Podobno Neostrada daje dynamiczne zewnętrzne IP więc dla czego ja go nie mam?

Próbuje postawić serwer na swoim laptopie, przeczytałem już naprawdę multum różnych postów i filmów.

Bierzesz się za  coś o czym nie masz pojęcia, poczytaj o NAT.

Spróbuję najprościej jak się da wytłumaczyć o co chodzi.

“Zewnętrzny” adres IP jest przydzielany dynamicznie przez dostawcę i jest zmienny. Pobiera go urządzenie które ma bezpośrednie połączenie z siecią (w Twoim wypadku modem Livebox).

Ty łącząc się z modemem pobierasz adres IP przydzielany przez Liveboxa (najczęściej z zakresu 192.168.1.x) i ten określamy jako “wewnętrzny”.

Wyświetlając na laptopie parametry połączenia sieci bezprzewodowej widzisz adres “wewnętrzny” (dla IP v4 jest to w Twoim wypadku 192.168.1.10).

Adres ten również może się zmieniać w zależności ile urządzeń jest podłączonych do Liveboxa. Można go ustawić na stałe w centum sieci i udostępniania. W laptopie nie można natomiast tego zrobić dla adresu “zewnętrznego”.

Stały adres można ustawić jedynie w konfiguracji modemu.

Jak pisałem jednak wyżej adres IP w usłudze neostrada jest zmienny i w tym wypadku nie można go ustawić na stałe.

Postawienie serwera o jakim piszesz (bez dodatkowego oprogramowania) przy zmiennym IP jest praktycznie niemożliwe.

Możesz to zrobić jedynie dla sieci domowej (tj. urządzeń łączących się tylko z Twoim modemem)

No spoko, połowy z tego nie zrozumiałem. wiem tylko że to tłumaczy adres. Tyle że nie kumam nic i jeżeli wyłączył bym tą usługę to wtedy mi połowa rzeczy w necie przestanie działać. nie ważne. Ale jeżeli użyłbym do postawienia tego serwera no-ip.pl to wtedy wszystko chyba powinno działać normalnie i wszystkie pakiety docierały by do innego pc ?

no-ip zapewnia stały host pomimo zmiennego IP, to czy pakiety będą docierały zależy czy dobrze wszystko skonfigurujesz.

To znaczy że będe mógł za pomocą tego postawić (raczej udostępnić innym) serwer ? Czy raczej załatwi to tylko sprawę ze zmiennym IP ? Bo widziałem kilka filmów na yt jak ktoś stawia serwer i używa tej właśnie strony tylko nie wiem czy akurat do hostowania.

No-ip zapewnia tylko stały adres, serwer stawiasz “swoją drogą”. Choć szczerze mówiąc jeśli planujesz go tworzyć do gierek sieciowych to może być niewypał, bo raz, że musisz mieć szybki net, a dwa że no-ip jest poważnym obciążeniem na drodze klient-serwer i generalnie taki serwer będzie działał zauważalnie gorzej (z większymi opóźnieniami) niż bez tej usługi.

No to ok, dzięki. Czyli wychodzi na to że lepiej robić wszystko na Hamachi Lub evolve i chyba nie ma lepszego sposobu.