewno ustawić na inne źródło odbioru sygnału niż HDMI-DVI :slight_smile: Ja to tak rozumiem :slight_smile:

Aha. Jak nie masz karty graficznej z DVI-D dającą sygnał dźwiękowy to raczej się nic nie uda.


(Deejay85) #3

Ale ja nie mam dźwięku podłączonego pod kartę graficzną tylko pod kartę dźwiękowa i przesyłam dźwięk nie przez DVI tylko przez zwykły JACK 3,5mm. Wczoraj przez chwilę miałem obraz na TV i dźwięk z głośników TV. Potem chwilę się bawiłem by ustawić sensowną rozdzielczość i wyłączyłem kompa. Dzisiaj już to nie chce działać.


(Tom837) #4

Ja Cię rozumiem. Pewnie, że nie podłączysz, jest to nie możliwe. Tylko o to chodzi, że z Twojej karty dźwiękowej wychodzi sygnał dźwiękowy i tak ma być. Twój TV go odbiera, ale wtedy wychodzi z niego dźwięk, gdy ustawisz na nim w menu (u mnie to konfigurator TV) prawidłową ścieżkę odbioru (u mnie ta ścieżka to połączenie zew.). Rozumiesz.

Sprawdź sobie jeszcze drugie wyjście DVI w karcie graficznej, czy da radę. Jeżeli nie, tzn., że Twoja karta graficzna nie wspiera sygnału wyjściowego w postaci dźwięku :slight_smile:


(Deejay85) #5

Nie ma u mnie nic takiego w opcjach TV. :frowning: Co do drugiego wyjścia to jest identyczne jak pierwsze DVI-I i skoro wczoraj przez chwile na takim podłączeniu jak mam dzisiaj był i dzwięk i fonia z TV to chyba nie tu trzeba szukać problemu. Wczoraj jeszcze bawiłem się ustawieniami TV i kompa oraz aktualizowałem sterowniki w PC. Telewizor przywróciłem do fabrycznych a jeśli chodzi o PC to możliwe że tam jest coś namieszane?


(Tom837) #6

Jeszcze u wujka google poszukam, czy ta Twoja grafika wspiera poprzez DVI dźwięk. :slight_smile:

Znalazłem (chodzi o Twoją)

ATI postanowiło zaprezentować kolejną kartę bazującą na mikroarchitekturze serii Radeon HD 4xxx. Wprowadzony model HD 4830 to odpowiedź ATI na dobrze radzący sobie wśród tańszych kart produkt NVIDII z procesorem GeForce 9800 GT. Karta ATI to jego bezpośredni konkurent podobny zarówno pod względem osiągów jak i ceny. Model ATI wyposażono w 640 jednostek strumieniowych, które komunikują się z 512 MB pamięci GDDR3, 256-bitową szyną pamięci. Jednostek renderingu nowy model ATI ma 16, tyle samo co szybsze Radeony HD 4870. Niższe są za to częstotliwości taktowania procesora i pamięci. Procesor wykonany w technologii 55 nm pracuje z taktowaniem 575 MHz, a pamięci 1800 MHz. Karta wyposażona jest w interfejs PCI Express 2.0 i choć należy do segmentu urządzeń tanich do sprawnej pracy wymaga podłączenia 6-pinowego złącza zasilania.

Dobra do HD

Podobnie jak wszystkie karty ATI serii Radeon HD4850/70 także nowy model posiada wybudowany silnik graficzny UVD i funkcje AVIVO HD odpowiedzialne za sprzętowe wspomaganie procesu dekodowania filmów zapisanych w wysokiej rozdzielczości. To jeden element decydujący o atrakcyjności takiej karty jako wyposażenia komputera filmowego. Drugim nie mniej ważnym, jest wyposażenie w złącze HDMI (uzyskujemy je zakładając na wyjście cyfrowe DVI specjalną przejściówkę dostępną w zestawie), które po pierwsze pozwala także na przesył do wyświetlacza czy amplitunera także strumienia audio (nie trzeba w tym celu łączyć karty z układem audio płyty głównej jak to ma miejsce w kartach NVIDII). Karty ATI mają wbudowany kontroler audio, który obsługuje dźwięk 7.1, choć niestety najlepsze jakościowo kodeki DTS HD MA i HR nie są obsługiwane.

Czyli Twoja grafika obsługuje to co trzeba.

Spytam, a czy masz sterowniki Catalyst-najnowsze-może da rade i podaj swój system :slight_smile:


(Deejay85) #7

Dzięki za odpowiedz. Podłączyłem tylko po HDMI wgrałem najnowsze sterowniki Realteka dedykowane pod ATI i dźwięk się pojawił

Mam jeszcze 2 pytania.

  1. Jak przełączam obraz na TV to mam ustawioną rozdzielczość Full HD 1980x1080. Skoro to rozdzielczość w formacie 16:9 to dlaczego po bokach mam czarne pasy a nie wypełnienie całego ekranu? Nie są one tak szerokie jak przy materiale 4:3 na TV panoramicznym ale jednak są.

  2. Czy rozdzielczość jaką ustawie na TV wpływa tylko na wielkość ikon i ogólnie rozmiaru pulpitu czy jeszcze na coś innego. Chodzi o to czy jak obniżę rozdzielczość z Full HD na mniejszą to czy gry i np. pliki mkv będą wyglądać słabiej czy nie ma to żadnego wpływu na wyświetlane materiały.