Podpinanie pod jedną taśmę CD-ROMu i Dysku - a wydajność?

Witam!

czy mogę pod jedną taśmę IDE ATA 80 (tą gęstszą), podpiąć zarówno napęd CD ROM jak i dysk twardy? Oczywiście taki układ będzie działał (jeżeli ustawię zworkę na master na dysku twardym a na napędzie slave), natomiast pytanie moje dotyczy tego czy odbije się to na wydajności komputera?

niektórzy używają 2 taśm, jedna do napędu, druga do dysku twardego (tak by im starczyło taśmy), mi starcza jak najbardziej :slight_smile: i do podpięcia i jednego i drugiego pod jedną.

W płycie głównej

Jak się zapewne domyślacie rozchodzi się o starsze komputery

pozdrawiam i dzięki za ewentualną odpowiedź.

Lepiej mieć 2 taśmy np. pierwszq do napędów np. dwoch i druga do dysków też np. dwóch

Jeśli tylko masz taką możliwość to podepnij te napędy osobno, bo w przeciwnym razie zawsze ten szybszy (w tym przypadku HDD) będzie ograniczany przez powolny napęd CD. Nie ma tu znaczenia co jest podłączone jako podrzędne (slave), a co nadrzędnie (master). Oczywiście mowa o konfiguracji na jednej taśmie ATA, bo jeśli dysk będzie podpięty osobno, napęd CD osobno to nie będzie żadnych problemów z wydajnością, czy też ewentualnym nagrywaniem płyt.

hmy chodzi o to że stosuję taką technikę w bibliotecznym centrum multimedialnym i po prostu instaluje wszystko na jednej taśmie.

Czyli jest prawdą to że problemy będą? (wolniej to bedzie działać)?

Komputery to są przeważnie

Intel Celeron 1.6GHz, + 256MB ramu + Windows XP Professional. SP3 , z IE 8.

Do tego moje ograniczenia grupy lokalnej, wyłaczone są style kompletnie (usługa) ale i tak wolno chodzi bardzo wolno, np. z open officem…

Dodane 16.11.2009 (Pn) 22:25

p.s. wszędzie są napędy CD, jedna nagrywarka CDRW, i jeden napęd DVD :slight_smile:

czy do napędów mogę podpiąć taśmę rzadszą mam na myśli 40 pin bodajże?

Dodane 16.11.2009 (Pn) 22:31

te tasiemki przydały by mi sie po prostu przy innych komputerach.