Podłączony, nie ładuje - jak ustawić limit?

Witam,

Czy jest możliwe ustawienie programowo, aby laptop przestał ładować akumulator, gdy jego poziom naładowania jest dość wysoki (z 90%) ?

Czytałem, że takie doładowywanie, gdy poziom baterii jest bliski 100% znacznie skraca jej żywotność.

Pisało by “Podłączony, nie ładuję” - tak jak przy pełnej baterii.

Niestety, w laptopie nie mam tej funkcji, która blokuje ładowanie na określonym poziomie baterii. Ubędzie 1 % - ładuje :frowning:

Laptop

TOSHIBA SATELLITE L650-1M0

O ile mi wiadomo, za kontrolę ładowania odpowiada układ logiczny (w jednych laptopach lepszy bądź gorszy - to fakt), ale nie znając charakterystyki jego pracy, poprawianie jego działania przy pomocy programu, to już proszenie się o awarię (w skrajnej możliwości - nawet małą eksplozję). Z drugiej strony - max. rozładowanie akumulatora też skraca jego żywotność (ergo: używanie akumulatora skraca jego żywotność…)

No cóż… A np. jak przechodzę z pokoju do drugiego pokoju, ubywa z 3% baterii - wtedy lepiej jest doładować, czy wyładować np. do 60% i wtedy naładować? Co mniej skróci żywotność?

Każda bateria ma ograniczoną ilość cykli ładowania. Dba o to taka elektronika w baterii.

Dlatego lepiej lapka podłączyć do zasilacza, gdy bateria będzie już wyładowana. W ten sposób bateria dłużej pociągnie niż gdybyś stosował doładowania w różnych momentach.

A ta ilość cykli ładowania to jest takie coś, że np. minie 300 ładowanie baterii i koniec - nie ładuje, AMEN?

(Laik ze mnie)