Podpatrywanie szablonów i grafiki - plagiat?

Witam, dzisiaj chciałbym zapytać czy to, że ja np. tworząc jakiś banner lub robiąc caly szablon strony internetowej robie to na podobieństwo innego - już stworzonego czy jest to plagiat ?

Kwestia tego na ile Twój szablon jest podobny do tego na którym się wzorujesz. Jeżeli przerysujesz go to jest to plagiat tak jakbyś przepisał książkę słowo w słowo albo bardzo podobnie.

Zależy, w jakim stopniu “robisz to na podobieństwo innego”. Jeżeli - przyjmijmy, ta kopia opierać się będzie na ustawieniu kolumn, wierszy, bądź skopiowaniem jakiegoś koloru - dobra, nic się nie stanie. Ale jak skopiujesz cały układ, szczegóły drobniejsze, do tego wszelkie gradienty, obrazki, kolory - to już byłby plagiat.

Nie chce być nie wiadomo kimś czy uchodzić za nie wiadomo kogo ale po przeczytaniu twojego postu zerknąłem do wiki i jest tam jednak rzeczowo wytłumaczone to co cię interesuje zobacz proszę poniższe linki:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Plagiat

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wzorowanie_się

Wydaje mi się że jest tam dość rzeczowo opisane to co cię interesuje.

OtherCoder drugi link nie dziala, a ten pierwszy już widziałem i hmm z tego wynika że plagiat nie odnosi się do tekstów i grafiki z domeny publicznej, czyli np. patrząc na szablon jakiejś strony robię praktycznie identyczną grafikę tylko robioną od podstaw przeze mnie to popełniam plagiat? I jeszcze jedno jeśli zrobię np jakiś szablon to jak ktoś mi udowodni, że nie zrobiłem go wcześniej niż osoba, u której ten szablon podpatrzyłem ?

Pozdrawiam

Udowodnienie tego będzie bardzo trudne i prawdopodobnie nikt nie będzie tego robił ale różnie bywa.

Kiedyś był serwis parodiujący znany Polski serwis społecznościowy i wyglądał identycznie jak on. Istniał długi czas i nikt się go nie czepiał do póki nie padł z przyczyn naturalnych.

Ok czyli w sumie jakby ktoś podpatrzył mój szablon, zrobił go własnoręcznie i wykorzystał to i tak mu nie udowodnię, że jego szablon jest plagiatem.

Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.

Zależy jak nie zmieniałeś każdego elementu, to możesz np. po dacie ostatniej edycji plików, wtedy zgłaszasz sprawę i dajesz to jako dowód. Przynajmniej tak mi się wydaje, że to tak powinno wyglądać