Podpiecie drugiego dysku ;)

Dzień dobry! (stawiam na kulturę :wink:

chce wmontowac do siebie drugi dysk. nie robilem tego jeszcze wiec nie chce niczego /Cenzura/ i pytam sie od razu specjalistow: jak to zrobic tak by dzialal i tak by nie spalic domu? co trzeba skonfigurowac w biosie (oile trzeba) jak podpiac wtyki? co jesli u siebie mam np dysk SATA II a chce wpiac ATA? (to z czystej ciekawosci) jak to wogole jest przy laczeniu dwoch dyskow rozniacych sie interfejsem (ATA, SATA, SATAII) w jednym kompie? czekam na jakies wskazowki i porady.

z gory dziekuje…

jak stawiasz na kulturę to nie przeklinaj. Lazikar

Najważniejsze jeśli dobrze pamiętam - to odpowiednio ustawić zworki na dysku - jeżeli dwa dyski są na jednej taśmie - drugi na SLAVE według oznaczeń na obudowie.

W biosie ustawiasz jeżeli masz jakiś stary model płyty głównej/biosu - większość jednak teraz wykrywa samodzielnie urządzenia - także podłączasz i masz dwa - u mnie nie ma z tym problemu.

aha zworki na dysku, czyli co konkretnie? jak to wyglada? ja jestem bardziej softowiec anizli hardwarowiec wiec mam prawo nie wiedziec :wink:

Konkretnie według wzoru na obudowie z przodu ustaw na SLAVE - różnie mają różne dyski - także dokładnie nie powiem. A już podłączałeś ?? - nie ma sięczego obawiać - standardowa czynność - tylko przy wyłączonym kompie :wink:

hmm a co sie moze stac jesli po poprostu wkrece dysk i powpinam wszystkie wtyki i odpale złoma? w najgorszym wypadku nic sie nie spali?

Co najwyżej dyski będą źle lub w ogóle nierozpoznawalne w BIOSie, zakładając że dyski podłączyłeś do odpowiednich taśm i tylko zworki na dyskach masz źle ustawione.

Moim skromnym zdaniem powinieneś zrobić tak:

Zakładam ze chcesz podłączyć 2 dyski na jednej taśmie wiec zrób tak

wymontuj 2 dyski ten pierwszy nazwijmy go głównym a ten drugi dodatkowym i przyjrzyj się im dobrze.

Główny trzeba ustawić zworkami lub jedną zworką jako priminary master a dodatkowy na seconary slave co to oznacza to bardzo proste na każdym z dysków jest na pewno mała legenda w jaki sposób wpiąć zworki (to taka mała wpinka, kosteczka która trzeba założyć na wystające z tyłu nóżki)

I tak jak już powiedziałem

  1. MASTER

:smiley:

  1. SLAVE

:slight_smile:

potem na jedną taśmę zasilanie i gotowe

Gdyby jednak mimo tego coś nie wychodziło to w trakcie uruchamiania komputera wciśnij delete lub F1 może F2 klawisz odpowiedzialny od biosu i w pierwszej zakładce wybrać wyszukaj dyski po wyszukania zamykasz bios i powinno działać

to tak w wielkim skrócie ale jak coś to pomogę

POZDRAWIAM SAIMON HEY

Mam jedno pytanko co do dysków mam teraz Samsunga ATA czy jeżeli kupię powiedzmy SATA bądź SATA II będą się “gryzły” czy to nie ma znaczenia jakiej jest serii?

Jak masz płytę z sata to i masz kontroler ata wiec nic nie będzie sie gryzło.

przedewszystkim zajrzyj do instrukcji jakie dyski moze twoja płyta obsłużyć :wink: :wink: