Podpiecie drugiego dysku ;)

(Mariusz Berstling) #1

Dzień dobry! (stawiam na kulturę :wink:

chce wmontowac do siebie drugi dysk. nie robilem tego jeszcze wiec nie chce niczego /Cenzura/ i pytam sie od razu specjalistow: jak to zrobic tak by dzialal i tak by nie spalic domu? co trzeba skonfigurowac w biosie (oile trzeba) jak podpiac wtyki? co jesli u siebie mam np dysk SATA II a chce wpiac ATA? (to z czystej ciekawosci) jak to wogole jest przy laczeniu dwoch dyskow rozniacych sie interfejsem (ATA, SATA, SATAII) w jednym kompie? czekam na jakies wskazowki i porady.

z gory dziekuje...

jak stawiasz na kulturę to nie przeklinaj. Lazikar

(Kizeweter) #2

Najważniejsze jeśli dobrze pamiętam - to odpowiednio ustawić zworki na dysku - jeżeli dwa dyski są na jednej taśmie - drugi na SLAVE według oznaczeń na obudowie.

W biosie ustawiasz jeżeli masz jakiś stary model płyty głównej/biosu - większość jednak teraz wykrywa samodzielnie urządzenia - także podłączasz i masz dwa - u mnie nie ma z tym problemu.

(Mariusz Berstling) #3

aha zworki na dysku, czyli co konkretnie? jak to wyglada? ja jestem bardziej softowiec anizli hardwarowiec wiec mam prawo nie wiedziec :wink:

(Kizeweter) #4

Konkretnie według wzoru na obudowie z przodu ustaw na SLAVE - różnie mają różne dyski - także dokładnie nie powiem. A już podłączałeś ?? - nie ma sięczego obawiać - standardowa czynność - tylko przy wyłączonym kompie :wink:

(Mariusz Berstling) #5

hmm a co sie moze stac jesli po poprostu wkrece dysk i powpinam wszystkie wtyki i odpale złoma? w najgorszym wypadku nic sie nie spali?

(fiero) #6

Co najwyżej dyski będą źle lub w ogóle nierozpoznawalne w BIOSie, zakładając że dyski podłączyłeś do odpowiednich taśm i tylko zworki na dyskach masz źle ustawione.

(Damian Saimon) #7

Moim skromnym zdaniem powinieneś zrobić tak:

Zakładam ze chcesz podłączyć 2 dyski na jednej taśmie wiec zrób tak

wymontuj 2 dyski ten pierwszy nazwijmy go głównym a ten drugi dodatkowym i przyjrzyj się im dobrze.

Główny trzeba ustawić zworkami lub jedną zworką jako priminary master a dodatkowy na seconary slave co to oznacza to bardzo proste na każdym z dysków jest na pewno mała legenda w jaki sposób wpiąć zworki (to taka mała wpinka, kosteczka która trzeba założyć na wystające z tyłu nóżki)

I tak jak już powiedziałem

1) MASTER

:smiley:

2) SLAVE

:slight_smile:

potem na jedną taśmę zasilanie i gotowe

Gdyby jednak mimo tego coś nie wychodziło to w trakcie uruchamiania komputera wciśnij delete lub F1 może F2 klawisz odpowiedzialny od biosu i w pierwszej zakładce wybrać wyszukaj dyski po wyszukania zamykasz bios i powinno działać

to tak w wielkim skrócie ale jak coś to pomogę

POZDRAWIAM SAIMON HEY

(Matek 1990 1990) #8

Mam jedno pytanko co do dysków mam teraz Samsunga ATA czy jeżeli kupię powiedzmy SATA bądź SATA II będą się "gryzły" czy to nie ma znaczenia jakiej jest serii?

(lazikar) #9

Jak masz płytę z sata to i masz kontroler ata wiec nic nie będzie sie gryzło.

(pysiu) #10

przedewszystkim zajrzyj do instrukcji jakie dyski moze twoja płyta obsłużyć :wink: :wink: