Podniesienie FSB w AMD Athlon

Witam. Mój procesor to (niestety) AMD Athlon 1700+ 1467 MHz FSB 133. Podniosłem FSB do 150, co daje 1650 MHz. Czy takie taktowanie procesora jest bezpieczne? Temperatura 40-45 stopni po podkręceniu.

Czy wszystko jest w porządku??

20091113113505.jpg

a ja pamietam że ten model chyba całkiem nieźle się kręcił - fakt to było parę ładnych lat temu :wink:

taktowanie podkręconego procka jest bezpieczne do tego momentu, kiedy nie sypie on błędami i nie jest za gorący w stresie (maxymalna temp. pracy jest w oznaczeniu numeru seryjnego procka - któraś literka od końca)

pamiętaj że podnosząc fsb, często także podnosisz częstotliwość na pamięciach, pci i agp - więc któryś z tych podzespołów także może nie dać rady, a nie musi to byc wina procka jak komp nie wstanie po zmianie fsb.

jeśli zaczyna sypać błędami - podnoś napięcie delikatnie na procku.

podobnie jest z pamięcią - najpierw trochę napięcie, a później niestety zwiększasz opóźnienia w timingach.

do testowania procka użyj Prime95 - http://ocforum.pl/showthread.php?t=2783

do pamięci memtest86 - tylko tego którego odpala się w dosie.

a można pozostać przy samym FSB, bez podnoszenia napięcia??? Niestety jest to tylko Athlon XP Palomino, więc z niego nei wycisnę za wiele. Zasilacz jest stary 7-letni RUBIKON (podobno bomba). System chodzi stabilnie, nic się nie przywiesza, temperatury w normie. Gdy podniosłem FSB do 165 coś ok. 1900 MHz to wyskoczył błąd i system nie chciał się odpalić.

pewnie podkręcasz jak bardzo chcesz (albo tyle na ile sprzęt pozwoli).

poza tym widzę że masz płytkę od ecs’a - wielu twierdziło wtedy że to badziew, tak jak troszkę później asrock, u mnie mimo wszystko ecs k7s5a - bo takiego miałem działał dość dobrze, w sieci były dostępne modowane biosy z większą ilością dostępnych funkcji.

ja również nie narzekam na tą płytkę. Komp stary, ale jary :smiley:

Zależy co się komu trafi… Tak jak i z tym zasilaczem. Niby bomba, a chodzi już tyle lat…

Teoretycznie ten athlon powinien działać z przy 80 st stabilnie.

Teoretycznie. U mnie w stresie do 50 stopni nie dochodzi. Chodzi z częstotliwością ok 1700 MHz :wink: